Informacje

15.08.2018 15:56 Dobiegła końca

MON: 120 tysięcy osób oglądało Wielką Defiladę Niepodległości

SERWISY:

"Defiladę na żywo oglądało 120 tys. osób. Dziękujemy, że byliście dziś z nami" - napisało w środę na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej. Defilada z okazji święta Wojska Polskiego przeszła Wisłostradą.

Defilada rozpoczęła się na wysokości ul. Sanguszki, a zakończyła na skrzyżowaniu z ul. Karową. Składała się z trzech głównych części: defilady pieszej, defilady pojazdów i defilady historycznej. Wszystko na żywo relacjonowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Defilada piesza

Defiladę pieszą otworzyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Za nią maszerowały pododdziały reprezentacyjne Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej, a także pododdział reprezentacyjny wystawiony przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

W defiladzie wzięli udział także przedstawiciele wielonarodowej batalionowej grupy bojowej stacjonującej w okolicach Orzysza. Wspólnie z polskimi żołnierzami defilowały pododdziały ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Obecne były też poczty sztandarowe państw NATO.

Żołnierzom towarzyszyły również pododdziały składające się z przedstawicieli organizacji proobronnych z całego kraju i uczniów klas mundurowych. Współczesną część pieszej defilady zamknął Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

200 pojazdów

Defiladę pojazdów tworzyło około 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów tworzyło szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych prezentowało: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych i wiek XX.

100 samolotów

Ponadto, w trakcie defilady przelot wzdłuż Wisły wykonało około 100 samolotów i śmigłowców. Rozpoczęło ją sześć samolotów zespołu akrobacyjnego Biało Czerwone Iskry, a zakończył przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb.

Podczas defilady lotniczej w niskim przelocie można było zobaczyć też m.in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 oraz m.in. samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130 i M-346.

Po zakończeniu defilady, zaprezentowany w jej trakcie sprzęt można zobaczyć na Wojskowym Pikniku Żołnierskim "Służymy Niepodległej" na błoniach Stadionu Narodowego.

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

mn/PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2018 08:27 ~warszawianka

  iza~iza

  [/cytat_2884514]
  Zgadzam się w stu procentach, takiej porażki organizacyjnej to jeszcze nie było. Ludzie z braku komfortu wyżywali się na siebie, przepychali. Nie było miejsca na to żeby swobodnie przejść. Oczywiście o tym, żeby cokolwiek zobaczyć nawet nie wspomnę.
  [/cytat_2884525]
  żartowniś z Ciebie, niezadowolony jesteś, że tyle ludzi przyszło. To nie kino i miejsc numerowanych nie było

  może stała Pani w innym miejscu, natomiast ja nie oczekiwałam miejsc siedzących i nie spodziewałam się mniejszego tłumu, ale to, że na chodnikach nie było nawet miejsca żeby stworzyć ścieżkę życia było nie do pomyślenia i zapewniam nie jest to wina ludzi którzy tak licznie przyszli bo to było nieuniknione, ale to, że osoba która postanowiła zorganizować Defiladę w tym miejscu pozamieniała się z kimś na rozumy.

 • Swiadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2018 08:18 ~Swiadek


  zzz~zzz

  Prezydent spóźnił się na defiladę 10 minut przez co iskry które miały przelecieć przed trybuną w czasie grania hymnu pojawiły się tam kilka minut wcześniej , podobnie było ze śmigłowcami które nadleciały w czasie przemarszu poddziałów wojskowych. Na wszystkie konferencje prasowe Prezydent również przychodzi spóźniony,a tak być nie powinno.
  x922~x922

  Pierwszy sort. Jemu wszystko wolno.

  Jak staliście u siebie na wsi, a hymnu słuchaliście w TV to mogło się zdarzyć, że widzieliście samoloty długo przed hymnem. Ja byłem na miejscu. Obaj gadacie bzdury. Typowe dla opozycji - nie było was tam ale się wymądrzacie.

 • reporterka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2018 18:41 ~reporterka

  Chociaż Wielka Defilada Niepodległości okazała się wielkim sukcesem (również frekwencyjny) nie wszyscy dostrzegli lub nie chcieli dostrzec jej powodzenia.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2018 18:36 ~Nick


  zzz~zzz

  Prezydent spóźnił się na defiladę 10 minut przez co iskry które miały przelecieć przed trybuną w czasie grania hymnu pojawiły się tam kilka minut wcześniej , podobnie było ze śmigłowcami które nadleciały w czasie przemarszu poddziałów wojskowych. Na wszystkie konferencje prasowe Prezydent również przychodzi spóźniony,a tak być nie powinno.
  x922~x922

  Pierwszy sort. Jemu wszystko wolno.

  Bzdura, przeleciały tuż przed hymnem.

 • x922

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2018 16:53 ~x922

  zzz~zzz

  Prezydent spóźnił się na defiladę 10 minut przez co iskry które miały przelecieć przed trybuną w czasie grania hymnu pojawiły się tam kilka minut wcześniej , podobnie było ze śmigłowcami które nadleciały w czasie przemarszu poddziałów wojskowych. Na wszystkie konferencje prasowe Prezydent również przychodzi spóźniony,a tak być nie powinno.

  Pierwszy sort. Jemu wszystko wolno.

 • judas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2018 16:11 ~judas

  120 tysięcy oglądających? Chyba z widzami TVN i Polsat z całej Polski.

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2018 14:43 ~Maria

  Tyle samo jest na tym samym miejscu na wiankach ale wówczas policja ocenia na mniej dlaczego. .

 • widz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2018 14:29 ~widz

  BURZA~BURZA

  Najgorsza defilada na jakiej byłem. Zero organizacji. Transport miejski tragedia, policja nie wie co sie dzieje.
  Pytanie czy ta defilada była dla ludzi czy dla władz. Zero nagłośnienia w drugiej części trasy przemarszu.Żadnych platform dla ludzi którzy stali dalej. Ludzie z dziecmi czekali ponad godzinę w tym tłumie bo się Panu prezydentowi i ministrowi zachciało wygłaszac jakieś kretyńskie przydługie monologi. Miała być wielka feta a wyszedł wielki syf i bałagan.
  Mam nadzieje, że w przyszłym roku defilada wróci na stare miejsce.


  Popieram w całej rozciągłości.
  Pzdr.

 • d892ra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2018 14:15 ~d892ra


  Gazeta Wyborcza~Gazeta Wyborcza

  Orzeł z czekolady. Flagę narodową zamienili na różowe chorągiewki i świętowali razem z prezydentem Komorowskim. Co ciekawe, nie mieli do niego ani cienia pretensji, gdy 15 sierpnia 2014 postanowił urządzić defiladę na Święto Wojska Polskiego.
  radio ma ryja~radio ma ryja

  Powtarzasz się, tak samo jak ci w Wiadomościach TVPIS

  Przestań. Będą swoją mantrę klepać. Najważniejsze, że teraz brunatna młodzież może świętować dziarskim krokiem. Jest pięknie i uroczyście. Ręka w górze i koszulka ze znakiem szczęścia. Milicja usłużnie zrobi im przejście i wesprze gdyby ktoś chciał ich pobić.

  To jest święto niepodległości wedłu PiSiej władzy. Defilada naszego wojska, równolegle ze świętującymi zaborców młodzianami to piękna strona w historii naszego kraju.

 • Daniel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2018 13:52 ~Daniel

  Zamiast się cieszyć z uroczystego, także w postaci wielkiej wojskowej defilady, upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz z okazji Święta Wojska Polskiego różne wpływowe środowiska wymyślają głupie i głupsze powody jeśli nie bojkotowania, to obrzydzania uroczystości. W Paryżu nikomu by to nie przyszło do głowy, w Warszawie przychodzi. I to kolejny dowód na to, jak bardzo europejskie, otwarte, postępowe i broniące konstytucji kręgi są zaściankowe i zakompleksione, jak bardzo tkwią w PRL, jak bardzo nie potrafią się uwolnić od piętna potiomkinowskiej rzeczywistości minionych czasów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »