Informacje

06.10.2016 15:20 Ratusz potwierdza informację

Most Krasińskiego dopiero w 2025. Wcześniej dokończą budowę metra

SERWISY:

Most Krasińskiego w 2025 roku, a cała II linii metra gotowa w 2023. Ratusz oficjalnie potwierdził zmianę harmonogramu największych miejskich inwestycji na najbliższe lata.

O tym, że władze miasta przesuną budowę przeprawy, by szybciej skończyć całą drugą nitkę podziemnej kolejki informowaliśmy nieoficjalnie już w środę. Na czwartkowej konferencji prasowej te informacje potwierdził oficjalnie wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. - Chcemy skończyć budowę II linii metra do 2023 roku – powiedział.

Chodzi o cały odcinek pomiędzy Bródnem a stację techniczno-postojową w Morach. Jej wstępnie przyjęty koszt to 1,2 mld zł.

Natomiast most Krasińskiego ma być gotowy w 2025 roku. Poprzednik Olszewskiego Jacek Wojciechowicz planował zakończyć tę inwestycję w 2023 roku. - To pozwala nam zbilansować tak duże zadanie, jakim jest budowa II linii metra – zaznaczył Olszewski.

Nowe przedszkola i baseny

Potwierdziły się też zapowiedzi sprzed tygodnia, że ratusz będzie chciał wprowadzić do budżetu dużo mniejszych, ale ważnych dla mieszkańców, inwestycji. Najwięcej, bo aż 45 nowych zadań, miasto wyznaczyło sobie w związku z polepszaniem infrastruktury społecznej i edukacyjnej. W planach jest m.in. zapewnienie w szkołach bezprzewodowego internetu, budowa nowego przedszkola przy ul. Legendy na Bemowie, żłobka w osiedlu Zielona w Wesołej i dużego zespołu szkolno-przedszkolnego w Ursusie.

Kolejna sfera to sport, kultura i rekreacja. Tu władze Warszawy postawiły sobie 12 nowych zadań. Przede wszystkim budowa basenów pływających na Wiśle, w rejonie Wybrzeża Helskiego i przy ul. Ratuszowej oraz zakup wyposażenia do prowadzenia zajęć w multicentrum na Bielanach.

Teatr i aparat USG

Ważnym nowym punktem na mapie inwestycji jest też przystosowanie lokalu przy ul. Otwockiej na potrzeby Teatru Żydowskiego. O problemach tej placówki informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w czerwcu. Właściciel budynku przy pl. Grzybowskim (gdzie teatr miał swoją siedzibę do tej pory) nie wpuścił aktorów do środka. Tłumaczył to złym stanem technicznym budynku. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

– Scena dla Teatru Żydowskiego na Pradze wpisuje się w Zintegrowany Program Rewitalizacji, na który w najbliższych latach wydamy 1,4 mld zł – powiedział na konferencji wiceprezydent Michał Olszewski.

Nowe zadania wyznaczono sobie również w sferze zdrowia. Tu ratusz chce zadbać o zakup aparatu USG dla zakładu radiologii w Szpitalu Praskim, a także zakup sprzętu do terapii słuchowej dla poradni psychologiczno-pedagogicznej na Bemowie.

Laboratorium kryminalistyczne

Władze ratusza deklarują, że nie zapominają o ochronie środowiska. W nowym planie inwestycyjnym znalazło się m.in. doposażenie małej architektury na obszarach zieleni miejskiej i wymiana urządzeń do pomiarów czystości powietrza przy ul. Tołstoja.

Zmiany wprowadzono również w kwestiach związanych z administracją. Tu miasto wyznaczyło sobie osiem nowych zadań, w tym przykładowo utworzenie dodatkowego punktu obsługi w urzędzie pracy (dostosowanego do osób niepełnosprawnych) oraz doposażenie laboratorium kryminalistycznego komendy stołecznej).

Osiem dróg rowerowych

W nowych planach ratusz uwzględnił też finansowanie dla inwestycji wybranych w ramach budżetu partycypacyjnego, za które odpowiada ZDM i ZTM. Jest to łącznie 13 projektów za 2,5 mln zł.

Zyskają na nich głównie rowerzyści. Miasto planuje bowiem budowę brakującego odcinka ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Powstańców Śląskich (od ul. Pirenejskiej, przez skrzyżowanie z ul. Wrocławską do ul. Zachodzącego Słońca), nową ścieżkę wzdłuż ul. Wrocławskiej, nowe drogi rowerowych na ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego, ul. Kaliskiego oraz ul. Egipskiej i Saskiej.

Nie będzie nowej ul. Płaskowickiej

Łącznie ratusz zwiększył liczbę zadań inwestycyjnych o 113 pozycji wartych 1,3 mld zł. Pieniądze te pochodzą m.in. z przesunięć budżetowych (tu największe znaczenie ma wspomniany most Krasińskiego) i rezygnacji z niektórych przedsięwzięć, wśród nich budowy nowej ul. Płaskowickiej pomiędzy Dereniową a Rosoła.

"Urealnione zostały też harmonogramy kilku inwestycji" – informują urzędnicy. I tak budowa Trasy Świętokrzyskiej ma się zakończyć w 2018 r., przebudowa ul. Wał Miedzeszyński w 2020 r., obwodnica śródmiejska od ronda Wiatraczna do ul. Radzymińskiej ma powstać do 2021 r.

Ten plany musi zatwierdzić jeszcze Rada Warszawy na najbliższej sesji. PO ma w radzie większość, dlatego głosowanie będzie tylko formalnością.

>>>ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ INWESTYCJI<<<

CZYTAJ RÓWNIEŻ O ZMIANACH W JEDNOSTKACH ZAJMUJĄCYCH SIĘ INWESTYCJAMI:

ran/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2016 21:50 ~Boom

  Obiecanki cacanki, papier wszystko przyjmie

 • cool

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2016 21:36 ~cool

  tg3178~tg3178

  Robiłem analizę tego, gdzie ma być stacja metra. Wyszło mi na to, że stacja nie powinna być oddalona więcej niż 10 minut piechotą od mojego bloku. Wszystkie inne lokalizacje są z gruntu błędne.


  Dobre, dobre :)))

 • dka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 20:31 ~dka

  Ani jednej inestycji w Wawrze !

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2016 19:37 ~ewa

  Gdzie ta lista?

 • ozjasz goldberg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 12:29 ~ozjasz goldberg

  qwerty~qwerty

  "Scena dla Teatru Żydowskiego na Pradze wpisuje się w Zintegrowany Program Rewitalizacji, na który w najbliższych latach wydamy 1,4 mld zł"

  Żeby się nie okazało, że na żydów pójdzie większość tej kwoty.  Za niewielką opłatą goje będą mogli się zapoznać z kultura wyższą. Co w tym złego?

 • tg3178

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 12:26 ~tg3178

  Robiłem analizę tego, gdzie ma być stacja metra. Wyszło mi na to, że stacja nie powinna być oddalona więcej niż 10 minut piechotą od mojego bloku. Wszystkie inne lokalizacje są z gruntu błędne.

 • damnit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 10:51 ~damnit

  wybudujcie w końcu jakiś most na południu!

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 09:21 ~Yogi


  Gość~Gość

  Metro na Białołękę!
  wawa~wawa

  Dobry pomysł! Miasto powinno zmienić plany zagospodarowania i naliczyć rentę za podniesienie wartości nieruchomości. Czemu to mieszkańcy Białołęki nie mieliby pokryć kosztów budowy metra? To uczciwa propozycja zgodna z prawem.

  Najpierw niech COKOLWIEK dla Białołęki miasto zrobi !

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 09:19 ~Yogi

  A pieniądze wydane na analizy i projekty poszły w .... piach. Nic z nich nie będzie aktualne w 2025 r. Lobby żoliborskie górą. A po gorszej jak się okazuje stronie Wisły buduje się coraz więcej. Przecież efekt jest do przewidzenia.

 • brak_słów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 09:10 ~brak_słów

  prorok~prorok

  w 2025 roku już od dawna nie będziemy Polską, więc o czym tu pisać. Science fiction.

  masz rację właśnie miałem to napisać!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »