Informacje

08.12.2016 11:30 "częściej przestrzegaliby dopuszczalnej prędkości"

Modlińska niebezpieczna. Radny: przykryć fotoradar żółtą folią

SERWISY:

Fotoradar jest receptą na bezpieczeństwo na ul. Modlińskiej - twierdzi radny Białołęki Wojciech Tumasz i apeluje o powrót urządzenia. Do tego czasu proponuje czarną folię zamienić na żółtą, wtedy kierowcy pomyślą, że to fotoradar i zwolnią.

Fotoradar na ul. Modlińskiej miał poprawić bezpieczeństwo w rejonie przejścia dla pieszych, na którym nie ma sygnalizacji świetlnej. Po obu stronach ulicy jest przedszkole, składające się z dwóch budynków. Radny Wojciech Tumasz (PO) zwrócił się do Inspektora Transportu Drogowego, policji i straży miejskiej o powrót urządzenia.

Jest gorzej

"Jednocześnie do czasu uruchomienia tego fotoradaru wnioskuję, aby owinąć go żółtą folią, a nie czarną jak obecnie, która z daleka wyglądałaby tak, jakby fotoradar w ogóle nie był zakryty i tym samym działał, a przez to kierowcy znacznie częściej przestrzegaliby dopuszczalnej prędkości" – twierdzi radny.

Ale to nie wszystko. Wojciech Tumasz proponuje zamontowanie jeszcze jednego urządzenia, w rejonie ul. Drogowej. "To fragment ul. Modlińskiej, również bardzo niebezpieczny dla pieszych" – mówi.

A to, że chwilę po zdjęciu radarów kierowcy przyśpieszyli potwierdziły pomiary przeprowadzone w marcu przez Zarząd Dróg Miejskich.

"Dozwolonej prędkości (która jest tu podniesiona do 60 km/h) przestrzegało tylko 15% pojazdów. Przeciętny kierowca jechał 70 km/h, zaś aż 15% przekraczało dozwoloną prędkość o ponad 20 km/h. Nie zabrakło też piratów drogowych, którzy zgodnie z kodeksem za swoją jazdę powinni stracić prawo jazdy – "rekordzista" miał na liczniku 158 km/h" - czytamy w raporcie ZDM-u.

Według urzędników w czasie, kiedy radar działał, nie doszło w tym miejscu do żadnego wypadku. Za to od stycznia na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o kilku zderzeniach na ul. Modlińskiej.

Fotoradary "skarbonki"

W listopadzie 2014 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynikało, że straże miejskie i gminne nadużywają fotoradarów. NIK oceniła, że zaangażowanie w obsługę urządzeń, zwłaszcza przenośnych, "jest podyktowane w wielu wypadkach nie tyle służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przede wszystkim chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy".

W związku z tym zastanawiano się, czy nie zabrać strażnikom tylko mobilnych urządzeń. Jednakże, pod koniec lipca 2015 roku, sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą straże zostaną całkowicie pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej. Uprawnienia takie ma mieć wyłącznie policja i Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

7 sierpnia 2015 ustawę przyjął senat. Prezydent podpisał dokument. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2016.

Materiał programu "Polska i Świat" TVN24:

 

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Siwek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2016 20:07 ~Siwek

  Ta ustawa to największy bubel jak możńa było uchwalić - za takie ustawy powinni stawać pod murem

 • tubi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2016 15:15 ~tubi

  Bezpieczeństwo na Modlińskiej uda się osiągnąć wyłącznie poprzez zwężenie tego żałosnego pasa dla kombajnów, zrobienie trawnika i barierki odgradzającej chodnik od jezdni. Teraz buractwo spod miasta szaleje od prawej do lewej i stwarza zagrożenie.

 • Tu1aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2016 13:12 ~Tu1aaa

  NIEPORADNY RADNY bo tylko tak można nazwać tego pan. Wystarczy panie radny bo zastosować sygnalizacje świetlną z przyciskiem do przywołania zielonego dla pieszych i po sprawie!!! Tak jest przy przejściu na przeciw kościoła przed urzędem dzielnicy Białołęka. To radny swojej dzielnicy nie potrafi przeforsować bydowy sygnalizacji świetlnej w tym miejscu ?? Panie radny, jest pan nieporadny i dlatego próbuje pan w sposób beznakładowy zmienić stan rzeczy czyli niech inni się zajmą bezp. drogowym w pana dzielnicy. Jeżdżę Modlińską kilka razy dziennie i faktycznie twierdzę że sygnalizator załatwiłby sprawę WIĘC DO DZIEŁA PANIE RADNY - MY KIEROWCY DOMAGAMY SIE BEZPIECZNEGO RUCHU DROGOWEGO WŁAŚNIE W TYM MIEJSCU DLATEGO PADA PROPOZYCJA BUDOWY SYGNALIZATORÓW W TYM MIEJSCU - NIECH PAN TERAZ POKARZE ŻE ZALEŻY PANU NA BEZPIECZEŃSTWIE PIESZYCH I KIERUJĄCYCH

 • Emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2016 10:44 ~Emeryt

  fopa~fopa

  ja myślę, że wszyscy posłowie głosujący za likwidacją fotoradarów powinni zostać postawieni przed sądem za narażenie życia i zdrowia tysięcy ludzi.


  A ja myślę, że należy zakazać poruszania się samochodami, pociągami, samolotami.
  Bo jest to narażenie życia i zdrowia tysięcy ludzi.

 • Ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2016 10:41 ~Ciekawy

  Pan Radny niech założy zółta folie na żone bedzie miał bezpieczny sex...Kto wybiera takich inteligentów ???? jaki iloraz inteligencji trzeba mieć żeby opowiadac takie mądrości???? ile klas szkoły podstawowej ukończył ten mędrzec.... ktos wie??

 • Kasandra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2016 09:24 ~Kasandra

  Artykuł od czapy! To porównanie na końcu mnie osłabia! Cyt: "Według urzędników w czasie, kiedy radar działał, nie doszło w tym miejscu do żadnego wypadku. Za to od stycznia na tvn warszawa.pl informowaliśmy o kilku zderzeniach na ul. Modlińskiej". Najpierw precyzyjne określenie miejsca gdzie nie doszło do wypadku a następnie ogólne stwierdzenie, że od stycznia na Modlińskiej doszło do kilku zderzeń. Panie redaktorze Modlińska w Warszawie ma 6 km więc gdzie doszło do tych zdarzeń bo przy zasłoniętym fotoradarze raczej nie? Ten bezradny chce za wszelką cenę zaistnieć w mediach więc chwyta się wszelkich pomysłów zamiast zająć się istotnymi problemami Białołęki jak na przykład brak miejsc w szkołach Tarchomina lub problemami z komunikacją na Zielonej Białołęce.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2016 07:38 ~waw


  rowerpower~rowerpower

  Jakie, kurna, przyspieszyć, skoro i tak zdecydowana większość nie przestrzega ograniczenia do 60 kmh? Pogięło Cię?
  fonderalfonderal

  Dopuszczasz myśl, że przyspieszanie przejazdu Modlińską nie musi oznaczać zwiększania prędkości?

  Prosta sprawa, dzisiaj każde światła żyją własnym życiem. Gdyby była np. zielona fala ustawiona dla prędkości 50 albo 60, to jaki sens miałaby szybsza jazda? Po dwóch tygodniach wszyscy jechaliby równe 60, a i tak przejechaliby całą Modlińska szybciej, niż dziś ganiając czkawką od świateł do świateł. Za komuny można było zrobić skutecznie działającą zieloną falę, dzisiaj niedasię?

  Niestety masz rację, niestety w ZDM są osołomy rowerowe nie mające pojęcia o ruchu innym niż rowerowy

 • Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2016 07:30 ~Waw

  Panu radnemu trzeba przypomnieć że na Modlińskiej wcześniej nie było ograniczenia prędkości do 60, ale to trzeba być Warszawiakiem żeby to wiedzieć.

 • artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2016 22:51 ~artur

  radny-bezradny niech sobie oklei głowę żółta folią może przybędzie rozumu !!!! już jeden chciał blokady na szybie teraz drugi z jeszcze lepszym pomysłem.Ludzie czy wy wiecie po co zostaliście powołani na swoją funkcję,znacie obowiązujące przepisy w tym kraju ?? zostaliście wu=ybrani nie po to aby zgłaszać pierdoły ,bo tak można nazwać wasze pomysły,a po to aby pomagać w sposób REALNY,oczywisty i zgodny z obowiązującymi przepisami mieszkańcom

 • Driver

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2016 21:24 ~Driver

  fotoradary byly, ale niestety sie zmyly. Taki kraj. Po co bylo zabierac straza fotoradary?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »