Informacje

28.11.2013 14:18 KONKURS NA NOWĄ ROTUNDĘ

Modernizacja Rotundy:
zobacz nagrodzone prace

SERWISY:

W międzynarodowym konkursie na projekt modernizacji warszawskiej Rotundy wystartowało 214 zespołów i architektów. Oto prace, który zyskały największe uznanie jury.

Prace wyróżnione i nagrodzone będzie można już od czwartku oglądać na elewacji Rotundy - zostaną tam wywieszone razem z autorskimi opisami tak, by każdy mieszkaniec miasta mógł się z nimi zapoznać.

My prezentujemy te, które dostały pierwsze trzy nagrody.

Pierwszą nagrodę i szansę na realizację projektu mają krakowscy architekci Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta.


>> CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE ROTUNDY <<

Dwie drugie nagrody

Jury zdecydował się na przyznanie dwóch równorzędnych, drugich nagród. Jedną z nich dostała praca polsko-hiszpańskiego zespołu Rodrigo Garcia, Maciej Siuda, Gonzalo del Val. Wizualizacje przypominają trochę zdjęcia podrasowane w modnych aplikacjach na telefony komórkowe - i nie jest to chyba przypadek, bo ich forma koresponduje z konserwatorskim niemal pietyzmem, z jakim architekci odtworzyli wnętrza rotundy, nie zapominając nawet o meblach z epoki. Właśnie to podejście zyskało uznanie jury.

Osobnym, bardzo charakterystycznym, ale trudnym do zrealizowanie elementem pracy jest gigantyczne lustro na elewacji sąsiedniego budynku - miałoby ono dać przechodniom widok na "piątą elewację" czyli znany tylko ze zdjęć dach Rotundy,

Równorzędną nagrodę jury przyznało architektce Natalii Walczak. Osią jej pomysłu była odważna decyzja o pełnym otwarciu parteru Rotundy. W utworzonym w ten sposób podcieniu znalazłyby się wejścia na wyższe piętra, gdzie działałby bank. To niestety nie jest możliwe - bank musi bowiem zajmować pomieszczenia w piwnicach rotundy i mieć łączność między nimi, a resztą oddziału.

Dopełnieniem tej koncepcji jest świetlik idący od dachu aż do parteru, rozjaśniający kolejne kondygnacje.

Trzecia nagroda

Dobosz Architekci to pracownia, której praca także została dostrzeżona przez jury. Podobnie, jak zwycięzcy, autorzy zaproponowali zagłębienie w powierzchni placu, połączone z poziomem -1 Rotundy. I podobnie jak autorka pracy nagrodzonej drugą nagrodą, nie rozdzielili funkcji publicznych od bankowych w sposób zadowalający dla PKO.

roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2014 13:45 ~mis

  Projekty bardzo kiepskie i mało odkrywcze, a przecież można by stworzyć przyjazne miejsce w centrum miasta na wzór zachodnich miast. Więcej zieleni i miejsc do siedzenia, trzecia nagroda zdecydowanie najlepsza za ten "tunel" z miejscami do siedzenia.
  Aha, architekci, apeluję z prośbą o tworzenie projektów uwzględniających zabezpieczenia drogowe, powstrzymujące nawalonych imbecyli za kółkiem przed zabiciem spacerujących po realizacjach Waszych projektów.
  To nie żart, twórzcie bezpieczne miasta.

 • peter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 10:00 ~peter

  to prawda, zasłużone zwycięstwo. betonu rzeczywiście dużo, ale to miejsce takie jest. cały pasaż wiecha jest w podobnym stylu. zakładam, że teraz projekt będzie dyskutowany i może w ostatecznej koncepcji powstanie więcej drzew czy klombów.

 • JAsn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 00:59 ~JAsn

  zwycięzka koncepcja najlepsza!

 • wwastyl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 22:47 ~wwastyl

  czyli tak samo ...

 • Autor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 15:59 ~Autor

  2 najlepsza, szkoda, że miasto nie ma ambicji przywracać dalej przedwojenny charakter Warszawy, ulice Marszałkowska i Aleje Jorozolimskie powinny być przebudowane w stylu z Krakowskiego Przedmieścia, brukowana kostka na chodnikach itd. Przyjemniej się w takim mieście żyje...

 • shadow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 14:23 ~shadow

  niech w tym projekcie będzie więcej drzew wokół rotundy, a nie sam beton!!!!! bo wystarczy, że plac grzybowski wygląda tragicznie!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »