Informacje

27.10.2011 13:00 "Złożymy wniosek do komisji europejskiej"

Modlin: sąd oddalił skargę ekologów

SERWISY:

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi kasacyjne organizacji ekologicznych od wyroku WSA, oddalającego ich skargi ws. decyzji środowiskowej dla lotniska w Modlinie - poinformowali w środę przedstawiciele lotniska. Ekolodzy chcą złożyć wniosek do KE.

Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego wydał decyzję środowiskową dla lotniska Modlin 12 marca 2009 r., następnie Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało tę decyzję. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł w kwietniu br., że decyzje burmistrza oraz kolegium są zgodna z prawem. Ekolodzy zaskarżyli decyzję WSA do NSA.

- Wyrok NSA jest prawomocny - czytamy w komunikacie przesłanym w środę PAP przez lotnisko.

"Z żalem przyjęli wyrok"

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) "z żalem przyjęło wyrok NSA, który oddalił dwie skargi kasacyjne dwóch towarzystw ekologicznych - OTOP i "Klub Gaja"" - czytamy w komunikacie OTOP-u przesłanym PAP.

- Planowane lotnisko znajduje się w pobliżu miejsca żerowania i odpoczynku w trakcie wędrówek tysięcy ptaków wodno-błotnych, w tym gęsi i mew, co stwarza poważne ryzyko kolizji samolotów z ptakami, istotne przy dużej skali planowanej liczby operacji lotniczych (startów i lądowań) dziennie - czytamy w komunikacie OTOP.

Towarzystwo zapowiedziało, że "w związku z wyczerpaniem postępowania krajowego będzie składało wniosek do Komisji Europejskiej o zajęcie się tą sprawą".

Natura 2000

Rejon lotniska Modlin sąsiaduje z europejskimi obszarami chronionymi Natura 2000. Są to: Dolina Środkowej Wisły z licznymi rezerwatami przyrody, Puszcza Kampinoska (jednocześnie park narodowy i rezerwat biosfery), Forty Modlińskie, Dolina Wkry. Zdaniem ekologów, protestujących przeciwko budowie lotniska, trasy startów i lądowań przy złej pogodzie mogą przebiegać nad siedliskami ptaków.

Port w Modlinie zlokalizowany na terenie byłego lotniska wojskowego, wykorzystywany jest obecnie do przelotów cywilnych (głównie prywatnych). Władze nowego lotniska w Modlinie spodziewają się, że regularne połączenia lotnicze międzynarodowe i krajowe rozpoczną się jesienią przyszłego roku, wcześniej Port ma przyjąć kibiców Euro 2012. Modlin będzie pełnił rolę komplementarną wobec warszawskiego lotniska Chopina. Oferta skierowana jest w pierwszej kolejności do przewoźników niskokosztowych i czarterowych.

Lotnisko, pociągi i...

Koszt całej inwestycji to ok. 250 mln zł. 102 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Unia Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości ok. 76 mln zł. Kolejne 168 mln zł unijnej dotacji zostanie przeznaczone na zakup 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych i modernizację bocznicy i budowę stacji kolejowej na lotnisku w Modlinie.

Lotniskiem zarządza spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jej udziałowcami są: Agencja Mienia Wojskowego, województwo mazowieckie, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki.

pap/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • eko19

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2012 19:11 ~eko19

  Po pierwsze czy aby to taki dobry pomysł robić lotniskow Modlinie a nie w innym miejscu, gdzie teren byłby większy i możliwości na zrobienie lotniska o długim pasie, lotniska na kształt przesiadkowego, np. z lotami do Azji. W Modlinie będzie niewielkie lotnisko i to jeszcze zagraża ono ekologii. Prawo dotyczące ekologii powinno być ulepszone w Sejmie. Inny przykład: wzdłuż zachodnio- północnej linii Puszczy Kampinoskiej (np. Łomianki, Dziekanów itd. ) buduje się domy, osiedla jak popadnie ,nie zważywszy na to, że odcina się naturalną "współpracę" Wisły i Puszczy. Nie można zabudowywać terenów przy Puszczy, wzdłuż północnej linii. Bez rzeki Puszcza, która ma unikatowy charakter, może za ileś lat wymrzeć. Brak restrykcji i jakiegokolwiek planu urbanistycznego Warszawy i ochrony ekologii. Jeden wielki bgałagan prawny i samowola.

 • vaceq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 11:37 ~vaceq

  Lotnisko Okęcie znajduje się również tuż obok miejsc żerowania i wypoczynku gatunku homo sapiens.
  Dlaczego ekolodzy nie protestują?

 • ekolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2011 00:18 ~ekolog

  Wkurza mnie określenie "ekolog", zgodnie z definicją ekolog to nie jest jakiś tam działacz walczący o ochronę przyrody ale osoba będaca po studiach wyższych zajmująca siębadaniem zależności między populacją/osobnikiem a środowiskiem. Jestem z wykrztcałecenia ekologiem, ale moim zawodem jest badanie populacji zwierząt dzikożyjących w różnych siedliskach (obecnie jeleniowatych w oklicach Kampinoskiego PN) tj. liczebność, wedrówki, struktura i czesto zachowanie, nigdy mi jako ekologowi nie przyszło do głowy by przykuwać się do drzewa czy protestować w sprawach wielkich inwestycji

 • mg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2011 21:07 ~mg

  Ale chyba sama KE przyznała dotację na Modlin ... (?)

 • IPS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2011 19:29 ~IPS

  Jakie to smutne. Ekopalanci nie dostaną kaski za przymknięcie oka na niwe lotnisko. Nie będzie za co kupować łańcuchów do przykuwania się do krzaków

 • eLo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2011 17:28 ~eLo

  Mozna gdzies ujrzec projekt tej inwestycji??? ;)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »