Informacje

14.02.2019 14:43 Trzy delegacje

Morawiecki, Pence, Netanjahu przed Pomnikiem Bohaterów Getta

SERWISY:


Premier Mateusz Morawiecki, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence i premier Izraela Benjamin Netanjahu wspólnie złożyli wieńce przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Pence i Netanjahu przebywają w Warszawie w związku z konferencją na temat Bliskiego Wschodu, w której biorą udział delegacje z kilkudziesięciu krajów.

Pomnik Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie upamiętnia bohaterów powstania w getcie. Został wzniesiony w pobliżu miejsca pierwszych walk bojowców żydowskich z Niemcami w czasie powstania w getcie w kwietniu 1943. Jego projekt wykonał Leon Suzin, monument został odsłonięty 16 kwietnia 1946 roku.

W związku z czwartkową uroczystością pomnik został otoczony wysokim ogrodzeniem, a przed nim stanął namiot.

Pamiątkowy wpis w księdze muzeum

Później Mike Pence złożył wpis w księdze pamiątkowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, jak poinformowała na Twitterze Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Wpis informuje, że wiceprezydent Pence wraz z żoną, premierem Morawieckim i premierem Izraela uczcili pamięć tych, którzy zginęli w powstaniu w getcie warszawskim. Jest w nim również mowa o złożeniu wieńców przed Pomnikiem Bohaterów Getta i o tym, że Mike Pence wpisał się w księdze  pamiątkowej muzeum.

Kolejnym punktem programu było złożenie wieńców przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich przez premiera Morawieckiego oraz wiceprezydenta Pence'a.

Spotkanie Morawiecki-Netanjahu

Wcześniej, na marginesie konferencji, doszło do spotkania Morawieckiego z Netanjahu. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska mówiła, że tematem rozmów z premierem Izraela miały być m.in. zagadnienia dotyczące stosunków dwustronnych, a także współpraca w formacie Grupa Wyszehradzka plus Izrael. Najbliższe spotkanie w tym formacie odbędzie się 19 lutego w Izraelu.

W czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaplanowano również spotkanie dwustronne szefa polskiego rządu z wiceprezydentem USA.

 

PAP/mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2019 20:47 ~Marcin

  Cieszę się że w końcu Polska jest godnie reprezentowana

 • asf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2019 10:06 ~asf

  a powstania warszaskiego?

 • precz z preczem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2019 08:32 ~precz z preczem

  Oni się wygłupiali, a ja rwałem z buta do domu. Przenieście stolicę do Drawska Pomorskiego, tam jest duży poligon. Możecie go sobie blokować do woli, a od Warszawy się w końcu odstosunkujcie.

 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 20:08 ~kkk

  Wesoły~Wesoły

  A o skandalicznym znieważeniu Polski przez dziennikarkę NBC cisza...

  Dokładnie!!!
  A do tego grupa W spotyka się w Izraelu. Śmiechu warte!

 • Wesoły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 18:53 ~Wesoły

  A o skandalicznym znieważeniu Polski przez dziennikarkę NBC cisza...

 • leszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 18:23 ~leszek

  Dlaczego pan premier Netanjahu nie pojechał z panami Pence i Morawieckim złożyć hołd bohaterom przed pomnikiem Powstania Warszawskiego ? Przecież to "dwa kroki" od Pomnika Bohaterów Getta . Rozumiem, że napięty plan wizyty mu na to nie pozwolił ?

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 17:29 ~jot

  A pod pomnikiem powstania warszawskiego byli?

 • lekko zdegustowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 17:15 ~lekko zdegustowany

  Odkąd PiS jest u władzy, wszelkie władze zagraniczne wizytujące nasz kraj odwiedzają przede wszystkim Pomnik BG. Rzadko kto składa wieńce przy Grobie NŻ, czy innych miejscach. Tak jakby Polski już nie było i jej historii, a jest tylko historia Polskich Żydów. Troszkę to wszystko zaczyna już przypominać karykaturę. Jakbyśmy byli stanem USA czy częścią Izreala. To chyba nie jest to "Wstawanie z kolan", a raczej okopanie się na kolanach na dobre...

 • pełen_obaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 17:08 ~pełen_obaw

  Dziś nie ma żadnej rocznicy wybuchu powstania w Getcie, dlaczego zatem akurat ten pomnik? Dlaczego nie pomnik Powstańców Warszawy czy Grób Nieznanego Żołnierza? Razem z wypowiedzą Pompeo o konieczności restytucji żydowskiego mienia (jeszcze UB-ek jako rzekomy polski bohater) oraz wypowiedzią dziennikarki NBC o tym, że powstańcy w gettcie walczyli "przeciwko nazistowskiemu i polskiemu reżimowi" wygląda to wszystko przerażająco. Cały świat włącznie z sojusznikami ma gdzieś naszą historię, zna tylko symboliczne powstanie w getcie, ew. bzdurny film "Opór". A my dalej na kolanach, z kwiatami pod pomnik getta, ambasada podziękowała (!) ww. dziennikarce za relację z W-wy. Za 20-30 lat mówienie o nas jako sprawcach Holokaustu będzie normą.

 • CAŁA PRAWDA CAŁĄ DOBĘ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 17:02 ~CAŁA…

  Od sierpnia 1942 do końca funkcjonowania warszawskiego Getta w budynku dawnych Koszar przy ul. Zamenhofa 19 swoją drugą i ostatnią siedzibę miał warszawski Judenrat, współodpowiedzialny wraz z Gestapowcami, za wysyłkę w sposób zorganizowany, polskich obywateli pochodzenia żydowskiego mieszkańców Getta , do niemieckich obozów zagłady.

  Jedna z najsłynniejszych żydowskich myślicielek XX wieku Hannah Arendt w 1963, w książce "Eichmann w Jerozolimie", wystąpiła z dramatycznym oskarżeniem przeciw Judenratom. Twierdziła, że bez ich udziału w rejestracji Żydów, koncentracji ich w gettach, a potem aktywnej pomocy w skierowaniu do obozów zagłady zginęłoby znacznie mniej Żydów, ponieważ Niemcy mieliby więcej kłopotów z ich spisaniem i wyszukiwaniem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »