Informacje

18.05.2011 11:51 ruszają konsultacje społeczne

MPO chce do Włoch,
mieszkańcy protestują

SERWISY:

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania szykuje się do budowy bazy dla samochodów i sortowni śmieci we Włochach. Plany chce uzgodnić z mieszkańcami. Część z nich już teraz protestuje.

Oczyszczalnia ma powstać pomiędzy ul. Łopuszańską a Instalatorów. - Jest to teren usługowo-przemysłowy. W miejscu tym działa już firma recyklingowa, a obok znajdują się fabryka leków i zbiorniki filmy paliwowej - mówi Joanna Mroczek, rzecznik MPO. - Nad terenem inwestycji przebiega także trasa przelotów samolotów. W bezpośrednim sąsiedztwie nie znajdują się także formy ochrony przyrody - dodaje

Najpierw formularz

- Pierwszym etapem planowanej inwestycji będzie przeniesienie warsztatów samochodowych z ul. Madalińskiego i umiejscowienie ich w jednej z istniejących hal - informuje MPO. Urzędnicy planują też bazę dla sprzętu do zimowego i letniego oczyszczania ulic oraz nowoczesną sortownię. - Na tym terenie nie będzie składowiska, spalarni, ani zlewni. Nowoczesna technologia wykorzystana przy budowie zakładu będzie spełniać wszelkie europejskie standardy - zapewnia Mroczek. Ale zanim inwestycja się rozpocznie, MPO chce spytać mieszkańców o zdanie na otwartym spotkaniu. O planowanych konsultacjach informowaliśmy już w marcu. Teraz znamy ich termin.

Odbędą się w sobotę 21 maja na terenie planowanej sortowni (wejście od strony Łopuszańskiej). Początek o godz. 11.00. Każdy, kto chce wziąć w nich udział, musi się jednak pospieszyć i wypełnić do 20 maja formularz zamieszczony na stronie MPO.

WYPEŁNIJ FORMULARZ

"To zbyt cenny teren pod śmieci"

Na spotkaniu nie zabraknie zapewne uwag do planów MPO. Część mieszkańców boi się sąsiedztwa sortowni. Zastrzeżenia sformułowało Stowarzyszenie Ochoty-Włochy, które jest w trakcie organizacji.

"Tereny przy Instalatorów znajdują się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji i jako takie mają olbrzymią wartość. Ich przeznaczenie "pod śmieci" byłoby olbrzymim marnotrawstwem pieniędzy publicznych" – przekonują członkowie stowarzyszenia w piśmie przesłanym do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i urzędu dzielnicy.

Wyjaśnią wątpliwości

Ich zdaniem budowa sortowni może też skończyć się jeszcze większym korkiem na Alei Krakowskiej, bo do ruchu włączyłyby się śmieciarki i inne pojazdy MPO.

Sugerują również, że nie ma analiz alternatywnych dla lokalizacji we Włochach, a problemem może być brak wystarczającej ilości wody i prowizoryczna kanalizacja.

Obawiają się, że zaplanowana inwestycja nie zapewni należytej ochrony środowiska.

Przedstawiciele MPO zapowiadają, że wszystkie szczegóły inwestycji omówią i wyjaśnią ewentualne wątpliwości podczas sobotniego spotkania.

PRZECZYTAJ LIST PROTESTACYJNY DO PREZYDENT MIASTA

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • och

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2011 10:24 ~och

  Jest to zupełnie chory pomysł i dotyczy nie tylko Włoch i Ochoty, bo każdy przejeżdżając obok (kolejka, trasa szybkiego ruchu) odczuje uciążliwość takiego zakładu, zlokalizowanego bardzo blisko centrum miasta. Nie mówiąc już o turystach i zagranicznych gosciach...już i tak się z nas śmieją, kiedy jadą z lotniska i oglądają ogródki działkowe w opłakanym stanie (nie, to nie są polskie osiedla!)
  A spalarnia w Wiedniu to zupełnie inny temat, bo MPO do takiej technologii jesze bardzo daleko!!! i nie wynika to bynajmniej z poziomu wiedzy, czy wykształcenia ale przede wszystkim z kwestii związanych z finansami i mentalności związanej z brakiem zainteresowania poziomem życia drugiego człowieka.
  pozdrawiam

 • mik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 12:13 ~mik

  To bardzo atrakcyjne pod względem lokalizacji tereny pod mieszkania, kulturę i biura. Co więcej jest to kontynuacja tego typu zabudowy z drugiej strony torów. Prawda że teren obecnie wygląda źle, ale czy Służewiec nie był jeszcze w gorszym stanie, a jak wygląda dzisiaj. Od lat mieszkańcy i lokalne władze chcą i planują powstanie mieszkań, usług (kin, teatrów, szkół i przedszkoli i biur) na tym terenie. Ich zdanie podzieliła Rada Warszawy 5 lat temu w Studium Zagospodarowania. Nagle, MPO chce wszystkie te plany i Studium zaaprobowane przez wybranych przez nas Radnych wrzucić do kosza i na kolejne długie lata zrujnować teren. Co przemawia za taką zmianą? Długie trasy dowozu? Korki? Brak możliwości innego przeznaczenia niż śmieci? Znikoma wartość terenu?

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2011 09:32 ~Warszawiak

  150 tysięcy ton śmieci rocznie zwożonych do centrum Warszawy!
  700 ton śmieci dziennie przewożonych przez zakrokowaną Krakowską, Łopuszańską, Jerozolimskie
  150 ciężarówek które muszę wyjechać z bazy i do niej wrócić!!!
  Liczby mówią za siebie to nie jest sprawa lokalna!!!
  Teraz krzyczycie żeby budować a już niedługo będziecie pomostować!

 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 21:26 ~ala

  takie inwestycje są potrzebne Warszawie i tu nie ma wątpliwości.Ja też mieszkam przy Łopuszańskiej i musze powiedzieć, że nie mam problemu z tą lokalizacją MPO. może gdyby mi chcieli pod oknami wysypisko zafundować to bym zaczęła protestować, ale nie nowoczesny zakład. zresztą dobrze, że ktoś wreszcie zajmie się tym terenem i uporządkuje go. nie mozemy wszędzie budować bloków mieszkalnych bo zaraz się okaże, że np. taką sortownie firmy śmieciowe będą musiały zlokalizować 100km od Warszawy i będziemy płacić 500% więcej za wywóz śmieci

 • magic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 20:55 ~magic

  Jak tak to codzienie się słyszy, że Warszawa nie radzi sobie ze śmieciami, jak chcą w końcu coś z tym zrobić i wreszcie pobudować sortownie to też nie pasuje. ja tam sie ciesze, ze wreszcie sa jakies plany na smieciowy problem.

 • JD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 17:21 ~JD

  Rada dla protestujących - zjadajcie śmieci to nie trzeba będzie ich sortować.

 • tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 14:41 ~tyle

  OPP masz jaja żeby to powiedzieć mieszkańcom Białołęki w oczy ? Chyba nie cioto. Białołęka jest czysta i zielona buraczanie.

 • Młoda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 14:25 ~Młoda

  Taka baza jest potrzebna, jednak nie widzę jej we Włochach.
  Uważam, że powinny być to terent bardziej perfyferyjne. Tereny przy ul. Łopuszańskiej są czy też zaraz będą bardzo atrakcyjne i szkoda na nich stawiać takego typu baz. Zrsztą nie wyobrażam sobie o ile bardziej zakorkowane było Włochy.

 • Szemot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 13:54 ~Szemot

  Jako meszkaniec włoch 500m od rzeczonej bazy MPO powiem, ze jeśli chodzi baze samochodów to żaden problem. Dzieki temu Łopuszańska pierwsza będzie odśniezona :-) Jesli chodzi o sortownie to przecież gdzieśmusi byc. Każdy mowi, że ptrzebne ale u kogoś żeby zrobić. Jesli faktycznie jest to takie nowoczesne i zamknięte jak mowie a nie tak jak na mokotowie gdzie plac ze smieciami to byłbym za tym. W bezpośrednim sąsiedstwie tej działki MPO nie ma żadnego mieszkania. Same magazyny czy zakłądy opuszczone. Myslę, że to nikomu nie bedzie przeszkadzać i jakoś tez nie widzę aby mieli budowac tam osiedla. Wzdłuz Al Jerozolimskich czy w pobliżu okecia owszem. Ale na przemysłowej Łopuszańskiej nie widze czegoś takeigo jak osiedla

 • WE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 13:50 ~WE

  Korektor, aleś ty niedouczony. Wiesiu K. to wałkoń i leń, który tytuł inżyniera zrobił mając 26 lat, podczas gdy jego kumple pokończyli Politechnikę Opolską (ówczesną Wyższą Szkołę Inżynierską) w wieuku 22-23 lat. Wiesiu K. nie jest z PiS-u, jest z lokalnej partii ursusowskiej, która akurat wydymała PiS obiecując im koalicję w Radzie Dzielnicy a potem pokazując środkowy palec.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »