Informacje

20.06.2011 10:59 warszawskie planetarium otwarte

Można już podziwiać
Niebo Kopernika

SERWISY:

Dwudziestoma milionami ciał niebieskich rozbłysło w niedzielny wieczór Niebo Kopernika w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. To wszystko z okazji otwarcia najnowocześniejszego w Europie planetarium. Amatorzy astronomii i obserwacji gwiazd byli zgodni - wrażenia są niezapomniane.

Podczas otwarcia goście planetarium mogli odbyć wirtualną podróż do wybranych planet Układu Słonecznego, zwiedzić Drogę Mleczną, a także zobaczyć pokaz nieba świecącego 20 milionami gwiazd.

- Jesteśmy dumni, bo Niebo Kopernika jest najbardziej zaawansowanym technologicznie planetarium na świecie: 20 milionów gwiazd wyświetlanych na kopule, podróże w czasie i przestrzeni na życzenie widzów po Układzie Słonecznym, ale także dalej, aż do granic obserwowanego Wszechświata - powiedział dyrektor Centrum Robert Firmhofer.

Podkreślił, że wizyta w planetarium pozwala uświadomić sobie fakt o "ogromnej doniosłości". - Jesteśmy gwiezdnym pyłem, drobiną w niewyobrażalnie wielkim Wszechświecie, a mimo to, możemy go poznawać, odkrywać, rozumieć, a nawet po nim podróżować - powiedział Firmhofer.

Wiedza i piękno

Z kolei kierownik planetarium dr Weronika Śliwa mówiła wczoraj, ze jest ono miejscem wyjątkowym też dlatego, że dostarcza wielu wrażeń estetycznych. - Sam widok rozgwieżdżonego nieba budzi

refleksję, skłania do myśli filozoficznych, a także pokazuje piękno otaczającego nas świata - powiedziała.

Obraz z kosmicznego jaja

Precyzyjny obraz nieba wyświetla "kosmiczne jajo", czyli specjalny japoński projektor. Owalne urządzenie obraca się, emitując strumienie światła, które odwzworowują rozmieszczenie gwiazd. To jedyny egzemplarz tego typu na świecie. Dzieki niemu pod kopułą CNK można oglądać 20 milionów gwiazd, podczas gdy w większości planetariów widać ok. 100-200 tys.

Oprócz gwiazd będą filmy

Zjawiska astronomiczne to nie jedyna atrakcja w Niebie Kopernika. Wyświetlane będą też filmy naukowe, np. o Darwinie czy o starożytnych Majach.

- Nasze planetarium potrafi robić to, co pozostałe planetaria w Polsce, ale oprócz tego mamy system

rzutników cyfrowych, który umożliwia nam wyświetlenie dowolnej rzeczy, jaką sobie zamarzymy. Możemy przenieść się na Księżyc, na Marsa, do najdalszych gwiazd, a nawet na krańce znanego nam wszechświata - opowiadała w TVN 24 dr Śliwa.

Tajemnice nieba i ziemi

Niebo Kopernika jest jednym z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych planetariów w Europie. Z zewnątrz budynek przypomina głaz narzutowy. Wnętrze kryje salę projekcyjną ze sferycznym ekranem o 16-metrowej średnicy. Sala jest wyposażona w 137 wygodnych rozkładanych foteli.

Seans w planetarium trwa około godzinę. Widzowie zobaczą najpierw pokaz nocnego nieba i dowiedzą się, co aktualnie się na nim dzieje. W drugiej części wyświetlane będą filmy naukowe.

Na razie będzie można wybrać spośród sześciu propozycji: "Tajemnice nieba Majów"; "Początek ery kosmicznej"; "Dobór naturalny: Darwin i największa z jego tajemnic"; "Ziemia, Księżyc i Słońce"; "Czarne dziury: podróż w nieznane"; "Pod jednym niebem". Ponieważ planetarium dysponuje własnym studiem, wkrótce zaczną w nim powstawać zupełnie nowe filmy i pokazy naukowe.

Godziny i ceny

Najdroższy bilet - normalny - kosztuje 18 zł od wtorku do czwartku i 25 zł od piątku do niedzieli. Dostępne są bilety rodzinne.

Godziny otwarcia (9.30-20.00 w tygodniu i 10.00-21.30 od piątku do niedzieli) pozwolą odbyć wirtualną podróż po wszechświecie nawet zapracowanym.

Sprawdź repertuar

Informacje o rezerwacji

mn/tr/k//js/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »