Informacje

16.07.2015 19:39 musi kupić 100 nowych autobusów

Mobilis wygrał ceną.
Będzie wozić pasażerów przez 8 lat

SERWISY:


Firma Mobilis wygrała duży przetarg na obsługę komunikacyjną miasta. W ramach umowy, setka nowych autobusów - 50 krótkich i 50 przegubowców - ma wozić pasażerów przez osiem lat.

Wszystkie pojazdy mają wyjechać na stołeczne ulice prosto z fabryk. Ponadto będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, system głosowego zapowiadania przystanków, ekrany LCD z informacją pasażerską oraz nowoczesne systemy lokalizacyjne. Umowa z Mobilis została podpisana na osiem lat. Nowe autobusy wyjadą na warszawskie ulice 1 stycznia przyszłego roku.

Mobilis najtańszy

Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, Mobilis złożył najtańszą ofertę. Firma wyceniła przewozy autobusami krótkimi na 6,77 zł brutto za wozokilometr, a przegubowymi –  8,29 zł brutto za wozokilometr. Ale, jak podkreślali wcześniej urzędnicy, decydowała nie tylko cena. Dodatkowe punkty można było uzyskać m.in. za zastosowanie alternatywnych źródeł energii w pojazdach. Wymagano też odpowiednich zajezdni, znajomości topografii Warszawy i języka polskiego przez kierowców oraz umowy o pracę dla tychże.

Mobilis zadeklarował, że będzie woził pasażerów autobusami marki Solaris Urbino 8,9le lub Autosan Sancity 9le (krótkie) oraz Solaris Urbino 18 lub Mercedes-Benz Conecto (długie). Jak sprecyzował w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" prezes firmy, decyzja o wyborze konkretnych modeli zapadnie w ciągu dwóch tygodni.

Rozklekotane autobusy

Poza Mobilisem oferty w przetargu złożyły dwie firmy: Europa Express City i ITS Michalczewski.

Mobilis nie cieszy się najlepszą reputacją wśród pasażerów. Kilkukrotnie pisaliśmy o zaniedbanym taborze tego przewoźnika. Problemy dotyczyły m.in. linii 213.

ło/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vipol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2015 22:24 ~vipol

  Oby było lepiej niż jest...

 • żenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2015 17:46 ~żenada

  No to teraz kierowcy z ITSu zapraszamy do "syfilisu"

 • Gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2015 16:36 ~Gosc

  Czy w przetargu był zapis aby X% autobusów było wyposażonych w klimatyzatory oraz aby w przypadku temperatury w okresie letnim przekraczającej (w przestrzeni pasażerskiej autobusu) 25%, klimatyzator był włączony?

 • Buba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2015 16:15 ~Buba

  Coś drgnie jak wydarzy się tragedia, wtedy zacznie się robienie porządku , kontrolowanie,sprawdzanie itp. Jak jeździłem Soliną w Mobilisie to urwał się głośnik i przywalił gościowi w głowe , przyniósł mi ten głośnik do kabiny z pretensją i guzem na głowie. Może to wygłąda śmiesznie , ale naprawdę to jest gra życiem i zdrowiem pasażerów.Lepsze autobusy na trasach w centrum, złom na peryferiach. Swoją drogą to ciekawe kto podbija przeglądy tym wrakom?

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2015 16:03 ~LLU
  tramp~tramp

  mobilis zatrudnia emerytów i Ukraińców na głodowych stawkach.A ich tabor pożal się Boże woła o pomstę do nieba.Wiem , bo sam nimi jeżdżę do pracy.
  SEBBAXSEBBAX

  Ukraińców to tam jeszcze nie spotkałem... a średnia wieku kierowców autobusów zbliza sie do wieku węgla kamiennego - bo kierowców brakuje i gdyby nie emeryci - część autobusów nie wyjechała by z zajezdni zarówno w mza jak i u prywatnych przewoźników
  diablo~diablo

  to czym jeździsz bo co drugi chyba w tej chwili to ukrainiec
  SEBBAXSEBBAX

  kiedys w mza nawet murzyni prowadzili autobusy...

  A ja pamiętam MZK :) kto pamięta jeszcze no kto?
  Łapka w górę :)

 • zorientowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2015 14:56 ~zorientowany

  tylko ze prywatna firma musi sama sfinansować tabor, a mza dostaje go od miasta i mimo to wozokilometr ma najdroższy, ale trzeba gdzieś upchac we władzach działaczy partyjnych. Jeśli byłby wolny rynek mza jest bankrutem w 3 miesiące

 • swrbetn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2015 14:52 ~swrbetn

  Kierowca~Kierowca

  Pracowałem w Mobilisie...Śmieszne zarobki przekraczanie czasu pracy kierowcy tabor ma bardzo wiele do życzenia...firma dno
  Teraz jeżdzę w Mza o tabor się dba przestrzega się czasu pracy kierowców i szanuje ludzi...Jak mamy dogonić europę skoro u nas wszystko się robi najtańszym kosztem a to wszystko się przekłada na wasze bezpieczeństwo drodzy pasażerowie

  LOL! MZA szanuje ludzi?!? Chyba wyłącznie swoich, bo pasażerów na pewno nie :D. Non stop jeżdzę autobusami prosto z fabryki z zamontowaną i wyłączoną nawet przy 30 stopniach klimatyzacją (zajezdnia Stalowa konkretnie króluje). Nie mówiąc już o szarpaniu, kulturze jazdy wobec innych kierowców itp.

  Szkoda, że nie da się MZA całkowicie wyrzucić i oddać wszystko w przetargu komukolwiek innemu. Ale ZTM to taka sama super-marka jak i MZA, więc nie da rady :P

 • Hasi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2015 14:13 ~Hasi

  Tu nikogo nie interesuje że kierowca będzie jeździł 30 dni w miesiącu i zarobi 3 tys a czas pracy w Mobilisie maj gdzieś ale ważne że na umowę o pracę.

 • Kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2015 13:42 ~Kierowca

  Pracowałem w Mobilisie...Śmieszne zarobki przekraczanie czasu pracy kierowcy tabor ma bardzo wiele do życzenia...firma dno
  Teraz jeżdzę w Mza o tabor się dba przestrzega się czasu pracy kierowców i szanuje ludzi...Jak mamy dogonić europę skoro u nas wszystko się robi najtańszym kosztem a to wszystko się przekłada na wasze bezpieczeństwo drodzy pasażerowie

 • Jol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2015 13:19 ~Jol

  majk~majk

  przewożnicy w Warszawie od najlepszego do najgorszego. Kryterium: wygoda podróży:

  MZA
  Mobilis
  ITS
  wózek na złom Pana Józka
  deskorolka Romka z powbijanymi gwoździami
  Grodzio  Popieram ranking. Mobilis nie jest az tak tragiczny w porownaniu z pks dziady z grodziska. Ale na nich ztm sily nie ma...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »