Informacje

17.05.2016 10:59 motocykliści nie odpuszczają

Motocykle na buspasach?
Warszawa się boi, inni sobie chwalą

SERWISY:

Trwa dyskusja na temat udostępnienia buspasów dla kierowców motocykli. W zeszłym tygodniu w Zarządzie Transportu odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie, ale decyzji nadal brak.

Pomysł buspasów otwartych dla motocyklistów nie jest nowy. W lutym 2014 roku wprowadzenie takiego rozwiązania deklarował nawet ówczesny wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski. Do tej pory pomysłu nie udało się zrealizować.

"Będzie mniej wypadków"

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele środowiska motocyklowego i radny Ursynowa Paweł Lenarczyk spotkali się z dyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego Wiesławem Witkiem.

- Mówiliśmy o naszej dwuletniej batalii w tej sprawie - opowiada Paweł Lenarczyk. - Wskazywaliśmy europejskie stolice ale również polskie miasta czyli Bydgoszcz, Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Rzeszów, w których motocykliści mogą legalnie korzystać z buspasów - wylicza.

Zwolennicy wprowadzenia takiego rozwiązania w stolicy zaproponowali wyznaczenie próbnego odcinka, gdzie motocykliści pojechaliby po pasie dla autobusów.

- Zaproponowaliśmy wyznaczenie buspasa, na którym można by obserwować zachowania kierowców autobusów i motocyklistów. Zarząd Transportu Miejskiego zobowiązał się do przygotowania analizy ruchu - informuje radny.

Jego zdaniem, udostępnienie motocyklistom buspasów powinno zmniejszyć liczbę wypadków z ich udziałem. - Sytuacje, w których motocykliści przeciskają się między samochodami w korku, są zdecydowanie bardziej niebezpiecznie, niż gdyby mogli swobodnie jechać pasem wydzielonym dla autobusów - tłumaczy.

"Motocyklem jedzie jedna osoba"

Ale urzędnicy mają swoje argumenty. - Pas autobusowe są wytyczane w celu zapewnienia sprawnego przemieszczania się pojazdów komunikacji miejskiej. Udostępnienie motocyklistom będzie skutkowało wydłużeniem czasu podróży, a tym samym spadkiem liczby osób chcących korzystać z transportu publicznego - tłumaczy Magdalena Potocka z Zarządu Transportu Miejskiego. - Maksymalna liczba pasażerów w autobusie waha się od 80 do 170 osób. Dla porównania, samochodem osobowym porusza się średnio ok. 1,4 osoby, natomiast motocyklem - 1 - przekonuje.

Na temat bezpieczeństwa na buspasach w październiku wypowiadał się również dyrektor ZTM Wisław Witek. - Wprowadzenie jakichkolwiek odstępstw byłoby niezgodne z polityką miejską i mogłoby stanowić niebezpieczny precedens dla pozostałych grup pojazdów – mówił wówczas.

W innych miastach się udało

Innego zdania są przedstawiciele miast w których motocykliści od kilku korzystają z pasów dla autobusów.

- W Gdańsku z buspasów korzystać mogą wszyscy motocykliści. Taką zasadę testowaliśmy od 7 lipca 2015 roku i po trzech miesiącach próby zostawiliśmy ją na stałe. Jak na razie sprawdza się bardzo dobrze, nie było żadnych problemów, kolizji czy konfliktów – twierdzi Katarzyna Kaczmarek z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Podobnego zdania jest Tomasz Kacprzak, przewodniczący rady miejskiej w Łodzi i pomysłodawca otwarcia buspasów dla motocyklistów.

- Nie wiem dlaczego samorząd warszawski jest niechętny. Na drogach jest bezpieczniej, motocykliści nie muszą już wykonywać slalomów między samochodami, nie powodują utrudnień dla komunikacji miejskiej. To, że korzystają z buspasów, to ich przywilej, nie obowiązek - kwituje.

Decyzję chwali również Tomasz Seweryn, zastępca naczelnika krakowskiej drogówki. - Motocykliści czują się swobodniej. Jako policja jesteśmy bardzo zadowoleni. Zdarzenia na wyznaczonych dla motocyklistów odcinkach to rzadkość. Nie narzekają również kierowcy komunikacji miejskiej, właśnie do tego dążyliśmy - przekonuje.

Warszawscy motocykliści mają ponownie spotkać się z urzędnikami w połowie czerwca. - Jesteśmy dobrej myśli, nie wyobrażamy sobie, żeby władze Warszawy mogły nie wsłuchać się w postulaty ponad 100-tysięcznej rzeszy mieszkańców miasta - podsumowuje Paweł Lenarczyk.

>>NA TEMAT BUSPASÓW W PAŹDZIERNIKU WYPOWIADAŁ SIĘ WIESŁAW WITEK<<

Klaudia Ziółkowska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rowerzyści

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2016 10:05 ~Rowerzyści

  Nie wpuszczajcie motocykli na buspasy! Jeździmy codziennie rowerami przez most Poniatowskiego w obie strony buspasami. Poruszamy się z prędkościami od 20 do 35 km/h. Wielokrotnie byliśmy wyprzedzani przez cwaniaczków na motocyklach, którzy "lecieli" 80 i więcej km/h mijając nas o tzw. grubość lakieru. Ci wariaci są niebezpieczni. Zahaczenie motocyklem o rowerzystę grozi rowerzyście śmiercią. Sam podmuch powietrza przy takiej prędkości motocykla, powoduje utratę równowagi przez rowerzystę. Nie wpuszczajcie motocykli na buspasy!

 • Matli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2016 19:43 ~Matli

  Jazda buspasem jest dla motoru po prostu bezpieczniejsza. Dla samochodów zresztą też. Autobusy na TŁ zawsze są wpuszczane do ruchu przez motory. Podobnie jak przez taxi. Jeżdżę tamtędy od roku i obserwuję co wyprawiają kierowcy po południu, niech ktoś mi wytłumaczy dlaczego od 15.30 lewy pas na moście w kierunku praskim jedzie 5-10 km/h? Żadnego zjazdu w lewo, żadnego skrzyżowania, żadnych świateł. Magia... Jazda z samochodami? Niech kierowcy samochodów przestaną przyśpieszać na widok włączonego kierunkowskazu. Jazda między autami w korku? Co dziennie widzę co najmniej kilku którzy muszą jechać przy środkowej linii. Kinomaniacy normalnie. Na szczęście powoli to robi się margines i szcun dla tych wszystkich którzy mają trochę więcej zrozumienia i dbają również o własny interes - to zawsze 3 metry mniej do odstania. Pozdrawiam

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 20:07 ~max

  Wielka afera o motocyklistów. A ktoś zainteresował się, że buspasami jeżdżą autobusy inne niż MZA (którym nie wolno)? Jakoś tutaj nikt problemu nie widzi, nawet policja, która pewnie sama nie wie, że autobusy rejsowe nie mają prawa jechać buspasem.
  Nie róbcie problemów z niczego. Szczególnie te słowa kieruję do ZDM-u. Puścić motocykle na buspasy i kropka. Warszawa i tak jest największą wsią w tym kraju więc nie róbcie wiochy i idźcie za przykładem innych normalnych miast.

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 08:05 ~vtr

  zieeeeeeeeeeeeeee~zieeeeeeeeeeeeeee

  Prawo prawem,a i tak motocykle i motorowery jeżdżą bezkarnie bus-pasami. Czasami sobie dorabiam jako kierowca autobusu miejskiego i mam pomysła. Motocykliści mają jakieś prawo jazdy i pojęcie więc niech śmigają, teoretycznie są myślący i nie będą zaburzać logiki tworu bus-pasów, natomiast wzmocnienie kontroli organów powołanych do kwitowania nielegalnych użytkowników takich jak motorowery, przewozy osób, busy na nie regularnych liniach (pozwolenie miasta), ambasadorzy, Wojsko Polskie itd. KARAĆ TĘPIĆ NIE WYRÓŻNIAĆ. Ot mój pomysł na podłatanie budżetu, wzmożone kontrole(policjantów jest za mało - monitoring również jest dowodem do ukarania). I już jest hajs na np. 500+

  Popieram. Szczególnie tępić cwaniaków na Moście Łazienkowskim, bo ich cwaniactwo powoduje większe korki dla pozostałych.

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 08:02 ~vtr

  asdfg~asdfg

  Na zdjęciu do tego artykułu widać, że motocykle utrudniałyby przejazd autobusów.

  Dlaczego pasażerowie mają jechać dłużej?

  Bus-pasy służą do obsługi publicznego transportu zbiorowego a motocykl nie jest ani publiczny ani zbiorowy.

  To co tam robią taksówki ?
  Co tam robi transport niepełnosprawnych MTON gdzie z reguły jedzie jedna lub dwie osoby ?
  Co robią rowerzyści na torowisku na Nowowiejskiej ?

  Tobie najwyraźniej motocykle utrudniają myślenie. A może to nie one tylko wrodzone braki ?

 • asdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 13:05 ~asdfg

  Na zdjęciu do tego artykułu widać, że motocykle utrudniałyby przejazd autobusów.

  Dlaczego pasażerowie mają jechać dłużej?

  Bus-pasy służą do obsługi publicznego transportu zbiorowego a motocykl nie jest ani publiczny ani zbiorowy.

 • szatan667

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 10:43 ~szatan667

  Krzysiek~Krzysiek
  No i to jest problem - w momencie gdy autobus będzie ruszał z przystanku.

  Nie wiem czy wiesz, ale każdy motocykl ma hamulce i naprawdę całkiem sprawnie można ich użyć żeby wpuścić autobus :)

 • szatan667

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 10:40 ~szatan667

  Nickolas~Nickolas
  W Warszawie wystarczy jeździć prawym pasem bo jest zawsze pusty - wszyscy wzorowi kierowcy jeżdżą i tak środkiem albo skrajnym lewym...

  To prawda! Najfajniej jest na trasie Siekierkowskiej. Ile razy tamtędy nie jadę, prawy pas zawsze pusty. A środkowym wlecze się fabia kombi :) Ale w sumie mi to nie przeszkadza, mam wolny pas, ekstra widoczność i wzorowy komfort jazdy/

 • z11

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 09:10 ~z11

  Ola~Ola

  Już rok temu pisałem, jestem ZA, ale tylko na motocykli, nie dla rowerów i skuterów, co prawda jeżdżę rowerem, ale nie po BUSpasie tylko po ścieżce rowerowej.
  Nie rozumiem warszawy, wszytko na nie nawet liczników na strzyżowianach nie dadzą, gdzie w innym miastach są i pomagają


  Co masz na myśli 'skuterów'?
  Skuter może być motocyklem lub motorowerem.

  A propos liczników: Ministerstwo Infrastruktury uważa je za nielegalne i powodujace 'niebezpieczne reakcje uczestników ruchu drogowego'...
  W związku z tym zarządcy dróg nie powinni ich instalować.
  Niestety taka jest polska rzeczywistość...

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 08:38 ~Ola

  Już rok temu pisałem, jestem ZA, ale tylko na motocykli, nie dla rowerów i skuterów, co prawda jeżdżę rowerem, ale nie po BUSpasie tylko po ścieżce rowerowej.
  Nie rozumiem warszawy, wszytko na nie nawet liczników na strzyżowianach nie dadzą, gdzie w innym miastach są i pomagają

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »