Informacje

10.01.2018 17:19 bo w komendzie brakuje ludzi

"Możesz być jednym z nich". Twórcy "Pitbulla" zachęcają do pracy w policji

SERWISY:


Komenda Stołeczna Policji robi, co może, by przyciągnąć w swoje szeregi nowe osoby. W środę opublikowała nowe filmy promocyjne, w których występują aktorzy Piotr Stramowski, Olga Bołądź oraz reżyser Patryk Vega.

Filmy są trzy, krótkie, kilkunastosekundowe. Przedstawiają policyjne manewry na dziedzińcu koszar oddziału prewencji w podwarszawskim Piasecznie. Wszystkie kończą wypowiedzią do kamery:

"Cześć, tu Patryk Vega. Kręcę filmy o policjantach. Ty też możesz być jednym z nich. Zostań policjantem Komendy Stołecznej Policji".

"Cześć, nazywam się Piotrek Stramowski, grałem policjanta Majamiego w ostatnim Pitbullu. Chcesz zostać prawdziwym policjantem? Zostań policjantem Komendy Stołecznej Policji".

"Cześć, tu Olga Bołądź. W moim najnowszym filmie gram policjantkę. Ty też chcesz być policjantem? Zostań policjantem Komendy Stołecznej Policji".

"Majami" i "Białko"

Vega jest jednym z najbardziej znanych obecnie polskich reżyserów kina akcji. Największą sławę zdobył jako twórca "Pitbulla", serialu, a potem serii kinowych hitów opowiadających o policjantach komendy stołecznej.

Pierwsza seria "Pitbulla", nakręcona jeszcze w 2005 została doceniona przede wszystkim przez samych policjantów, którzy podkreślali, że ich praca została przedstawiona realistycznie. Ale bohaterowie Patryka Vegi to ludzie często stający ponad prawem, nieprzestrzegający procedur i nadużywający siły.

Taki jest chociażby "Majami" czyli komisarz Dariusz Wolkowski grany przez Piotra Stramowskiego w ostatnich dwóch częściach "Pitbulla" czy "Białko" - podporucznik Aleksandra Lach grana przez Olgę Bołądź w "Służbach Specjalnych".

Czy zatem Komenda Stołeczna Policji nie obawia się skojarzeń z tymi postaciami?

- Nie obawiamy się takich skojarzeń - odpowiada Mariusz Mrozek z zespołu prasowego KSP. - Celowo sięgnęliśmy po postać samego reżysera jak i aktorów, Olgi Bołądź i Piotra Stramowskiego, ponieważ są kojarzeni z produkcjami odnoszącymi się do policji - tłumaczy.

Dobrze rozpoznawalni

- Chcemy dotrzeć do osób w wieku od 18 do 30 lat. Czyli do młodych ludzi, którzy będą w tym roku  przystępowali do egzaminów maturalnych i będą się zastanawiali się, co dalej z życiem. Czy iść na studia, czy podjąć jakąś pracę. Chcemy też dotrzeć do tych, którzy kończą studia i zastanawiają się, jak zaplanować swoją przyszłość, z jakim pracodawcą ją związać i jaki zawód wybrać - podkreśla Mariusz Mrozek.

- Wydaje mi się, że zarówno Patryk Vega, jak i obydwoje aktorzy, czyli Olga i Piotr, są w tej grupie wiekowej bardzo dobrze rozpoznawalni, kojarzą się jednoznacznie z tematyką policyjną poprzez filmy, w których brali udział. Nam właśnie na tym zależy, żeby te skojarzenia występowały. Nie obawiamy się ich - podkreśla Mrozek.

- Podobnie można by było rozpatrywać role Clinta Eastwooda w "Brudnym Harrym". Ta postać też była wykorzystywana w reklamach. Padały wówczas pytania do firmy, którą reklamował, czy nie obawia się ona skojarzeń. Ale tam chodziło o to, żeby pokazać silnego mężczyznę, a nie patrzeć przez pryzmat tego, że naginał czasem prawo do własnych potrzeb. My też chcemy wykorzystać popularność tych twarzy i wykorzystać zainteresowanie "Pitbullem", które nadal się utrzymuje. I zachęcić młodych ludzi, żeby zainteresowali się tematyką policyjną - mówi Mariusz Mrozek.

Ograniczony budżet

Policjant zaznacza, że decyzja o przygotowaniu kampanii reklamowej poprzedzona była "burzą mózgów" o tym, jak dotrzeć do młodych ludzi w sytuacji najniższego w najnowszej historii Polski poziomu bezrobocia, kiedy poszukiwanie kandydatów do pracy w policji jest coraz trudniejsze.

- Trzeba być atrakcyjnym, trzeba być konkurencyjnym w stosunku chociażby do prywatnych podmiotów. U nas nie jest to łatwe chociażby dlatego, że dysponujemy ograniczonym budżetem - przyznaje Mariusz Mrozek. - Ale staramy się przedstawiać tą służbę w taki sposób, aby była ona atrakcyjna dla młodego odbiorcy. Chcemy, żeby kandydat zdawał sobie sprawę, iż może wybrać zawód, który daje dużą stabilizację, w którym będzie miał możliwość rozwoju osobistego, będzie mógł uczestniczyć w szkoleniach, będzie miał otwartą ścieżkę awansu. I przekonać go do służby w policyjnym mundurze - kończy Mrozek.

Wraz z filmami komenda przygotowała też poradnik z informacjami o tym, jakie warunki trzeba spełnić, by wstąpić w szeregi policji oraz co policja oferuje swoim ludziom.

9261 funkcjonariuszy

Poprosiliśmy Komendę Stołeczną Policji o dane dotyczące wakatów, czyli liczby wolnych miejsc garnizonie. Na razie nie dostaliśmy odpowiedzi.

Jednak według naszych nieoficjalnych informacji liczba ta wynosi około 800, czyli około 8 procent ogólnej liczby etatów i jest to największa luka od kilkunastu lat.

Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych poinformował w środę w Sejmie, że 1 stycznia 2018 roku w Komendzie Stołecznej Policji służbę pełniło 9 261 funkcjonariuszy.

pm/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ABC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 11:51 ~ABC

  lubisz pracę po godzinach za darmo, lubisz nieprzespane noce, lubisz mało zarabiać, lubisz pracę w święta, nie masz rodziny to wstąp do tej formacji.

 • InnyKulson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 09:38 ~InnyKulson

  Ludzie. Za jakie pieniądze chcecie tam iść? W Stonce (Biedronka) na początek płacą więcej jak w policji.
  To czysta agitacja nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością!

  Z resztą... zobaczycie jak wstąpicie. Praca na zmiany, po nocach i w święta i nawet grosza nie ma dodatku za pracę w te dni. Do tego jak wam sie noga powinie to NIKT wam nie pomoże, a jeszcze wam kamień rzuci abyście lepiej i szybciej utonęli.

  Nie idźcie do policji... dobrze radzę!

 • Żartwoniś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 09:03 ~Żartwoniś

  A potem się dziwić, że niektórym film myli się z realem. Sorry praca w Policji to nie film. Tu trzeba mieć twardą dupę i żelazne nerwy okruszone cynicznym poczuciem humoru ;)

 • klo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 23:44 ~klo

  Pan Vega niech idzie jako pierwszy do Policji, niech da przykład. A nie, przepraszam, musiałby się przestawić, na inne pieniądze. Zamiast setek tysięcy na koncie za każdy badziewny film, dostawałby 2000zł netto za miesiąc pracy na 3 zmiany.

 • Kaftan_X

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 22:13 ~Kaftan_X

  Rozumiem że formacja z tej agitki szykuje się do pacyfikacji niebezpiecznej grupy uzbrojonej w białe róże.

 • BrombaWWL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 21:59 ~BrombaWWL

  Nie masz honoru i ambicji ? Wstąp do Policji... :)

 • Kulson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 21:43 ~Kulson

  Zapraszamy do pracy w policji. Szczególnie potrzebni jesteście do zabezpieczania miesięcznic.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 21:18 ~Warszawiak

  Chcesz pilnować bez sensu teren pod sejmem przez 10h? przyjdź do OP

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 21:14 ~Warszawiak

  OPP w Warszawie = strata czasu strata pieniędzy na dojazdy, brak stałego grafiku, praca na 3 zmiany, zabezpieczenia byle czego 90% dla KRP1. dziennie 10h służby. Miesięcznie 3500 netto z 7 letnim stażem. Czy warto? Jeszcze raz bym nie przyszedł do formacji.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 20:48 ~kubat

  Nadzieja w tym, że więcej będzie tak honorowych chłopaków jak ci na Śląsku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »