Informacje

25.05.2011 07:45 budowa stadionu narodowego

Murawa na Narodowym
do wymiany

SERWISY:

Zamiast tradycyjnej - modułowa, którą można w dowolnej chwili zdemontować - Narodowe Centrum Sportu chce zainstalować na Stadionie Narodowym inny rodzaj murawy niż do tej pory planowano. Jak ustalił portal tvnwarszawa.pl, NCS prowadzi w tej sprawie rozmowy z wykonawcą. Takie rozwiązanie może jednak oznaczać, że Narodowego nie uda się wykończyć na wrześniowy mecz z Niemcami.

Problemem Stadionu Narodowego może okazać się murawa. O ile zostanie zainstalowana... zgodnie z projektem.

Ze strachu przed klepiskiem

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, NCS obawia się, że Warszawa może mieć podobne kłopoty z utrzymaniem murawy jak Poznań. O ile jednak tam zawiniła zła gleba, to tu trudności może sprawić złe naświetlenie płyty. Efektu trzeba się spodziewać podobnego – trawa nie będzie chciała rosnąć.

Dlatego operator stadionu chce, by na Narodowym układać na czas meczów tzw. murawę paletową, która z powodzeniem sprawdza się np. w Australii. - Dzięki większej ilości modułów można ją po prostu w kilka godzin rozłożyć i wywieźć poza stadion - tłumaczy Tomasza Strzyga odpowiedzialny za utrzymywanie murawy na stadionie Legii.

Rzutem na taśmę

Problem wydaje się realny, skoro NCS zdecydował się naciskać na to, by rzutem na taśmę zmieniać znany od wielu lat projekt i forsować rozwiązanie pięć razy droższe. Za klasyczną murawę musielibyśmy zapłacić 5 milionów, za modułową - 25 milionów złotych.

Z pytaniem o przebieg prac nad murawą zwróciliśmy się do NCS. Na razie nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi. Nieoficjalnie informacje potwierdza nam jednak Mariusz Rutz z firmy JSK, projektanta narodowej areny.

- Słyszałem, że operator rozmawia z wykonawcą na ten temat. To kwestia tego, ile na tym obiekcie będzie imprez sportowych, do których będzie potrzebna murawa. Jeśli będą to dwa mecze w roku, to pewnie murawa na paletach jest lepszym rozwiązaniem. Ale o tym przecież decyduje operator stadionu, którym został jakiś czas temu właśnie NSC - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Jego zdaniem zmiany w projekcie nie muszą wpłynąć na termin zakończenia inwestycji.

Terminy gonią

Czy na pewno nie ma się o co martwić? - Zamówienie murawy modułowej nie jest tak proste jak np. przy stałej, którą po prostu zamawia się na plantacjach. Przy technologii paletowej trawę się wysiewa, a to trwa dużo dłużej - ocenia Tomasz Strzyga.

Jak się dowiedzieliśmy, NCS nowej murawy jeszcze nawet nie zamówiło. Aby to zrobić, potrzebna jest zmiana w dokumentacji stadionu, której wciąż brakuje.

Trawa na stadionach

Na dużych stadionach projektuje się trzy rodzaje murawy: stałą, paletową i wysuwaną. - Tą ostatnią trzeba planować już na etapie projektowania obiektu. Murawa jest wtedy wysuwana poza stadion, gdzie ma swobodny dostęp do światłą i odpowiednią cyrkulację powietrza. To szczególnie ważne na stadionach z dużym zadaszeniem - mówi Strzyga. - Podobnie jest utrzymywana murawa paletowa - dodaje.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest murawa stała. Jednak to właśnie ona sprawia operatorom stadionów najwięcej problemów. Przede wszystkim ze względu na słabą cyrkulację powietrza i słaby dostęp do światła trawę trzeba co jakiś czas wymieniać. Żeby przedłużyć jej żywotność, często administratorzy dodatkowo muszą naświetlać płytę boiska.

ec, mjc//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niewypał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 08:01 ~niewypał

  Wyjątkowo nieudana konstrukcja. Iglica będzie rzucać cień na murawę boiska. Jak ma być odśnieżany dach ?

 • raf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2011 08:06 ~raf

  Zmienić natychmiast elewację bo wygląda paskudnie!

 • Widz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 19:35 ~Widz

  Pytanie:
  kto ile z tego będzie miał?
  I jaka będzie gwarancja na tą murawę?

  Podsumowując. Cała inwestycja i jej gigantyczne koszty napchają pieniędzy niektórym Panom na wyższych stołkach oraz innym.
  To się nazywa kapitalizm w polskim wydaniu.
  Jeżeli coś pójdzie nie tak to mam nadzieje że Państwo na poczet poniesionych strat skasuje winnym majątki. Odpowiem sobie sam. Nic takiego nie będzie

 • Jabbaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 14:31 ~Jabbaaa

  Tak to jest jak się ma chorą Ustawę o Zamówieniach Publicznych. Jedyny wyznacznik - CENA, czyli jak mówi przysłowie "tanie mięso psi jedzą". Moze i taka ustawa to dobre rozwiązanie na tanią inwestycję, ale kto patrzy na koszty utrzymania, przecież nie Wykonawca.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 13:45 ~Warszawiak

  Schody, murawa , potem pewnie przyjdzie czas na wymianę krzesełek itd. IMO jedno jest pewne > elewacja powinna być zmieniona w pierwszej kolejności, ten "wiklinowy koszyk" z wystającymi masztami wygląda szaro i szpetnie. Dla porównania zobaczcie Arenę w Gdańsku.

 • Polsko dokąd zmierzasz ?

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 12:25 ~Polsko…

  Reasumując krótko, koszty tej inwestycji są kosmiczne dla kieszeni podatników, sam osobiście nie wiem po co to komu - może na zasadzie niektórych środowisk "Zastaw się a Postaw się"
  Kto napcha swoje kieszenie, niechybnie stanie temu kością w gardle.
  Wtedy nie otrzyma pomocy bo zamiast inwestować w opiekę zdrowotną trwoni się miliardy na "sukces/sławę" igrzysk.

 • Tosia.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 12:14 ~Tosia.

  Niekompetentny kraj, Naród i rząd. Jesteśmy pośmiewiskiem Europy. Ani autostrad ani stadionów , kolei Dziadujemy i się wzajemnie okradamy. Czy nas w ogóle kiedykolwiek było strać na Euro2012?

 • gro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 11:50 ~gro

  wow!! co za światłe umysły zauważyły problem murawy na prawie ukończonym stadionie! Takie rzeczy jak doświetlenie, przewietrzanie murawy uwzględnia się na poziomie projektu a nie miesiąc przed oddaniem stadionu! Przecież nie jest to pierwszy na świecie stadion z zamykanym dachem.

 • Kibic LG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 11:33 ~Kibic LG

  Zaraz pewnie będzie opcja że Polonia nie dostanie licencji na stadion na następny sezon; a i tak kłóci się non stop z OSiRem i będzie grała na nowo wybudowanym Stadionie Narodowym w Warszawie, bo będzie musiał na siebie zarobić, i pewnie tak będzie; F U C K

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 10:42 ~Ania

  I co PISowcy Donald Tusk miał rację - trzeba zamknąć stadiony !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »