Informacje

25.05.2011 09:11 budowa stadionu narodowego

"Murawa panelowa to bonus"

SERWISY:

 

Potwierdziły się informacje tvnwarszawa.pl. Narodowe Centrum Sportu planuje wymianę murawy na Narodowym. - To jest bonus - przekonuje w TVN24 Daria Kulińska, rzecznik NCS. Mimo wykrytych wad, utrzymuje też, że generalny wykonawca Stadionu Narodowego ma zakończyć prace do 30 czerwca.

We wtorek Kontakt24 poinformował, że wykryto wadę schodów na Narodowym. Czeka je być może przebudowa. Kolejne zmiany szykują się na murawie. NCS zamiast planowanej tradycyjnej chce położyć modułową. Ta według informacji tvnwarszawa.pl ma być dużo droższa, jej zamówienie nie jest takie proste oraz potrzebne będą zmiany w dokumentacji stadionu.

"Działa jak puzzle"

- To ma być bonus, a nie problem - przekonuje mimo to Kulińska. - Analizowaliśmy różne murawy, stąd pojawił się nowatorski system panelowej, działającej na zasadzie puzzli. Może być wywożona poza obiekt przy organizacji innych imprez niż piłkarskie - dodaje.

Rzeczniczka mówi, że ma być to rozwiązanie "docelowe", ale nie chce zdradzić, czy najpierw zostanie zainstalowana tradycyjna murawa, czy od razu panelowa. Jednak zapewnia, że na Narodowym będzie mógł odbyć się zaplanowany na wrzesień mecz Polski z Niemcami. - Decyzja, czy to będzie tradycyjne murawa, czy modułowa, zostanie podjęta. Na pewno będzie spełniała standardy meczów reprezentacyjnych - przekonuje Kulińska.

Czas do 30 czerwca

Generalne prace na stadionie zakończyć mają się pod koniec czerwca. - Zakładamy, że do 30 czerwca wykonawca musi się wywiązać z umowy - mówi Kulińska. I dodaje, że później będą trwać prace wykończeniowe.

Komunikat Narodowego Centrum Sportu

Po doniesieniach tvnwarszawa.pl o murawe i Kontaktu24 o schodach na Narodowym, NCS wystosowało oficjalny komunikat. Oto jego treść:

W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi, Narodowe Centrum Sportu informuje, iż budowa Stadionu Narodowego w Warszawie prowadzona jest według projektu, do którego realizacji zobowiązał się Generalny Wykonawca, Konsorcjum Alpine-Hydrobudowa-PBG. Generalny Wykonawca podpisując umowę zapoznał się i zaakceptował wszystkie projekty, w tym instalacyjne oraz zobowiązał się do współpracy z projektantem w przypadku jakichkolwiek zmian lub wątpliwości dotyczących dokumentacji. Zgłaszanie jakichkolwiek uwag na obecnym etapie prac nie wpływa na zobowiązania Wykonawcy wobec Inwestora.

Murawa Stadionu Narodowego w Warszawie zostanie wykonana w systemie panelowym. Biorąc pod uwagę profil imprez, które będą stanowiły większość wydarzeń na obiekcie, panelowy system murawy pozwoli na bezproblemowe przeprowadzanie imprez pozasportowych jak koncerty, festiwale. Znacząco pomniejszy to koszty operacyjne związane z utrzymywaniem tradycyjnej murawy i zabezpieczeniem jej na potrzeby imprez innych niż mecze. Zaplanowany w tegorocznym kalendarzu imprez mecz Polska-Niemcy odbędzie się na stadionie z murawą spełniającą najwyższe standardy stawiane meczom międzynarodowym.

Jednocześnie NCS potwierdza, iż część konstrukcji schodów, nie zgłoszona przez Generalnego Wykonawcę do odbioru, wykonana jest w sposób wadliwy (wada ma charakter montażowy). Wada została wykryta przez Inspektorów Nadzoru Narodowego Centrum Sportu. NCS oczekuje na reakcję Generalnego Wykonawcy oraz planu naprawczy, który pozwoli nam na ocenę konsekwencji i wpływu na budowę.

ran/mz

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kar22

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 15:29 ~kar22

  Żadnego problemu z odśnieżaniem nie będzie. Poluzują trochę linki i śnieg wpadnie do środka. Później wjadą koparki, załadują śnieg na ciężarówki i wywiozą.

 • Walley

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 22:04 ~Walley

  Ja bym na ten stadion nie wchodził. Zostawmy go wietnamczykom a koszty się szybko zwrócą.

 • el

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 18:30 ~el

  Ja jestem ciekaw jak będzie odśnieżany stadion. Jak każdy już pewnie zauważył, projekt „naszego” stadionu to jota w jotę kopia stadionu wybudowanego w Republice Południowej Afryki (dokładniej w Kapsztadzie). W Afryce nie widziałem śniegu. Tam naciągnięta membrana ponad trybunami nie będzie musiała pracować pod dodatkowym obciążeniem w postaci zwałów śniegu. Obciążenie śniegiem czy wiatrem jest ściśle związane z położeniem geograficznym i co za tym idzie klimatem w jakim znajdować się będzie dana budowla. Na żadnym zdjęciu stadionu nie widać jakiegoś systemu grzewczego oraz odprowadzającego roztopiony śnieg poza obrys zadaszenia. Może przewidziano odśnieżanie ręczne, ale czy ktoś sobie to wyobraża? Jak taką membranę odśnieżyć ręcznie i jak potężne koszty to za sobą może ponieść? Myślę, że ten aspekt jest pominięty w projekcie i dziwię się, że do tej pory żadem z dziennikarzy tej kwestii nie poruszył. Każdy na pewno pamięta katastrofę hali Międzynarodowych Targów Katowickich wywołaną zalegającym na dachu śniegiem. Takich katastrof było wiele, m.in. zawalenie dachu budynku znajdującego się na terenie Wilanowa u zbiegu ulic Janczarów i Obornickiej, budynku w Szczuczynie przy ul. Kościelnej, supermarketu Bojary (Białystok) czy też dachów wielu hal przemysłowych na terenie całej polski. Mam tylko nadzieję, że obciążenie śniegiem oraz sposób odśnieżania jest ujęte w projekcie Stadionu Narodowego.

 • ludzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 14:44 ~ludzik

  Oby tylko cały stadion nie okazał się JEDNĄ WIELKĄ WADĄ KONSTRUKCYJNĄ bo strach będzie tam wchodzić.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »