Informacje

20.12.2011 17:17 głowny wykonawca się nie wyrobił

Most opóźniony o pół roku

SERWISY:

Budowa mostu Północnego ma zakończyć się w czerwcu 2012 roku, pół roku później niż pierwotnie planowano – ustalił portal tvnwarszawa.pl. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych nie naliczy kar umownych głównemu wykonawcy.

ZMID po raz pierwszy oficjalnie informuje, jak duże jest opóźnienie przy Północnym. Do tej pory przyznawał jedynie, że wykonawca nie wyrobi się w terminie, ale nie informował jak bardzo ten termin przekroczy.

Konkretne daty musiały jednak paść, bo w środę 21 XII upływa pierwotny termin oddania mostu i ZMID musiał podpisać aneks do umowy, który zmienia termin oddania inwestycji na " do 30 czerwca". Kierowcy mają jednak korzystać z mostu wcześniej. Kiedy? Konkretnego terminu nie ma, bo zależy on od tego, jak szybko nadzór budowalny wyda pozwolenie na użytkowanie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to na most wjedziemy już w marcu.

Prace na budowie będą jednak wtedy kontynuowane: - Do wykonania pozostało przede wszystkim zakończenie budowy części tramwajowej w tym ułożenie torów, zamontowanie słupów trakcyjnych, budowa chodnika, ścieżki rowerowej, a także barier, poręczy czy odwodnienia – informuje Małgorzata Gajewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Część tramwajowa jest potrzebna, bo w planach jest uruchomienie tramwaju na Tarchomin co następi nie wcześniej niż w 2013 roku.  W październiku 2012 roku Tramwaje Warszawskie chcą uruchomić składy na niewielkim odcinku od metra Młociny do ulicy Mehoffera, gdzie zawracałyby dwukierunkowe składy - o czym informowaliśmy jako pierwsi pod koniec listopada.

Część drogowa na wiosnę

Opóźniona jest również budowa wiaduktu w ulicy Modlińskiej.

Z kolei na bardziej zaawansowanej części drogowej trwają ostatnie prace przy ustawianiu ekranów akustycznych, oświetlenia oraz  budowie sygnalizacji świetlnej. Z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie tej części trasy drogowcy chcą wystąpić w lutym przyszłego roku. – Zakładamy, że niezbędne dokumenty zostaną skompletowane do końca stycznia – przyznaje Gajewska.

Jeżeli nadzór budowlany nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, pierwsze samochody najprawdopodobniej wjadą na trasę w marcu 2012 roku.

Nie będzie kar, bo jest aneks

- Cała inwestycja będzie gotowa do 30 czerwca 2012 roku – oznajmia w rozmowie tvnwarszawa.pl Małgorzata Gajewska. Pierwotny termin zakończenia prac to 21 grudnia br. Jednak nie został dotrzymany. Kary umowne nie zostaną naliczone. Podpisany właśnie aneks do umowy pomiędzy Pol-Agua a ZMID ich nie uwzględnia.

Miasto do przedłużającej się umowy nie będzie też dopłacać. W budżecie na przyszły rok miasto zarezerwowało 49 mln złotych na dokończenie wszystkich prac. Jednak jak podkreśla przedstawicielka ZMID nie są to żadne dodatkowe pieniądze, tylko kwota z obowiązującego już kontraktu.

Ostra zima, fale powodziowe

Budowa mostu Północnego rozpoczęła się w 2009 roku. Po drodze nie brakowało kłopotów - kolejne fale powodziowe, problemy z dostarczeniem przęsła czy kłopoty z ostrą zimą.

Bartłomiej Frymus

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2011 16:24 ~SP

  Witam. Czy ktoś wie ile już wydano na budowę tej trasy? Bo z tego co słyszałem, to dawno skończyły się pieniądze przewidziane w kontrakcie.

 • płynie wisła na tarchominie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 19:29 ~płynie…

  przesunięcie musi być! czy ktoś wyobrażał sobie otwarcie mostu do którego powstania przyczyniło się tyle kadencji radnych i kogo tam jeszcze w zimie?! a festyn, uroczyste otwarcie i co tam jeszcze?! latem jak cieplej to tak, oczywiscie. Przyjdzie wiecej narodu podziwiać, to lepiej będzie można sie chwalić. "dziękujemy" za dodatkowe 6 miesiecy w korku!

 • serw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 19:02 ~serw

  Taaaa, a jeszcze nie tak dawno zapewniano, ze tylko pogoda może opóźnić oddanie mostu. A tu jak na złosc drogowcom pogoda złośliwie dopisała więc trzeba było już oficjalnie podać opóźnienie bo robienia z ludzi idiotów już nie dało się ciągnąć.
  Tylko pogratulować.

 • strongmen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 17:27 ~strongmen

  Rozwalają mnie teksty typu: opóźnienie w budowie może zdarzyć się tylko w Polsce. Ciekaw jestem, jaką wiedzę na temat budów w innych krajach mają "znawcy" tematu, którzy wypisują te farmazony.

 • mańcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 17:16 ~mańcia

  do ~AnonimA
  "Drugim problemem jest to że od Początku budowy mostu Pł. do dziś woda która w ostatnich latach na wiśle przybierała znacząco i znacząco też opadała podmyła pylony mostu (filary które wchodzą do wody) o 15 metrów !!!! Szczeże mówiąc moim zdaniem mozna było to przewidzieć ale ludzie troche rozwagi. Tego problemu nigdy nie było przy budowie swiętokrzyskiego czy Siekierkoskiego."
  Teraz, kiedy Wisła jest bardzo płytka, można zobaczyć narzuty kamienne przy filarach innych mostów. Narzut kamienny, to jest właśnie to, co zrobiono przy moście Północnym, żeby zabezpieczyć dno. Każdy mostowiec powie, że taki zabieg to chleb powszedni, kiedy buduje się most przez rzekę. Panikę w tym temacie zasiali dziennikarze, którzy specjalistami od budowy mostów nie są.

 • zlituj się!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 09:27 ~zlituj się!

  ~TMX: "Myślicie, że taka budowa to rok i po sprawie? "

  Nie, myślę, że to 30 miesięcy i po sprawie. Tak przewiduje projekt. Jeśli nie odpowiada on rzeczywistości, to jest błędny - a jeśli tak, to przepłaciliśmy.

 • TMX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 08:32 ~TMX

  Ludzie, ogarnijcie się. To jeden z większych mostów w Polce. Myślicie, że taka budowa to rok i po sprawie?

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 05:11 ~aaa

  ... a kto wierzyl ze most bedzie oddany w terminie ten TRABA ...

 • termit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 22:21 ~termit

  ~wawa77 = hgw nie pierdooooool tylko do roboty, tyle premi jeszcze kolesiom do podpisania

 • Wars Wita Was

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 19:37 ~Wars Wita Was

  @Center
  Pojechany wierszyk romantyk na maksa.. to przeróbka? Pozdrowienia świateczne dla Warsa i Sawy..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »