Informacje

29.05.2012 17:48 Ponad 130 artystów zebrało się na Krakowskim

Msza żałobna na Krakowskim.
Tak protestują artyści opery

SERWISY:


Ponad 130 artystów zagrożonej likwidacją Warszawskiej Opery Kameralnej wykonało we wtorek przed gmachem ministerstwa kultury w Warszawie Requiem Mozarta. Był to apel zespołu do szefa resortu Bogdana Zdrojewskiego o objęcie tej instytucji opieką ministerstwa.


Niezwykły koncert zgromadził przed gmachem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kilkaset osób ludzie reagowali sympatycznie na występy muzyków, klaskali.

Apel do ministra

W centrum Warszawy na Krakowskim Przedmieciu muzycy wykonali słynną mszę żałobną Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wystąpiło czworo solistów: Agnieszka Kozłowska, Dorota Lachowicz, Tomasz Krzysica i Rafał Siwek. Towarzyszyła im 70-osobowa orkiestra pod dyrekcją Zbigniewa Graca oraz 60-osobowy chór.

Artyci zaapelowali w ten sposób do ministra kultury o nadanie Warszawskiej Operze Kameralnej statusu narodowej instytucji kultury, co oznaczałoby przejęcie przez resort odpowiedzialnoci finansowej za tę instytucję. Obecnie organizatorem opery jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, który w marcu zmniejszył jej budżet o prawie jedną czwartą. WOK apelował o zmianę tej decyzji, ale bez rezultatu.

5 tysięcy osób

Skierowana do marszałka (województwa mazowieckiego - PAP) Adama Struzika petycja podpisana przez 5 tys. wielbicieli teatru i sztuki nie wpłynęła na zmianę tej decyzji - wyjaniono w odczytanym we wtorek licie skierowanym do szefa resortu kultury. Sejmik województwa mazowieckiego - zgodnie z treścią apelu - uchwalił nowy statut instytucji pozbawiajšc go zapisu o istnieniu w operze zespołu solistów i orkiestry.

Pod listem w sprawie objęcia Warszawskiej Opery Kameralnej opieką resortu podpisało się ponad 20 tys. osób. Dokument przyjšł we wtorek z rąk jej autora, byłego szef Biura Promocji m.st. Warszawy Tadeusza Deszkiewicza, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Zenon Butkiewicz. Minister kultury nie mógł wziąć udziału w koncercie, ponieważ przebywa w Rzymie.

Swoje poparcie dla WOK wyrazili na pimie najwybitniejsi intelektualici, naukowcy, dziennikarze, artyci, parlamentarzyci, a także politycy z ministrem pańskiego rządu, panie ministrze, Radosławem Sikorskim na czele - zwracał się we wtorek do ministra Deszkiewicz. Jak dodał, listy z wyrazami poparcia opera otrzymała także od artystów najbardziej prestiżowych scen operowych wiata, m.in. z Metropolitan Opera, La Scali czy Covent Garden.

Jaka dotacja?

W zeszłym tygodniu rzecznik resortu kultury Maciej Babczyński, zapytany o szanse na zrealizowanie postulatu tej instytucji, powiedział, że w aktualnej sytuacji budżetowej unarodowienie Warszawskiej Opery Kameralnej, wiązałoby się z koniecznociš wykrelenia z listy narodowych placówek innej instytucji kultury. Zapewnił, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje wspieranie finansowe - jak miało to miejsce do tej pory - kolejnych przedsięwzięć artystycznych Warszawskiej Opery Kameralnej w ramach programów ministra.

Na wtorkowym występie pojawił się też dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski. W następstwie finansowych trudnoci założyciel i od ponad 50 lat szef opery złożył rezygnację. Będzie kierować operš do zakończenia 22. Festiwalu Mozartowskiego, zaplanowanego na lipiec.

W grudniu Urząd Marszałkowski przyznał operze dotację na 2012 r. w wysokoci 19,4 mln zł, o prawie 0,5 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. W marcu samorzšd zredukował jednak budżet placówki o ponad 4,5 mln zł - do 14,8 mln zł. Z powodu cięć w budżecie placówki Sutkowski był bliski odwołania Festiwalu Mozartowskiego w tym roku.

Zostaną bez pieniędzy

Ostatecznie najważniejsza impreza Warszawskiej Opery Kameralnej, której patronuje Mozart, jednak się odbędzie. Placówka zrealizuje festiwal - jedyne na wiecie muzyczne przedsięwzięcie prezentujące wszystkie dzieła sceniczne Mozarta - z dotacji przeznaczonej na kolejne miesiące. Decyzją władz województwa opera kameralna nie dostanie więcej pieniędzy, a jedynie otrzyma wczeniej całą kwotę dotacji.

Urząd Marszałkowski wypłaci dofinansowanie instytucji do połowy padziernika, co pozwoli na zorganizowanie festiwalu. Pod koniec roku placówka zostanie bez pieniędzy.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2012 10:43 ~Marek

  Niestety przekaz medialny zdominował dyskurs polityczny. Informacja o upadku może nie wybitnej ale z pewnością wartościowej instytucji - Warszawskiej Opery Kameralnej, przegrywa z tym, co powie jedna, czy druga parlamentarna miernota intelektualna. Jak widać, niektórzy z uczestników niniejszego forum nie wiedzą, że kultura ma to do siebie, że w znacznej mierze nie jest zdolna sama się finansować. AntyPiSuarze, argument odnoszący się do podatków, to tania zagrywka. Ile tego jest? Nawet jeżeli przyjmiemy, że zarabiasz znakomicie i płacisz astronomiczne podatki, to z tego co płacisz do Opery Kameralnej trafia może kilka groszy. Gdybym tylko mógł zapłaciłbym je za Ciebie, bo jak widać pewnych rzeczy zwyczajnie nie rozumiesz...

 • skaut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2012 16:00 ~skaut

  ojojoj~ojojoj

  Do kulturalnej konsumpcji zostaną na pirogi z kupichą w towarzystwie muchy.

  ...jedzone po zmroczku

 • cezar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2012 10:18 ~cezar

  cham~cham

  Tak jest ,komuna was zdemoralizowała.Teraz po amerykańsku tzn demokratycznie szukać sponsora na badziewie filmy,sztuki teatralne i dbajcie aktorzy o figurę,bo macie ją jakbyście przez całe życie sprzedawali piwo...

  nick bardzo stosowny do wypowiedzi i... osoby?

 • Amadeus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2012 08:51 ~Amadeus

  Mozart całe swoje artystyczne życia korzystał z dotacji możnych tego świata i dzięki temu napisał to, co napisał.

 • cham

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2012 08:05 ~cham

  Tak jest ,komuna was zdemoralizowała.Teraz po amerykańsku tzn demokratycznie szukać sponsora na badziewie filmy,sztuki teatralne i dbajcie aktorzy o figurę,bo macie ją jakbyście przez całe życie sprzedawali piwo...

 • inkc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2012 08:04 ~inkc

  To świetny pomysł na festiwal mozartowski pod chmurką. Koncery fortepianowe w Łazienkach cieszą się ogromnym powodzeniem. Festiwal teatrów uliczych także, Jazz na Starówce też. Czas na Mozarta. Dlaczego by sztuka nie mogła wyjść na ulice?

 • ojojoj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2012 07:23 ~ojojoj

  Do kulturalnej konsumpcji zostaną na pirogi z kupichą w towarzystwie muchy.

 • blik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2012 07:07 ~blik

  Anty PiSAnty PiS

  Skoro są nierentowni no to bye!
  Z jakiej racji mają być dotowani z mojej kieszeni?
  Tam przecież nie ma klienteli, więcej zarobi szalet miejski niż teatr.

  szalety miejskie są dotowane - babki klozetowe zarabiają wyłącznie na siebie. Poza tym opera to nie Doda, nigdzie na świecie nie jest "rentowna", ale skoro większości tylko siano i kasa w głowie, trudno się dziwić, że nie wiedzą o czym piszą

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2012 04:31 Anty PiS

  Skoro są nierentowni no to bye!
  Z jakiej racji mają być dotowani z mojej kieszeni?
  Tam przecież nie ma klienteli, więcej zarobi szalet miejski niż teatr.

 • acze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2012 00:11 ~acze

  Co tam teatry... Priorytetem Zdrojewskiego jest wprowadzić ACTA! W interesie artystóww... oczywiście ;)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »