Informacje

19.07.2012 12:50 czekają na decyzję środowiskową

Mopek i nocek blokują
budowę kolei na lotnisko

SERWISY:

Mopek, nocek duży i nocek łydkowłosy - troska organizacji ekologicznych o nietoperze tych gatunków sprawiła, że budowa połączenia kolejowego pomiędzy stacją Modlin, a tamtejszym lotniskiem utknęła na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej.

Sprawę poruszono podczas ostatniego sejmiku Mazowsza. - Podstawowym problemem w opóźnieniu budowy tego odcinka kolejowego są siedliska nietoperzy, bytujących w podziemnych zabudowaniach Twierdzy Modlin. Chronić chcą je organizacje ekologiczne - odpowiadał radnym marszałek Adam Struzik.

Starania o uzyskanie decyzji środowiskowej rozpoczęły się już w 2009 roku. Wtedy też powstawał raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Dokument został przygotowany w sierpniu 2011 roku. Szybko trafił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która wydaje decyzje.

Ekologiczni konsultanci

Ale w tym wypadku procedura przedłużała się. Prawie rok po złożeniu dokumentu Urząd Marszałkowski musiał przygotować jego aktualizację. Najnowsza wersja została złożona w lipcu.

- Wydanie decyzji środowiskowej zostało wstrzymane z uwagi na kolejne wnioski o udział w postępowaniu na prawach strony przez organizacje ekologiczne. Niestety, składanie niekompletnych wniosków, opóźnione odbieranie korespondencji powodują wydłużenie procedury wydania decyzji - informuje Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

W sumie zgłosiło się aż pięć organizacji. - Jak na razie dwie organizacje po uzupełnieniu dokumentacji zostały włączone do postępowania jako strony, Towarzystwo Ochrony Przyrody oraz Klub Gaja - wyjaśnia Agata Antonowicz, rzeczniczka prasowa warszawskiego Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Natomiast trzy inne organizacje: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polskie Towarzystwo Zoologiczne Koło Warszawskie Sekcji Ornitologicznej oraz Towarzystwo Ochrony Herpetofauny "Tryton" nie dopełniły wszystkich formalności.

Jak dodaje Antonowicz ekolodzy, którzy są teraz stroną w postępowaniu mają znacznie więcej czasu na zgłaszanie uwag do projektów. Nie będąc stroną postepowania, mieliby na to tylko 21 dni.

Mopek i nocek w podziemnych tunelach

Dlaczego ekolodzy przeciągają prcedurę? Martwią się o nietoperze, mopka oraz nocka dużego i łydkowłosowego, które przybywają w tunelu Fortów Modlińskich. Zabudowania są położone w obszarze Natura 2000. W tej samej okolicy ma przebiegać linia kolejowa na lotnisko.

Pieniądze na ten cel, około 180 mln złotych, mają pochodzić m.in z funduszy unijnych. Urzędnicy mają nadzieję, że uda się dogadac z ekologami, uzyskać decyzję środowiskową i do 2015 roku 5,5-kilometrowy odcinek do lotniska zostanie wybudowany.

- W tym momencie czekamy na ewentualne uwagi RDOŚ do zaktualizowanych dokumentów. Przewidywany termin uzyskania decyzji środowiskowej to przełom września i października - spekuluje rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • khh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2012 13:32 ~khh

  buaahaahahhaah brak słow..do domu se je weźcie, mam nadzieje ze z lotniska nie skorzystacie..debile

 • Janka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2012 09:41 ~Janka

  SZACUNEK dla EKOLOGOW!
  Inwestycje budowlane musza uwzgledniac warunek powstawania minimalnych strat dla srodowiska. I tyle w temacie.

 • baner

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2012 13:00 ~baner

  Ciekaw jestem, czy ci tzw. "ekolodzy" nie mają udziałów lub są zatrudnieni w firmie transportowej, która wygrała przetarg na dowóz pasażerów z Warszawy i stacji Modlin. To teraz jest na topie w mediach, a może uznają, że wdychanie spalin z tysięcy samochodów dojeżdżających na lotnisko jest mniej szkodliwe (nowa teoria medyczna). Ponadto po istniejących torach na lotnisko dowożone jest paliwo do samolotów tylko lokomotywami spalinowymi - pewnie mniej zatruwają środowisko.

 • Gacek W

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 18:38 ~Gacek W

  Gdyby im nie chodziło o kasę, to nie czekaliby do ostatnich chwil przed terminami tylko zgłaszali zastrzeżenia szybciej, nie pojawiałyby się coraz to nowe organizacje głodnych. Mamy prawo kulawe. Powinni być zobowiązani do wyboru jednej organizacji ich reprezentującej, a nie co się komu przyśni to powołuje organizację ekologiczną. Mówi się, że CH Arkadia opłaciła się 2 mln (dzisiaj to byłoby z 5) i wszelkie zastrzeżenia zniknęły. Ale tam była mniejsza inwestycja - tutaj szacuję koszty na 10m. Dawniej był paragraf: szkodnictwo gospodarcze czy społeczne - przydałby się dzisiaj; a w przypadku przegranej możliwść obciążenia kosztami utraconego czasu.
  A gdzie są ekolodzy jak są uchwalane plany miejscowe przekształcające łąki i lasy na działki budowlane?
  PS. Moje bobry mają się w najlepsze - sąsiadom co roku niszczą zasiewy bo rzeczka wylewa,a bobrów nie można przesiedlić. A i nietoperze mają się znakomicie.

 • fiksik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 14:56 ~fiksik

  piotr~piotr

  śmiech na sali. po co nam nietoperze? gdyby tam były gniazda orłów lub siedlisko saren, to rozumiem. trzeba mieć głowę na karku. niedługo będą chronić stada szerszeni i stonek. ręce opadają i spodnie.


  Najwyraźniej masz problem z brakiem usług krawieckich ... aha- i wiedzą o ekosystemach. ;-) No ale to widzę norma- ludzie im mniej wiedzą tym głośniej szczują

 • łepek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 14:53 ~łepek


  twierdzak~twierdzak

  W tej chwili dojazd ze stacji kolejowej Modlin na lotnisko trwa niecałe 10 minut specjalnymi autobusami lotniskowymi, więc może być tak, że zieloni gówno dostaną, bo zarząd lotniska uzna, że dojazd nie jest taki zły i nie warto tracić kolejnych setek milionów na budowę lini kolejowej i opłacanie ekologów.
  także drżyyyyjcie ekowyłudzacze.. :)
  gacek~gacek  Nie gorączkuj się tak, bo akurat rezygnacja z budowy będzie ekologom bardzo na rękę. Zwierzęta zagrożone zostaną na swoim siedlisku ( z braku naturalnego schronienia niby gdzie mają żyć?Nie jesteś na tej planecie sam..) A skoro dojazd trwa 10min i jest tańszy to po co ta inwestycja? Ty się lepiej zastanów ,kto dostanie w łapę za jej realizację i dlaczego w takim razie tak komuś zależy żeby ją doprowadzić do końca, skoro tyle kasy to ksoztuje!!! Bezsens.Wywalanie pieniędzy w błoto. EKOLODZY SĄ ZA ZOSTAWIENIEM BUSÓW I ...gacków w spokoju. ;-)


  RACJA -co wy tak szczujecie na tych ekologów????? Widziałeś jak bierze w łapę i kim jest ten człowiek? Nikomu z was nie przyjdzie do głowy, że lobbing i prawdziwi wyłudzacze robią negatywny mega pijar ekologom, bo przecież o to im chodzi, żeby ich zdyskredytować! Pomyślcie trochę a nie tylko powtarzacie jak nakręcony manekin- korupcja, korupcja, w łapę... Śmieszne to jest- lepiej się przyjrzyjcie tym, co mają władzę w łapach i biorą ile wlezie. Mało macie inwestycji w tym mieście i kraju, które są o d.. potłuc- żenada, niska jakość, badziew i okradanie podatników- i to jest ok????Kto wziął w łapę przy tego typu budowie??? Poza tym, to że ktoś coś chce zbydowwać nie znaczy że ma rozp...przyć wszystko wokół bo ON CHCE. Natura jak ma się bronić?? Prymitywne są te komentarze o gackach i ich prawnikach czy o tym,że one też nie są właścicielami tego terenu. Żenada- a wy jesteście?


 • Marta_natolin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 13:14 ~Marta_natolin

  To chyba jakies jaja?? Po dżdżownicach na terenie budowy Złotych Tarasów, teraz nietoperze? od razu powiedzcie ile te cwaniaki ekologi chcą kasy, bo na dżdżownicach się nieźle obłowili.Widać już wydali kasę jaka wtedy dostali i szukają frajerów. To jest chory kraj, ze ważniejsze od rozwoju i podwyższenia standardu życia są ptaki, żaby, dżdżownice, muchy czy nietoperze. Nad Wisłą są dzikie chaszcze, wygląda to jak w czwartym świecie, człowiek się boi spacerować tamtędy, ale ucywilizować nie można, bo ptaszki są.

 • Lucek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 11:59 ~Lucek

  Niech ekolodzy powiedza ile chca kasy, z tego są znani i po sprawie będzie

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 11:26 ~Realista

  asdwe~asdwe

  Ekolodzy... Daj kasę i po sprawie...

  Tym razem "ekolodzy" się oszukają i kasy nie będzie, bo wstrzymanie budowy tego łącznika kolejowego JEST NA REKĘ inwestorom !

  Powód jest prosty: w kasie dawno pusto, inwestycja JUŻ kosztuje 77 milionów WIĘCEJ niż planowano, a jakby pewnie chcieć wszystko zrobić jak należy (choćby zadaszyć parkingi stojące latem na słonecznej patelni a zimą zagrożone zawianiem przez śnieg), to pewnie "przydało" by się kolejne 200 baniek. O kosztach bieżącej eksploatacji już nie wspomnę, bo kaktus mi urośnie na dłoni jeżeli to lotnisko nie będzie deficytowe.

  Więc wracając do tematu ekologów: dostaniecie tyle że figę z makiem !

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 11:04 ~Obserwator

  Roman~Roman

  pierdolca dostaja pseudo ekolodzy. Najlepiej przeprowadzić sie do jaskiń. Bzdura kompletna, zwierzaki sobie same poradza nie trzeba sie nimi zajmować.


  Przecież wiadomo, że zielonym o kasę chodzi a powołują się na dobro zwierząt i przyrody.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »