Informacje

01.04.2015 20:22 Chcą zmian w ustawie, bo "wybito jej zęby"

Mocniej uderzyć w nielegalną reklamę. Cała nadzieja w Senacie

SERWISY:


Jeszcze nie weszła w życie, a już jest krytykowana. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze nawołuje do poprawienia przegłosowanej przez Sejm ustawy krajobrazowej. Dokument miał pomóc w walce z zalewem wielkoformatowej reklamy, jednak zdaniem krytyków jest niekompletny i zachęca do obchodzenia prawa.

MJN i kilka stowarzyszeń z innych miast stworzyły specjalną stronę internetową, która umożliwia wysyłanie listu do senatora z własnego okręgu wyborczego. Dokument to prośba o zgłoszenie poprawek do ustawy, której - jak  twierdzą inicjatorzy akcji - "wybito zęby" i jest "pozorną rewolucją".

Zbyt niskie kary

"Jednym z najważniejszych zagadnień, które ustawa miała uregulować, jest kwestia obecności reklamy w krajobrazie Polski. Ku naszemu zdumieniu, przegłosowana przez Sejm wersja ustawy może się okazać jedynie pozorną rewolucją, faktycznie utrwalającą obecny stan chaosu reklamowego. W projekcie ustawy gminom przyznano wprawdzie możliwość tworzenia lokalnych regulacji dla reklam i szyldów, ale bez skutecznych narzędzi ich egzekwowania!" - ostrzegają aktywiści.

Główną wadę ustawy widzą w zbyt niskich karach. Według nowych regulacji przyjętych przez Sejm, za złamanie przepisów można ukarać właściciela nośnika, na którym pojawia się reklama, grzywną w wysokości 5 tys. zł. Tymczasem, jak wyliczyli organizatorzy akcji, duża reklama może dać nawet 100 tysięcy złotych zysku miesięcznie.

"Tylko wystarczająco dotkliwa opłata finansowa za nielegalny nośnik reklamowy, uzależniona od jego wielkości i czasu funkcjonowania, nakładana bezzwłocznie na właściciela nieruchomości, jest w stanie wprowadzić porządek w polskim krajobrazie" - czytamy w liście.

Przez kilka godzin podpisało go już 2,5 tysiąca osób.

Sejm przyjął projekt prezydencki

Tzw. ustawę krajobrazową, która powstała w kancelarii prezydenta RP, Sejm przyjął w piątek.

Definiuje ona takie pojęcia, jak: reklama, szyldu, krajobrazu kulturowego i priorytetowy. Nakłada też na samorząd wojewódzki obowiązek sporządzania audytu krajobrazowego, gdzie mają być zdefiniowane właśnie obszary krajobrazów priorytetowych. W ustawie uregulowano też takie kwestie, jak m.in. umieszczanie reklam w przestrzeni publicznej.

Teraz ustawa trafi pod głosowanie Senatu, który może ją przegłosować, bądź odesłać z powrotem do Sejmu z poprawkami. Tych domagają się w internecie sami aktywiści. Senackie konsultacje odbędą się 8 kwietnia. Tydzień później ustawa ma być głosowana.

ep/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 17:36 ~qwerty

  "grzywną w wysokości 5 tys. zł. Tymczasem, jak wyliczyli organizatorzy akcji, duża reklama może dać nawet 100 tysięcy złotych zysku miesięcznie."

  No tak czyli duże firmy np. AMS wliczą sobie to w koszty, a małe zostaną wykończone.
  Chlew w przestrzeni pozostanie więc taki sam, tyle że zmniejszy się konkurencyjność.

 • krokietowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 14:47 krokietowiec

  Bzdura! Słyszałeś kiedyś o internecie? Ja tam szukam ogłoszeń, dla usług i towarów, a nie na ulicy.

  USTAWA KRAJOBRAZOWA~USTAWA KRAJOBRAZOWA

  Każdy, prowadzący działalność gospodarczą musi umieścic szyld i reklamę, by sprzedać swój towar lub usługę i przeżyć. Ustawa krajobrazowa utrudni życie setkom tysięcy osób prowadzących działalność gospodarczą.

 • Kiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 14:16 ~Kiki

  WOLNY RYNEK~WOLNY RYNEK

  Popatrzcie na zdjęcie, które jest załączone do artykułu. Dzieki reklamom ulica jest KOLOROWA ! Po zdjęciu reklam wszystkie domy będą wyglądały jak szary i brudny wieżowiec Ściany Wschodniej, widoczny w tle.


  wole bez.

 • Gizmo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 14:14 ~Gizmo  WIĘCEJ REKLAM ~WIĘCEJ REKLAM

  Dzięki reklamom miasto jest wesołe i kolorowe. Miasto Jest Nasze chce przywrócić szare, smutne ulice, jak w PRL-u. Miasto Jest Nasze powinno zmienić nazwę na Miasto Jak W PRL-u.
  Ratunku~Ratunku

  Wesołe i kolorowe ? Raczej bazarowe.Wielkoformatowe reklamy na wszystkich większych powierzchniach i wszystko wokół upstrzone małymi reklamkami, sporządzonymi metodą rzemieślniczą - wszystko to stwarza wrażenie nieopisanego chaosu i przesłania całą urodę naszego miasta.
  Kracho~Kracho
  Chcieli wyśmiać reklamę wielkoformatową, ale akurat wybrali takie zdjęcie, na którym krajobraz jest naprawdę ładny i kolorowy. Są w mieście setki innych miejsc, gdzie billboardy faktycznie drażnią oko. Teraz wyobraźcie sobie DT Centrum, Rotundę i Universal bez reklam. Szaro i paskudnie. To ja już wybieram opcję kolorową, ze zdjęcia.


  A jak dla mnie cudownie, pięknie i estetycznie.
  Miasto bez reklam teraz to tylko na starych filmach mozna zobaczyć a szkoda.

 • Kalosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 13:58 ~Kalosz

  Czyli jak zwykle w Polsce - niby robi sie coś dobrze ale i tak wychodzi źle.
  Juz politycy maja odpowiednie koneksje z biznesem - $$$.
  Taki mamy kraj.

 • ja12

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 11:46 ~ja12

  trzymam kciuki! Im więcej ludzi tym większe szanse.

 • mico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 10:41 ~mico

  Nie każdego stać na jedną tylko reklamę kosztującą 100 tysi. Tak zareklamować się mogą tylko najwięksi graczej którzy w praktyce reklamy i tak nie potrzebują. A już widze malutką firemeczkę która wyskoczy z 3 letnich zysków na taką reklamę.

  USTAWA KRAJOBRAZOWA~USTAWA KRAJOBRAZOWA

  Każdy, prowadzący działalność gospodarczą musi umieścic szyld i reklamę, by sprzedać swój towar lub usługę i przeżyć. Ustawa krajobrazowa utrudni życie setkom tysięcy osób prowadzących działalność gospodarczą.

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 09:31 ~Kuba

  yh chciałbym w okularach mieć aplikacje
  A d b l o c k w wersji na polityków i rekalmy...

 • bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 09:28 ~bolo

  Czytam komentarze i widze,że producenci tych badziewnych szmat reklamowych już przyszli do pracy.

 • bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 09:24 ~bolo

  USTAWA KRAJOBRAZOWA~USTAWA KRAJOBRAZOWA

  Każdy, prowadzący działalność gospodarczą musi umieścic szyld i reklamę, by sprzedać swój towar lub usługę i przeżyć. Ustawa krajobrazowa utrudni życie setkom tysięcy osób prowadzących działalność gospodarczą.

  jak powinny wyglądać szyldy można zobaczyć na kamienicy przy pl. grzybowskim - schludnie i estetycznie. Powiedzmy sobie szczerze: jak ktoś szuka konkretnego produktu lub usługi to sprawdza parametry/opinie/ceny w internecie albo po prostu idzie do galerii handlowej. Kto przyzna szczerze, że jakaś wielka szmata reklamowa natchnęła go do kupna czegokolwiek?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »