Informacje

21.07.2017 22:00 Zbudowali nietypowy przystanek

Most Śląsko-Dąbrowski otwarty. Ale nie dla tramwajów

SERWISY:


Autobusy i samochody wróciły w piątek wieczorem na most Śląsko-Dąbrowski. Przy tunelu Trasy W-Z powstały nowe przystanki typu wiedeńskiego, a ostatnie prace przy torowisku mają jeszcze przed sobą tramwajarze.

- Chwilę po godzinie 22 most został otwarty - relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński.

"Od soboty, 22 lipca (linie nocne od nocy 21/22 lipca) przywrócone zostaną trasy podstawowe linii 160, 190, 527, N11, N16, N21, N61, N66 oraz N71. Zlikwidowane będą zastępcze linie autobusowe Z-7 oraz Z90" – podawał wcześniej Zarząd Transportu Miejskiego w komunikacie wysłanym do mediów.

Do tego linia Z-3 będzie kursowała zmienioną trasą: NOWE BEMOWO - Powstańców Śląskich - Radiowa - Dywizjonu 303 - Obozowa - Młynarska - al. Solidarności - most Śląsko-Dąbrowski - al. Solidarności - Targowa - Kijowska - DW. WSCHODNI (KIJOWSKA).

Walka o centymetry

Podczas piątkowej konferencji prasowej wiceprezydent Renata Kaznowska podkreślała wagę stworzenia przystanku typu wiedeńskiego, czyli o podniesionej jezdni. To wymusza na kierowcach aut wciśnięcie hamulca. - Chcieliśmy wynieść jezdnię, żeby zwiększyć bezpieczeństwo w tym obszarze. Od wielu lat rozmawialiśmy o tym, że rozwiązania przyjęte tutaj są mało bezpieczne - mówiła Kaznowska. - Dzisiaj puszczamy ruch i będziemy obserwować, jak tego typu rozwiązanie sprawdzi się w tym miejscu - dodała.

- To, co dla nas bardzo istotne, że udało nam się skomunikować autobus i tramwaj w tej szerokości – zaznaczała wiceprezydent.

Podawała też, że to była walka o centymetry. - Tak aby podjeżdżający z jednego kierunku tramwaj mieścił się z najszerszym autobusem. To udało się uzyskać - zapewniała Kaznowska.

Przystanek w kierunku Pragi nadal ma mieć 66 metrów długości. Drugi został skrócony po ustaleniach między drogowcami, Zarządem Transportu Miejskiego i Miejskim Zakładami Autobusowymi. - Ale nadal będą mieściły się dwa składy tramwajowe czy autobusowe - zastrzega Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. - To pierwszy przystanek typu wiedeńskiego na tak ruchliwej trasie - dodała.

Jak mówiła Renata Kaznowska, po przetestowaniu miasto będzie chciało zastosować przystanki typu wiedeńskiego również na ulicy Stawki.

Testowa nawierzchnia tramwajarzy

Do dyspozycji kierowców aut i autobusów są zewnętrzne pasy mostu (tak jak przed remontem, kierowcy nie będą mogli przejeżdżać w godzinach szczytu przez wiadukt Pancera w kierunku placu Bankowego). Trambuspas ma być dostępny w ostatni weekend lipca. - Trzeba jeszcze wykonać uszczelnienia przy szynach. Co ważne, musi również związać się beton - tłumaczył Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Jak pisaliśmy wielokrotnie, tramwajarze już nie raz musieli dokonywać napraw na moście Śląsko-Dąbrowskim ze względu na wykruszenia. Można powiedzieć, że tradycji stało się zadość – prace doraźne odbyły się również teraz. Ale nie tylko.

- Z uwagi na degradację nawierzchni pasa tramwajowo-autobusowego zleciliśmy ekspertyzę do Instytutu Badawczego Dróg i Mostów z prośbą o opracowanie odpowiedniej technologii naprawy tejże nawierzchni. Wynikiem opracowania jest wykonanie 50-metrowego pasa, który będzie testowany przez okres dwóch lat - wyjaśniał Wojciech Pęsik, członek zarządu Tramwajów Warszawskich.

Potem spółka zdecyduje, czy tą metodą naprawić cały trambuspas.

ran/b/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • z_poza_miasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2017 20:52 ~z_poza_miasta

  Ostatnio przejechałem przez most od strony Pragi, nie zauważyłem zakazu, nikt mnie nie zatrzymał do kontroli, czy nie ma tam czasem kamery do monitorowania takich wykroczeń ??

 • K35

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 15:06 ~K35

  Obejrzałem sobie te nowe rewolucyjne przystanki.
  Łatwiej będzie wejść do tramwaju i to wszystko.
  Wjazd i zjazd na podwyższony przystanek jest tak łagodny i długi, że nikt nie zdejmie nogi z gazu tylko tak jak kiedyś wjedzie w ludzi wchodzących lub wychodzących z tramwajów - dodatkowa atrakcja - teraz jakiś inteligentny inaczej będzie miał łatwiej wjechać do środka tramwaju jak się uprze...
  Miały być progi - a wyszło jak zawsze...

  Nie wiem gdzie jest błąd w trakcie edukacji drogowców - ale kończą studia, praktyki a potem ruszają na budowy i zachowują się jakby uczyli się u szamana w lepiance i praktykowali na sawannie budowanie zapory wodnej... zero sensu i logiki.

  Liczniki nad światłami z czasem do zmiany koloru, zielone strzałki do skrętu, proste autostrady bez dziur i studzienki na równi z asfaltem - wszystkim takie rzeczy się podobają ale drogowcom NIE !!! Bo to im zakłóca czasoprzestrzeń i nie mogą tego ogarnąć...

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2017 20:45 ~Piękny Roman


  Maria warszawianka~Maria warszawianka

  A odpowiadając rozbawionemu .Na Bankowym od jakiegoś czasu jest wspólny przystanek autobusowo tramwajowy i jest ok ,więc czym się Pan tak rozbawił .A gdzie tu degeneracja??
  geniusze~geniusze

  Te przystanki chyba się jednak różnią.

  To że do tramwaju trzeba podejść to zrozumiałe. Ale dlaczego autobus nie może podjechać do przystanku, tego zrozumieć się nie da :)

  Naprawdę nie macie już problemów.

 • Maria warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2017 23:45 ~Maria warszawianka

  Właśnie tam wsiadałam do autobusu .Jest ok.Dużo lepiej.

 • geniusze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2017 20:52 ~geniusze

  Maria warszawianka~Maria warszawianka

  A odpowiadając rozbawionemu .Na Bankowym od jakiegoś czasu jest wspólny przystanek autobusowo tramwajowy i jest ok ,więc czym się Pan tak rozbawił .A gdzie tu degeneracja??

  Te przystanki chyba się jednak różnią.

  To że do tramwaju trzeba podejść to zrozumiałe. Ale dlaczego autobus nie może podjechać do przystanku, tego zrozumieć się nie da :)

 • jabol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2017 14:40 ~jabol  Warszawiak~Warszawiak

  Chciałbym zainicjować ruch społecznego protestu przeciw zamykaniu przez wiadukt Pancera w kieunku pl. Bankowego. Tej bzdury utrudniającej normalne dojazdy obronić niczym sie nie da !!!!
  robert~robert

  Coś ci się pomyliło. W tym kierunku wiadukt jest otwarty 24 h
  ciekawe~ciekawe

  Od zawsze?

  Nie, nie od zawsze. W 1410 nie było przejazdu przez wiadukt, ale teraz jest, więc przeciw czemu chcecie protestować?

 • boleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2017 14:33 ~boleks

  wawa~wawa

  Tak na poważnie ktoś wzdłuż krawężnika wymalował ciągłe linie? A od kiedy to pieszym wolno przekraczać taką linię? I później ktoś będzie się dziwił, że pieszy będzie przelatywał przez drogę, gdzie tego nie wolno! Ktoś chyba bardzo nie pomyślał.

  Popatrz najpierw dokładnie, ta linia jest nie wzdłuż krawężnika ale na granicy jezdni wyniesionej i torowiska. Zatem żaden pieszy nie będzie przekraczać tej linii bo nie będzie potrzeby wchodzenia na torowisko. Za tą linią pieszy już będzie w pojeździe.

 • Maria warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2017 12:28 ~Maria warszawianka

  A odpowiadając rozbawionemu .Na Bankowym od jakiegoś czasu jest wspólny przystanek autobusowo tramwajowy i jest ok ,więc czym się Pan tak rozbawił .A gdzie tu degeneracja??

 • Maria warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2017 12:21 ~Maria warszawianka

  Super , wreszcie starsze osoby będą mogły wygodnie wsiąść do tramwaju .A wszystkim słoikom narzekającym na wszystko co nowego proponuję pojechać i zobaczyć na własne oczy o co chodzi .

 • Rozbawiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2017 11:18 ~Rozbawiony

  To teraz autobusy będą się zatrzymywać na środku ulicy zamiast przy wiacie przystankowej? Przecież to kpina jest.
  Muszę przyznać, że z pewnym podziwem patrzę w jakim tempie to miasto się degeneruje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »