Informacje

31.05.2016 19:08 Ratusz ogłosił wyniki konsultacji

Mniejsze węzły i buspas.
Taki będzie most Krasińskiego

SERWISY:


Jeden pas dla samochodów, drugi tylko dla autobusów, chodniki, ścieżki rowerowe i tory dla tramwajów – tak będzie wyglądał most Krasińskiego. Sama ulica na odcinku do placu Wilsona ma być zwężona do jednego pasa, jak chcieli mieszkańcy. R
atusz opublikował raport z konsultacji społecznych dotyczących projektu nowej przeprawy.

Wbrew protestom części żoliborzan most Krasińskiego powstanie. Przeciwnikom inwestycji udało się jednak przekonać ratusz do pewnych ustępstw.

Zgodnie z pierwotnym planem na samej przeprawie będą po dwa pasy ruchu w każdą stronę, ale - zgodnie z oczekiwaniami krytyków inwestycji - jeden z nich zostanie zarezerwowany dla autobusów. Na moście powstaną też chodniki, drogi rowerowe i torowisko tramwajowe przebiegające między jezdniami.

Krasińskiego z jednym pasem

Ulica Krasińskiego zostanie zwężona do jednego pasa ruchu w każda stronę, na odcinku od pl. Wilsona do ul. Wybrzeże Gdyńskie. Dodatkowy pas zostanie wprowadzony jedynie na wlocie ul. Krasińskiego na plac Wilsona. Przewidziane jest też połączenie ul. Krasińskiego z ul. Dziennikarską i ul. Czarnieckiego.

Zgodnie z postulatami zgłaszanymi podczas konsultacji, ratusz wyeliminował skręt w lewo w ul. Czarnieckiego od strony Wisłostrady. W zamian za to po północnej stronie drogi, wzdłuż budynków, zaprojektowano jezdnię lokalną, do której włączona jest ul. Karpińskiego i zjazdy z ul. Krasińskiego.

Wzdłuż jezdni lokalnej zaprojektowano 58 miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego, przy jezdni północnej ul. Krasińskiego pomiędzy pl. Wilsona a skrzyżowaniem z ul. Dziennikarską zostało przewidzianych 21 miejsc postojowych równoległych do drogi.

Ścieżka rowerowa po obu stronach

Uczestnicy konsultacji postulowali też, aby ruch rowerowy oddzielić od ruchu pieszego. Miasto przychyliło się do tej prośby. W konsekwencji po obu stronach ul. Krasińskiego powstanie ścieżka rowerowa (szeroka na 2,5 metra), która będzie przylegać do oddzielnych chodników dla pieszych.

Ważnym elementem mającym zapewnić komfort pieszych będą przejścia. Znajdą się w czterech miejscach: w rejonie placu Wilsona, przed i za skrzyżowaniem z ul. Czarnieckiego, na końcu przystanku tramwajowego za ul. Czarnieckiego i na wysokości ul. Kaniowskiej.

"Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym (…) w rejonie skrzyżowań przewiduje się też budowę sygnalizacji świetlnych" – czytamy w raporcie pokonsultacyjnym.

Węzeł z Wisłostradą

Ważnym elementem całej inwestycji jest też węzeł z Wisłostradą, który ma być mniejszy niż w pierwotnym projekcie. Zmniejszenie powierzchni nastąpi wskutek przesunięcia jezdni znajdujących się w ciągu ul. Krasińskiego (północnej i południowej) o około 10 metrów w stronę linii tramwajowej.

"Skrzyżowanie ul. Krasińskiego z ul. Wybrzeże Gdyńskie i zjazdem z nowego mostu ma być dwupoziomowe. Jezdnia ul. Krasińskiego prowadząca w stronę Wisłostrady w rejonie skrzyżowania miałaby szerokość 10,5 metra, co umożliwi wyznaczenie 3 pasów ruchu (w tym pas do skrętu)" – czytamy w raporcie.

Taką samą szerokość przed skrzyżowaniem będzie miała jezdnia prowadząca z mostu.

Jeśli chodzi o samo rondo, jezdnie na nim będą miały po dwa pasy ruchu i buspas w linii ul. Krasińskiego.

Przewiduje się też zmianę lokalizacji przystanków. Autobusowe znajdą się przy jezdniach zjazdowych ze skrzyżowania. Natomiast tramwajowe mają być zlokalizowane po wschodniej stronie skrzyżowania (od strony mostu).

Skrzyżowanie Jagiellońskiej i Kotsisa

Ratusz zaproponował też zmiany w rejonie skrzyżowania ul. Jagiellońskiej i Kotsisa. Będzie to skrzyżowanie dwóch ulic dwujezdniowych. Szerokość jezdni prowadzącej z mostu w rejonie skrzyżowania wyniesie 14 m, co umożliwi wyznaczenie 4 pasów ruchu (w tym 2 pasy do skrętu i buspas). Natomiast szerokość jezdni prowadzącej od skrzyżowania w kierunku mostu to 7 m (2 pasy ruchu w tym buspas).

Przystanki autobusowe będą się znajdowały na wylotach ze skrzyżowania. Natomiast przystanki tramwajowe zlokalizowane zostaną za skrzyżowaniem z ul. Jagiellońską w kierunku wiaduktu oraz po północnej stronie skrzyżowania.

Ostatnim elementem jest skrzyżowanie ulic Odrowąża, Wysockiego i Matki Teresy z Kalkuty.

W tym rejonie droga pomiędzy estakadami a skrzyżowaniem z ulicami Wysockiego, Odrowąża i Matki Teresy z Kalkuty przebiegać będzie na nasypie. Linia tramwajowa zostanie włączona na wprost w istniejącą linię w ul. Matki Teresy z Kalkuty oraz prawoskrętem w ul. Odrowąża.

W związku z przebudową skrzyżowania przewidziana jest modernizacja odcinka ul. Matki Teresy z Kalkuty w rejonie przystanków tramwajowych.

Konsultacje w sprawie mostu Krasińskiego trwały od 15 lutego do 20 marca. Mieszkańcy mogli składać swoje uwagi przez internet i osobiście - na spotkaniach konsultacyjnych.

Most, który dzieli

Most Krasińskiego to jedna z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji drogowych ostatnich lat. Mieszkańcy Targówka od dawna apelują o jego szybką budowę. W przeciwieństwie do żoliborzan, którzy domagali się odstąpienia od inwestycji.

Organizowali protesty na sesjach radnych i manifestacje na ulicach swojej dzielnicy. W jednej w nich wzięło udział około 600 osób. Za pomocą okrzyków i kolorowych transparentów przekonywano, że most "zniszczy Żoliborz", wprowadzając do niego zwiększony ruch komunikacyjny i nie rozwiąże problemów komunikacyjnych.

Budowa przewidziana jest po 2020 roku, prawdopodobnie na alta 2021-2023.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • alibaba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2017 14:40 ~alibaba


  Żolibożak~Żolibożak

  APEL !!!Wnoszę ,by był to Most Kaczyńskich !!!Tak chce większość mieszkańców !!!
  warszawiak~warszawiak

  ODJAZD KOMPLETNY! Następny kandydat do Tworek!


  Sam podpis sugeruje niepełnosprawność intelektualną pomysłodawcy

 • David

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 23:41 ~David

  Generalnie TARGÓWEK powinni zamknąć, ta lokalizacja jest tragiczna. Ewentualnie można zainwestować w teleporty lub helikoptery.

 • ads

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2016 20:23 ~ads

  Nowa moda - warszawsko HGW - nowe mosty tylko służą ruchowi lokalnemu. Pieszo-rowerowemu ! Tylko kto z lokalsów ma przejeżdżać lub przechodzić ? Zabudowa jest tak oddalona od Wisły, że nawet lokalsi wybierają samochód.

 • Żolibożak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 13:53 ~Żolibożak

  Na ul.Krasińskiego jeden pas samochodowy i jeden bus pas w każdą stronę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Żoliborzak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 13:48 ~Żoliborzak

  A\Warszawiaku !!!Lotnisko w Gdańsku jest imienia żyjącego 'Bolka"- a więc jest precedens!! Most im.Lecha i Jarosława Kaczyńskich ,starych żoliborzaków- w skrócie MOST KACZYŃSKICH!

 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 11:37 ~jaa

  Warszawiak nie z Żoliborza~Warszawiak nie z Żoliborza

  Jeden pas dla samochodów, to pieniądze wyrzucone w błoto!!! Jesli mieszkańcy Żoliborza nie chcą ruchu samochodów w "swojej" dzielnicy, to wprowadzić zakaz wjazdu samochodów z rejestracją WX w innych dzielnicach Warszawy. Oni nie są jakąś świętą enklawą. Ciekawe, ile wyniesie budowa takiego mostu w przeliczeniu na jeden przejeżdżający nim samochód???

  A to mosty służą do podróży samochodem? Co do mozliwości przejazdu przez Żoliborz, to tadzielnica ma więcej dróg kilkupasmowych (powązkowska, mickiewicza, słowackiego, popiełuszki) od wielu innych dzielnic, graniczy lub ma w swoim terenie drogi szybkiego ruchu - wisłostrada 80 km/h, prymasa 80km/h, s-2. Więc nie pitol głupot.

 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 11:10 ~jaa


  kuciaczek~kuciaczek

  Jako mieszkanka Pragi (dla której ten most jest zbędny a będzie tylko psuł krajobraz nad Wisłą) w mojej ocenie ten jest całkowicie zbędny. Ruszyła budowa metra, Targówek niedługo dostanie szybko dojazd do Centrum (szybciej niż zbudują most, dla którego z uwagi na zmianę koncepcji wymagane będą nowe uzgodnienia i decyzje), natomiast dużo bardziej potrzebny jest most na południu Warszawy.
  Podejrzewam też że miast ma pieniądze w swoim budżecie i musi je wykorzystać jak najszybciej bo przepadną - ale tak to jest jak zarządzanie jest do... oszczędza się na wszystkim a potem nie wiadomo co robić z pieniędzmi a trzeba je wydać.
  Wwa69~Wwa69

  Mieszkam na Bródnie, dojeżdżam na Ochotę, metro nie rozwiązuje mi żadnego problemu, bo i tak musiałabym się przesiadać tak średnio ze 3 razy (biuro przy Łopuszańskiej), dlatego jeżdżę autem, bo to mi zajmuje 25 minut rano i 40 po południu obwodnicą. A do metra to się trzeba będzie jeszcze dopchać i dojechać przez jednopasmową, wiecznie zapchaną Wincentego ...realia. Rower odpada, bo dojazd do pracy rowerem to zająłby mi tak średnio około godziny, obwodnicą raczej trudno jeździć rowerem:)

  A most krasinskiego to w jakimś stopniu ci pomoże w dojeździe do pracy (bródno-łopuszańska)? Wg. mnie nie. A co do tego czy metro ułatwia, niech odpowiedzą ceny mieszkań przy metrze.

 • Czarny humor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 23:46 ~Czarny humor


  Żolibożak~Żolibożak

  APEL !!!Wnoszę ,by był to Most Kaczyńskich !!!Tak chce większość mieszkańców !!!
  warszawiak~warszawiak

  ODJAZD KOMPLETNY! Następny kandydat do Tworek!

  Spoko, nazwy ulic, placów, mostów etc. nadaje się pośmiertnie: dopiero 50% spełnione

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 21:37 ~warszawiak

  Żolibożak~Żolibożak

  APEL !!!Wnoszę ,by był to Most Kaczyńskich !!!Tak chce większość mieszkańców !!!

  ODJAZD KOMPLETNY! Następny kandydat do Tworek!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 21:35 ~warszawiak

  halo~halo

  po co budować most który będzie bez użyteczny tak jak most śląsko dąbrowski, ktoś upadł na głowę mocno

  Bezużytecznym, to zrobiła Most Śląsko-Dąbrowski niejaka Hania G.W. swoim OŚLIM uporem i chorymi zachciankami! Jej argument' 'nie, bo nie' to argument typowej parafianki! Ta przeprawa działała DOBRZE przez dziesiątki lat, a ta dziewoja ją ZABLOKOWAŁA!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »