Informacje

13.08.2015 19:00 Przez rok przybędzie ich jeszcze tysiąc

Montują pięćsetną wiatę. Kolejne według poprawionego projektu

SERWISY:


W nocy z czwartku na piątek zamontujemy w Warszawie pięćsetną nową wiatę - zapowiada Zarząd Transportu Miejskiego.
Pozostałe tysiąc wiat objętych kontraktem ma się pojawić na warszawskich ulicach do końca przyszłego roku. Urzędnicy skorygowali projekt: ławki będą dłuższe kosztem reklamy, a rozkład zainstalowany niżej.

- Te, które będą stawiane w najbliższych miesiącach, będą bardziej funkcjonalne i lepiej przystosowane do potrzeb mieszkańców – zapowiada Zarząd Transportu Miejskiego. Jak już informowaliśmy, nowe wiaty, których montaż rozpoczął się w 2013 roku, nie wszystkim przypadły do gustu.

Po apelach mieszkańców i krytyce mediów ZTM i firma AMS, która odpowiada za realizację projektu, postanowiły wprowadzić zmiany w projekcie wiat konkursowych i seryjnych (konkursowe to te z czerwoną lamówką, ustawiane są w reprezentacyjnych miejscach, seryjne - najprostsze, instalowane poza ścisłym centrum stolicy).

Poprawili projekt

Co się zmieni? Jak informuje ZTM, w nowych wiatach konkursowych zamontowane zostaną dłuższe ławki (kosztem jednego baneru reklamowego), a przy tych, których gabaryty pozwalają tylko na montaż ławki dwuosobowej, pojawią się dodatkowe, zewnętrzne ławki. Wygodniejsza będzie też sprowadzanie rozkładu - w wiatach seryjnych tablice z rozkładami jazdy będą montowane około 30 cm niżej.

Przypomnijmy, jeszcze w  kwietniu rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Igor Krajnow przekonywał nas, że jakiekolwiek zmiany w przyjętym projekcie są niemożliwe.

Istniejące wiaty nie będą korygowane, ale może zmienić się ich najbliższe otoczenie.

- Same wiaty konkursowe, które już stoją na ulicach, nie będą zmieniane. Będziemy jednak dostawiać ławki i słupki z rozkładem jazdy obok wiat. Tam, gdzie zajdzie taka konieczność, rozważamy również zamontowanie dodatkowej wiaty według nowego projektu. Chodzi o główne punkty przesiadkowe i przystanki, z których korzysta najwięcej pasażerów - zapowiada Magdalena Potocka z biura prasowego ZTM.

Niestety, urzędnicy pozostają głusi na prośby o zmiany w projekcie, budzących największe kontrowersje, wiat konserwatorskich. Choć są estetyczne to nie przystają do polskich warunków atmosferycznych - nie zapewniają należytej ochrony przed wiatrem i deszczem.

Tysiąc wiat do ustawienia

W sumie do końca 2016 roku na ulicach stolicy pojawi się jeszcze ponad tysiąc nowych wiat wykonanych według poprawionego projektu (łącznie kontrakt partnerstwa prywatno-publicznego zakłada instalację 1580 wiat).

- Całość kontraktu ma być zakończona w roku 2016. Sto wiat ustawianych miesięcznie w tych najlepszych momentach daje nam gwarancję, że w tym określonym czasie zakończymy ustawianie nowych wiat – zapowiedział w środę Wiesław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

315 nowych stojaków

Ponadto, na części przystanków autobusowych z nowymi wiatami planowany jest montaż stojaków rowerowych. Początkowo zakładano ustawianie stojaków 
z jednym stanowiskiem. Ostatecznie podjęto decyzję o montażu 315 stojaków z liczbą stanowisk od 3 do 5.

jk,kś/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2015 09:14 ~ara

  dzisiaj tzn 25 sierpnia na przystanku na ulicy Conrada wyciągali nową wiate nie wiadomo po co - zapytałam pracownika w jakim celu a on na to że będą wymieniać na nową - czyli na jka pytam on nie wie - MARNOTRAWSTWO STRASZNE bo na następnym przystanku przy pętli na ul. Conrada stoi zdezelowana stara wiata - i sobie stoi - gdzie sens gdzie logika - szok

 • PRAWDA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2015 10:22 ~PRAWDA

  Spójżcie na ławki jakie są małe.Zamontują jeszcze tysiąc a potem się kapną ze są za małe i wymienią całe wiaty na nowe.Oczywiście firma która to zrobi to znajoma z urzędu miasta.A kto zapłaci ? MY !!!!!!!!!!

 • dno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2015 09:54 ~dno

  każda kolejna wiata, to szajs gorszy od poprzedniej. Następna to dopiero będzie "hit"

 • Greag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2015 09:17 ~Greag

  Weź się w cymbał Pyknij , pajacu jak już masz coś powiedzieć to się tu już w ogóle nie wypowiadaj jak nie wiesz o co chodzi z tymi przystankami bo o ile wiem nie są one miasta tylko AMS i to na 8 lat .

 • kinga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2015 08:16 ~kinga

  Pomimo upływu lat najbardziej funkcjonalne są wiaty typu Ł.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2015 07:29 ~Piotr

  Szkoda, że dachu tej wiaty nie podnieśli jeszcze wyżej zwiększając powierzchnie reklamową. Czy normalny człowiek idąc z parasolką podnosi ją do góry czy zbliża maksymalnie nad głowę ?
  Powinno się dorobić płytę czołową opuszczoną do wyskości 2m !!!

 • MKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2015 00:10 ~MKO

  Posadzić projektanta razem z Waltzową na godzinę na tą ławeczkę wbijającą się w krzyż! Jakie trzeba mieć "chody", żeby taki bubek sprzedać?

 • szczwany lis3k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2015 00:01 ~szczwany lis3k

  Nowe wiaty są do bani!Wszystkie do wymiany!W jednym typie wiat są za niska decha do opierania się i durne przegródki na siedzeniach.WTF?Poza tym np na Pl.Wilsona są za krótkie szyby boczne.Jak zacina deszcz do nie da się nie zmoczyć.

 • michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 23:47 ~michał

  te gierkowskie, zaprojektowane przez prawdziwych architektów- grubym dachem chroniły jeszecze przed upałem...a ławka była na 10 osób

 • jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 22:45 ~jak

  tylko ten lub ta co nie porusza się komunikacją miejską mogli zaakceptować taki bubel

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »