Informacje

17.10.2011 16:47 koniec prac wiosną przyszłego roku

Modlin: wiecha na terminalu.
Pas startowy prawie gotowy

SERWISY:

 

Terminal lotniska w Modlinie jest już pod dachem. Niebawem rozpoczną się tam prace wykończeniowe. Ku końcowi zbliżają się roboty na zewnątrz - dokładnie przy pasie startowym. Na pewno dłużej trzeba będzie za to poczekać na dojazd koleją z Warszawy na lotnisko.

Symboliczne zawieszenie wiechy to sygnał, że prace w terminalu wchodzą w decydujący etap. - Prace są na etapie stanu surowego. W połowie listopada planujemy budynek zamknąć i chronić przed wpływami atmosferycznymi zimą - tłumaczy Jarosław Popiołek, prezes Mostostal Warszawa.

"Serce logistyczne terminala"

Jak mówią budowniczowie, budynek jest stosunkowo prosty w konstrukcji - przestrzeń zamknięta konstrukcją stalową, dachem, a do tego szklana elewacja. Na terenie pracuje cały czas ok. 300 osób. Koniec robót zaplanowano na przełom kwietnia i maja przyszłego roku. - Po zamknięciu budynku chcemy uruchomić tymczasowe ogrzewanie i prowadzić prace wykończeniowe i instalacyjne - dodaje Popiołek.

W przyszłym roku instalowany będzie również system dystrybucji bagaży. - To takie serce logistyczne terminala - informuje.

Jeszcze bardziej zaawansowane są prace na zewnątrz. Gotowa jest już prawie droga startowa. - Na progu 08 wykonane są już wszystkie roboty. Prace prowadzone są jeszcze na drugim końcu pasa. Jego długość to 2,5 kilometra. Początek i koniec drogi startowej, to odcinki betonowe, środek o nawierzchni bitumicznej - tłumaczy Krzysztof Sokalski z firmy Erbud. - Na samej drodze startowej i nawierzchniach dróg kołowania prace planujemy zakończyć w tym roku - dodaje.

24 tys. operacji

Lotnisko ma być gotowe przed Euro 2012, ale regularni przewoźnicy m.in. z tanich linii pojawią się na nim po piłkarskich mistrzostwach. - Nasz cel to generalnie samoloty tanich linii i czartery. Wielkość samolotów to Boeing 737, Airbus A 320 - zapowiada Piotr Okienczyc, prezes Portu Lotniczego w Modlinie. - Przepustowość do 2 mln pasażerów, ok. 24 tysięcy operacji lotniczych rocznie – dodaje.

Władze lotniska nie chcą na razie mówić, jakie linie zawitają do Modlina. - Jesteśmy w trakcie rozmów, negocjacji i konsultacji – są na zaawansowanym etapie - mówi krótko.

Kolej rok później

Do portu w Modlinie na razie nie będzie bezpośredniego dojazdu koleją ze stolicy, chociaż taką opcję urząd marszałkowski wcześniej przewidywał na Euro 2012. Na początku warszawiacy będą musieli dojeżdżać do stacji Modlin, a później autobusami - ok. 4 km.

- Finansowanie bocznicy kolejowej jest zabezpieczone, trwa doprecyzowywanie projektowe. Pojawiły się problemy natury środowiskowej i odnośnie samego kształtu na porcie lotniczym: czy to ma być stacja podziemna czy naziemna – tłumaczy Adam Struzik, marszałek województwa. - Musimy skonstruować to tak, żeby była szansa wyjazdu w kierunku Płocka. Myślę, że niedługo zostanie ogłoszony przetarg - dodaje.

Władze Mazowsza oceniają, że bocznica kolejowa zostanie uruchomiona wiosną 2013 r.

ran//par

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nigga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2011 12:07 ~nigga

  Z tego co udało mi się ustalić na Modlinie będą siadać głównie Ryanairy, mają też witać Norwegian, Spanair, i sezonowo Condor

 • postscriptum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2011 01:42 ~postscriptum

  koszmarny blaszak. rozwijając wypowiedź tego pana mozna by dodac, że gdyby postawiono namiot cyrkowy w miejscu budynku to prace poszły by jescze szybciej. brawo - to już nawet nie Azja, a Afryka

 • Have fun!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2011 19:01 ~Have fun!

  Nasza narodowa wada to malkontenctwo. Zamiast starać się dostrzegać pozytywne aspekty, tylko narzekamy i narzekamy...

  Jestem z pomorza i bardzo cieszę się, że będzie drugie lotnisko w Warszawie i kolejne w Polsce!

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2011 18:45 ~Ala

  Do wygodnego
  1. Lotnisko w założeniu ma być całodobowe , na Okęciu są jakieś ograniczenia w działaniu .
  2. Dojazd autobusowy jest zaplanowany - 4 km do stacji kolejowej Modlin / można sprawdzić na mapie , gdzie jest ta stacja / stamtąd - szybkie pociągi - 30 minut do Śródmieścia.
  Docelowo planowana jest stacja szybkiej kolei na samym lotnisku.
  Plany były , żeby była podziemna , ale jak nie będzie , to też będzie dobrze .
  Nie będzie potrzeby brania taksówki do Warszawy :) , zresztą trasa Warszawa - Gdańsk / 7/ i tak jest dostatecznie obciążona .
  Obok lotniska już buduje się hotele , no i jest piękny obiekt historyczny Modlin Twierdza .

 • Pipidówek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2011 15:56 ~Pipidówek

  Nie bądzcie tacy pewni że na 100% nie będziecie latać z "pipidówka" :) bo jak tanie loty tam przejdą to centuś się załączy że różnica między Okęciem a Modlinem jest znaczna i na pipidówek będziecie jedzić kolejką do Modlina a później autobusami na lotnisko :) albo zakorkowaną 7 hmm.. w sumie to 2 godziny i na Okęcię w godzinach szczytu się jedzi a w Stolicy lotnisko :) A jedżąć do pipidówka nigdy nie jechałem 2 godzin chyba że długi weekend i stolica wyjedża do domu.

 • zag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2011 15:52 ~zag

  Do czego tu się ludzie przyczepiacie? Mnie raduje każdy przejaw rozwoju lotnictwa w Polsce. Nareszcie Warszawa będzie miała dwa porty lotnicze i dołączy do wyższej kategorii aglomeracji. Dojazd do Modlina prawą stroną Wisły też nie jest zły. A jak będzie szybka kolejka to cud-miód.
  Do Polonisty: faktycznie, nie ma Polonista pojęcia o nomenklaturze lotniczej, więc niech się nie udziela, póki nie zajrzy chociażby do stosownych aktów prawnych. słowo "slang" zaś, pozwolę sobie zauważyć, w przeciwieństwie do "operacji" (które to słowo bierze swą etymologię z łaciny), jest pochodzenia amerykańskiego, więc zdaje się użycie go jest albo niezdarną próbą przytyku, albo dowodzi absolutnej ignorancji językowej.

 • Wygodny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2011 14:24 ~Wygodny

  Te zakładane w planach 2 mln pasażerów rocznie to 5,5 tys dziennie a więc przez 10 godzin średnio jeden kompletny autobus co 5 minut. Póki co TO ŻADEN port lotniczy na świecie nie ma takich połączeń z centrum miasta. A dokąd nie będzie pociągu to inna komunikacja nie wchodzi w grę, bo taksówka z Warszawy to min. 250 zł, własny samochód + opłata za parking na 2 tygodnie urlopu jeszcze drożej, nie mówiąc juz że w godzinach szczytu dojazd wiecznie zatkaną "siódemką" zajmie ok. 2 godzin.
  Życzę więc powodzenia. Ja z tej pipidówki na pewno latał nie bedę

 • Waldi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2011 12:07 ~Waldi

  sPISek

 • emes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2011 08:48 ~emes

  ~Polonista

  Jak się Polonista nie zna na słownictwie lotniczym, to niech się Polonista nie wypowiada tylko nieco dokształci, a dopiero potem zabiera głos. Wygląda na to, że z Polonisty marny polonista.

 • Warszawiak z Bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2011 08:43 ~Warszawiak…

  Żal d00pę ściska, jak się czyta komentarze maklontentów, że daleko, że prowincja, że PKSem z dworca na lotnisko...Okęcie umiera, a jego rozbudowa to pudrowanie trupa. Za 15lat skończy jak Orly w Paryżu, przyjmując lokalne, małe maszyny bo cały ruch międzynardowy odbywa się przez CDG, położone 30km (sic!) od Paryża i skomunikowane z jego centrum koleją (sic!). Tak więc otwarcie bocznicy kolejowej rozwiąże większość problemów, o ile pociągi z Okęcia/W-wy Centralnej nie będą się zatrzymywać na małych stacjach, tak jak dzieje się to teraz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »