Informacje

22.03.2014 18:23 Ossów koło Warszawy

Multimediami chcą opowiadać o bitwie warszawskiej. "Należy unowocześnić ten przekaz"

SERWISY:

Nowoczesny punkt informacji turystycznej tzw. infokiosk, ekrany dotykowe i stanowisko odsłuchowe znajdą się w wyposażeniu pawilonu poświęconego bitwie warszawskiej w Ossowie koło Warszawy. Inwestycję dofinansował zarząd województwa mazowieckiego.

- W zeszłym roku złożyliśmy wnioski o dofinansowanie do województwa mazowieckiego z przeznaczeniem na rozbudowanie infrastruktury turystycznej na terenie Parku Kulturowego w Ossowie. Projekt zakładał dość rozbudowaną formę realizacji naszych zamierzeń. Duża punktacja była przyznawana za innowacyjność i kompatybilność z nowoczesnymi urządzeniami i technologiami. Nasz projekt dotyczył wyposażenia multimedialnego pawilonu wystawienniczego - powiedział PAP dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury "Park Kulturowy - Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku" Maksym Gołoś.

Za 320 tys.zł

Pawilon wystawienniczy w Parku Kultury w Ossowie istnieje od 2000 r. i obecnie znajduje się tam przede wszystkim makieta plastyczna bitwy warszawskiej 1920 r. Wśród eksponatów pawilon posiada m.in. oryginalną stułę ks. Ignacego Skorupki, obrus, na którym odprawiał on msze czy zrekonstruowany mundur bolszewickiego żołnierza poległego pod Ossowem.

- Wyszliśmy z założenia, że należy unowocześnić ten przekaz. Dlatego we wniosku znalazło się kilka urządzeń multimedialnych, w które chcemy wyposażyć pawilon. To będzie m.in. nowoczesny punkt informacji turystycznej tzw. infokiosk, kilka ekranów dotykowych, chcemy stworzyć też tzw. kapsułę wrażeń i stanowisko odsłuchowe. Generalnie pragniemy opowiadać o tej historii w sposób nowoczesny. To wyposażenie opiewa na kwotę ok. 150 tys. zł, natomiast wartość całego projektu to ponad 320 tys. zł, z czego blisko 270 tys. otrzymaliśmy od województwa mazowieckiego - opowiadał Gołoś.

Powstanie film

W ramach projektu planowane jest również nakręcenie filmu dokumentalnego o boju pod Ossowem, głównie w oparciu o relacje osób znających jego historii z przekazów rodzinnych i o wypowiedzi specjalistów zajmujących się tym tematem.

- Oprócz tego dostaliśmy fundusze na aplikację multimedialną na urządzenia mobilne, która będzie współgrać z wyposażeniem multimedialnym w pawilonie. Ma ona również być atrakcyjna i przyjazna użytkownikowi, by z pobranego u nas zasobu mógł korzystać także poza placówką. Planujemy też wydać przynajmniej pierwszy numer takiego cyklicznego pisma, w którym moglibyśmy prezentować atrakcje turystyczne Ossowa i ciekawostki związane z bitwą warszawską znajdujące się w innych miejscach pod Warszawą. Chcielibyśmy dzięki tej gazecie zogniskować historię 1920 r. i to dziedzictwo, które nadal trwa w miejscowościach, gdzie toczyły się walki - podkreślił Gołoś.

Wystartują w kwietniu?

Prace związane z unowocześnieniem wyposażenia pawilonu stanowią drugi etap wszystkich w placówce.

- Obecnie jesteśmy z trakcie dopracowywania szczegółów związanych z planowanym podpisaniem umowy z Ministerstwem Kultury na dofinansowanie. Ma ono opiewać na 200 tys. zł, które razem z naszym wkładem własnym na poziomie 70 tys. zł pozwoli wyremontować pawilon w środku. Liczę, że prace rozpoczną się już w kwietniu, by przed 15 sierpnia zakończyć ten pierwszy etap. Później zaczniemy już wyposażać sale, jednak prace nad materiałami do multimediów planujemy rozpocząć równolegle z remontowymi, by w momencie zakończenia remontu mieć już zamknięty etap zbierania materiałów źródłowych, obróbki graficznej, ikonografii multimedialnej i móc gotowy sprzęt powiesić jak najszybciej. Do końca roku planujemy zakończyć całość. Ma to stanowić przedsmak dużego muzeum, które chcemy wybudować na setną rocznicę bitwy warszawskiej - podsumował Gołoś.

Tak wyglądała rekonstrukcja bitwy warszawskiej w 2013 r.:

 

PAP/lata/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • gość

    zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2014 11:33 ~gość

    Trochę to smutne, że od pewnego czasu Ossów ma monopol na bitwę warszawską. Zapomina się o innych miejscach gdzie toeczyły się bitwy (Radzymin/Wólka Radzymińska).

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »