Informacje

19.08.2017 20:20 decyzją konserwatora wojewódzkiego

Modernistyczna willa i schrony. Warszawa ma nowe zabytki

SERWISY:


Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru willę przy Krynicznej 6 na Saskiej Kępie. Kolejny wpis dotyczy niemieckich schronów bojowych wzdłuż kolejowej linii obwodowej.

Willa powstała w 1938 roku. Projektował Lucjan Korngold, jeden z wyróżniających się architektów pokolenia polskich modernistów. Po 1945 roku w budynku urządzono rezydencję ambasadora Francji. Następnie, od lat 60. XX wieku do 2015 roku funkcjonowała tu rezydencja ambasadora Tunezji.

"Elegancja i klasyczna powściągliwość"

"Dom, oprócz samej formy architektonicznej zachował także klatki schodowe, jako jedyne komponenty dawnego wyposażenia definiujące walory plastyczne wnętrz - szczególnie zaś schody reprezentacyjne, wyróżniające się artyzmem i wysokim poziomem wykonania. Schody te łączą hol z salonem na piętrze i są osadzone w półcylindrycznym ryzalicie zachodnim" - czytamy na stronie wojewódzkiego konserwatora zabytków, który dokonał wpisu.

"Artystyczne walory budynku wynikają z jego formy, wyrażającej poszukiwanie elegancji i klasycznej powściągliwości modernistycznej architektury. Koncepcję willi charakteryzuje osiowość i dyskretna monumentalizacja, zaś wizualny porządek projektu wyraża się w skontrastowaniu zamkniętego charakteru elewacji frontowej i bocznych z bogatą tektoniką elewacji ogrodowej o dwupoziomowym układzie przestronnych tarasów. Starannie przemyślany projekt willi Rotsteinów dobrze ilustruje dojrzałą fazę twórczości Lucjana Korngolda" - dowodzą służby konserwatorskie.

O wpis  do rejestru zabytków wnioskowały dwie organizacje: Stowarzyszenie ŁADna Kępa i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - Oddział w Warszawie.

Decyzja nie jest ostateczna. Właściciele mogą odwołać się do ministra kultury.

17 schronów bojowych

W tym samym dniu konserwator podjął decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków schronów bojowych typu Ringstand 58c, wybudowanych na przełomie 1944 i 1945 roku, zlokalizowanych wzdłuż linii kolejowej Warszawa Zachodnia - Warszawa Gdańska.

"Tobruki stanowiły element sieci niemieckich umocnień obok schronów wartowniczo-obserwacyjnych, nasypu kolejowego, odpowiednio zaadaptowanej miejskiej zabudowy, transzej, zasieków, fortów z czasów carskich. Ich zasięg na mapie miasta obejmuje przede wszystkim: Cytadelę, Dworzec Gdański, kolej obwodową, Gazownię, Filtry, węzły komunikacyjne, Ujazdów" - opisuje konserwator.

Z wnioskiem o wpis zwróciła się do konserwatora Fundacja Thesaurus. Tu także decyzja nie jest ostateczna, ale nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności. Otwarte pozostaje pytanie, jak postanowienie Jakuba Lewickiego wpłynie na inwestycję kolejarzy, którzy od kilku miesięcy remontują linię obwodową i zapowiadali rozebranie pięciu bunkrów.

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2017 11:02 ~nick

  Komentarze napisane przez tę samą osobę. Piramidalna bzdura autorstwa osoby niezwiązanej z miastem i bez poczucia estetyki. Akurat dobrej architektury mamy w Warszawie jak na lekarstwo. Dlatego ochrona tej willi jest całkowicie uzasadniona.


  wujek dobra rada~wujek dobra rada

  ale jaja, moze moja psią bude dla burka też wpiszę na listę zabytków?:-)))))
  Dziadek tetryk~Dziadek tetryk

  Buda to może niekoniecznie, ale nad kuwetą w którą walił pewien słynny kot, to już bym się zastanowił. Tym bardziej, że konserwator jest już z nadania "dobrej zmiany"... :-)

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2017 10:19 ~Warszawianka

  Piękna willa. Uwielbiam Saską Kępę

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 12:54 ~Dziadek tetryk

  wujek dobra rada~wujek dobra rada

  ale jaja, moze moja psią bude dla burka też wpiszę na listę zabytków?:-)))))

  Buda to może niekoniecznie, ale nad kuwetą w którą walił pewien słynny kot, to już bym się zastanowił. Tym bardziej, że konserwator jest już z nadania "dobrej zmiany"... :-)

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 12:37 ~Toms

  Kuba~Kuba

  Co za brednie z tymi schronami? no i co teraz? kto o to bedzie dbał, kto coś z tym zrobi? Bedzie gnilo kolejne wieki nie wiadomo po co, ani tego zburzyc, ani tam budować... Jaki jest cel takich akcji? Bo na pewno działa to przeciw miastu.  A co chcesz budować w miejscu schronów położonych kilka metrów od torów kolejowych?
  Te schrony tam nikomu nie przeszkadzają. Po prostu kolejarze są leniwi i tyle.
  Ja jeszcze przełknąłbym likwidację tych trudno dostępnych, ale oni chcieli się pozbyć i tego doskonale widocznego wystającego z nasypu przy Górczewskiej, gdzie w ogóle powinna być tabliczka informacyjna bo laik może go wziąć za kawał betonu umacniającego nasyp.

 • wars98

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 10:55 ~wars98

  Proszę sobie wyobrazić, że potrzebujemy "szkopskich umocnień" i "pamiątek po najeźdźcy", żeby potem jacyś troglodyci i umysłowi impotenci nie twierdzili, że polski żołnierz walczył z duchami, albo to my Polacy jesteśmy winni "polskich obozów śmierci". To smutna pamiątka historii martyrologii Warszawy i jej ważnej dzielnicy Woli.

  Marabut~Marabut

  Szkopskie umocnienia zabytkami? To chyba żart. Czy my potrzebujemy pamiątek po najeźdźcy?
  NIE!!!!!!!!!


 • freya

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 10:39 ~freya

  Jestem zszokowana Waszymi komentarzami. Takiego poziomu ignorancji historycznej się nie spodziewałam. Wstyd!!!!

 • wujek dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 10:13 ~wujek dobra rada

  ale jaja, moze moja psią bude dla burka też wpiszę na listę zabytków?:-)))))

 • genio5712

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 08:45 genio5712

  A wychodek zza stodoły też już wpisał na tą listę? Niech się śpieszy.

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 08:18 ~Kuba

  Co za brednie z tymi schronami? no i co teraz? kto o to bedzie dbał, kto coś z tym zrobi? Bedzie gnilo kolejne wieki nie wiadomo po co, ani tego zburzyc, ani tam budować... Jaki jest cel takich akcji? Bo na pewno działa to przeciw miastu.

 • Marabut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 01:22 ~Marabut

  Szkopskie umocnienia zabytkami? To chyba żart. Czy my potrzebujemy pamiątek po najeźdźcy?
  NIE!!!!!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »