Informacje

15.09.2012 11:50 start oczyszczalni 30 września

Mniej ścieków w Wiśle.
Trwa rozruch Czajki

SERWISY:

30 września ma zakończyć się rozbudowa i modernizacja Czajki  - Obecnie fazowo włączany jest rozruch oczyszczalni. Ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy już do niej płyną - informuje MPWiK.

Modernizacja i rozbudowa Czajki to największa ekologiczna inwestycja stolicy ostatnich lat. Po jej rozbudowie oczyszczane mają być wszystkie warszawskie ścieki przed jej rozbudową prawie połowa pozostawała nieoczyszczona - do oczyszczalni spływały jedynie ścieki z prawobrzeżnej części miasta.Jak powiedziała Marzena Wojewódzka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji 30 września jest realnym terminem zakończenia inwestycji. Jak dodaje, rozruch układu przesyłowego Czajki rozpoczął się już w czerwcu, co oznacza, że ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy płyną już do oczyszczalni. - Rozruch technologiczny składa się z kilkunastu faz. Inwestycja zostanie oddana przez wykonawcę na pełnym rozruchu - powiedziała.

Kilka miesięcy opóźnienia

Początkowo inwestycja miała zostać przekazana MPWiK do 30 kwietnia jednak wówczas nie była jeszcze ukończona budowa układu przesyłowego ścieków. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl już w maju, podpisany aneks do umowy zakłada, że wykonawca odda inwestycję do 30 września.Przed modernizacją Czajki dopływały do niej jedynie ścieki z prawobrzeżnej części stolicy i z gmin ościennych: Legionowa, Zielonki i Marek, a także osady powstałe w procesie uzdatniania wody w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie. Po rozbudowie do oczyszczalni będą spływać także ścieki z centralnej i północnej części lewobrzeżnej Warszawy. Jej przepustowość zwiększy się z 240 tys. m sześciennych na dobę do 435,3 tys. Oczyszczalnia będzie także przyjmować wody deszczowe.

Tunel pod Wisłą

W ramach inwestycji pod dnem Wisły na głębokości ok. 10 m wydrążono za pomocą tarczy TBM (Tunnel Boring Machines) tunel o długości 1,3 tys. metrów i średnicy 4,5 metrów.

Ścieki mają być oczyszczane mechaniczne, następnie biologicznie będzie z nich usuwany azot i fosfor. Biogaz, który powstanie w procesie stabilizacji osadów ściekowych, będzie wykorzystywany do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

Oczyszczalnię ścieków Czajka zaprojektowano na początku lat 70. ub. wieku, oddano ją do eksploatacji w 1991 r. Jest to największa oczyszczalnia ścieków w Polsce. Ścieki z południowych dzielnic stolicy: Wilanowa, Ursynowa i części Mokotowa są odprowadzane do oczyszczalni Południe.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »