Informacje

04.03.2013 16:45 pękające kamienicy przy targowej

Mogą wracać na Targową.
Decyzja nadzoru uchylona

SERWISY:


Mieszkańcy pękającej kamienicy przy ulicy Targowej 70 mogą wrócić do swoich mieszkań. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego nakazał swojemu powiatowemu odpowiednikowi jeszcze raz zbadać stan budynku.

Mieszkańcy dwóch lokali przy ul. Targowej 70 musieli się wyprowadzić ze swoich mieszkań w połowie lutego. Taką decyzję podjął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia.

Nowe pęknięcia?

Minęly dwa tygodnie i decyzja PINB została uchylona.

- Decyzja nakazująca Wspólnocie Mieszkaniowej Nieruchomości "Targowa 70" opróżnienie lokalu nr 6 i 59 w budynku mieszkalnym wielorodzinnym usytuowanym na nieruchomości przy ul. Targowej 70, została uchylona w całości i przekazana do ponownego rozpatrzenia organowi stopnia powiatowego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego - informuje Andrzej Kłosowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

I dodaje, że teraz PINB ponownie sprawdzi, czy budynek grozi zawaleniem. - Sprawę ponownie rozpatrzymy. Sprawdzimy ekspertyzy i zbadamy, czy pojawiają się nowe uszkodzenia i pękniecia. Potrwa to przynajmniej tydzień - wyjaśnia Kłosowski.

Czekają w hotelu

W informacji wysłanej do redakcji PINB zapewnia, że teraz mieszkańcy mogą wrócić do swoich mieszkań. Na razie jednak przebywają w pokojach hotelowych, które opłaca firma budująca centralny odcinek II linii metra. - Mamy wynajęte pokoje do jutra, do godz. 12 - zaznacza Andrzej Szmigiera, mieszkaniec, który musiał wyprowadzić się z budynku przy Targowej 70.

Pismo o uchyleniu decyzji powiatowego nadzoru budowlanego właśnie dostał. - Ale czekamy na konkretne informacje od metra co dalej. Chcemy wiedzieć kiedy i jak będzie organizowany powrót na Targową - dodaje Szmigiera.

Co na to budowniczowie metra? - Na pewno nie będziemy mieszkańców wyrzucać z hotelu. To jest kwestia porozumienia się lokatorów z AGP - zapewnia Mateusz Witczyński, rzecznik spółki budującej centralny odcinek podziemnej kolejki.

Musieli się wyprowadzić

Mieszkańcy ul. Targowej twierdzą, że w związku z budową metra, stan kamienic przy ul. Targowej pogorszył się. Po kontroli wykonanej 31 stycznia powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego nakazał wspólnocie mieszkaniowej Targowa 70 opróżnienie dwóch lokali ze względu na występujące zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Na początku lutego mieszkańcy ul. Targowej na Pradze Północ protestowali przeciw budowie II linii metra na pl. Wileńskim. Według nich konsorcjum budujące podziemną kolej niedostatecznie zabezpieczyło budynki sąsiadujące z budową. Mieszkańcy podkreślali, że szczeliny w mieszkaniach przy ul. Targowej podczas ostatnich kilku miesięcy znacznie się powiększyły.

AGP Metro Polska informuje, że na trasie budowy drugiej linii metra na Pradze znajduje się 180 budynków, które były monitorowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy i będą monitorowane w jej trakcie, a także rok po zakończeniu budowy. Według AGP Metro Polska najtrudniejszy odcinek ze względu na stan budynków znajduje się między ul. Targową a ul. Zamoyskiego.

TAK WYGLĄDAŁ PROTEST MIESZKAŃCÓW TARGOWEJ:

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • petentka pinb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2014 19:39 ~petentka pinb

  PINB to państwo w państwie można być znajomym i decyzje są plastyczne. Na potrzeby znajomego. PINB w Pabianicach jest królem decyzji i postanowień podważonych przez kontrole. Chcę aby byli skontrolowali w mojej sprawie. Prowadzą ją kilkanaście lat. Niestety nie wiem jak załtwić im taką kontrolę. Jestem bezradna.

 • rats

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2013 18:49 ~rats

  Może wzmocnienie prawa i bardzo dotkliwe i wysokie kary za niszczenie zabytków uchronią przedwojenną Warszawę?

 • lista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2013 18:47 ~lista

  Coraz więcej pęknięć może doprowadzić do zupełnego zrujnowania kamienic. To rzeczywiście skandal i granda! Widać,że wciaż górę bierze bezwzględność tych czasów i kapitalizmu w polskim, dzikim wydaniu, w którym zysk i nie liczenie się dobrem zabytkowym bierze górę. Metro powinno tak zaplanować prace, by nie naruszyć kamienic (przestrzegano o kruchości Pragi jeszcze przed budową II linii). Mamy dążyć do tego co wyprawiano kiedyś np. w Grodnie czy jednak do tego jak szanuje się zabytki w miastach Europy?

 • ciety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2013 13:19 ~ciety

  precz z patologia

 • nazi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2013 12:38 ~nazi

  NIECH SIE WALI WSZYSTKO..
  PRECZ Z PATPLOGIA I WYRZUTKAMI SPOLECZENSTWA....

 • wieszczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2013 12:29 ~wieszczka

  lex~lex

  Decyzje PINB to temat do poważnej kontroli NIK i wszystkich, którzy są powołani do przeciwdziałania korupcji i jej zwalczania. Wiele decyzji PINB to skandal. Ile z nich uchyla WINB a ile sądy? Tam coś jest nie tak i trzeba to dokładnie zbadać. Trzeba zbadać czy ten urzad jest dla obywateli czy tylko dla niektórych obywateli. Czy decyzje wydawane są zgodnie z prawem czy zgodnie z prawem ustanowionym przez urzędnika, który został " ładnie poproszony" przez jedną ze stron.

  to napisz do prokuratury o mozliwosci popelnienia, bo tu nikt sie tym nie zajmie

 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2013 07:23 ~lex

  Decyzje PINB to temat do poważnej kontroli NIK i wszystkich, którzy są powołani do przeciwdziałania korupcji i jej zwalczania. Wiele decyzji PINB to skandal. Ile z nich uchyla WINB a ile sądy? Tam coś jest nie tak i trzeba to dokładnie zbadać. Trzeba zbadać czy ten urzad jest dla obywateli czy tylko dla niektórych obywateli. Czy decyzje wydawane są zgodnie z prawem czy zgodnie z prawem ustanowionym przez urzędnika, który został " ładnie poproszony" przez jedną ze stron.

 • Prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2013 20:57 ~Prażanin

  Eee to ściany sie same zalepiły rewelacja na skale Miedzynarodową

 • ded

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2013 20:54 ~ded

  haha, zobaczcie jaki jest banner na http://tvnwarszawa.tvn24.pl/raport,praga-poludnie,60.html - lumpy na wiatraku, to jest symbol promocji dzielnicy. No panowie admini... świetnie promujecie stolicę. Może tak symbol to Stadion Narodowy co?

 • Tutejszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2013 18:30 ~Tutejszy

  jgkg~jgkg

  to co nagle ściany się zrosły?absurd jakiś kto wziął szmalec za taką opinię!!!!

  Wszystko się z hukiem zawali i miasto będzie miało kłopot z głowy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »