Informacje

21.09.2013 20:16 dziennikarska prowokacja

Mniej mandatów przez referendum? Nagrali komendanta straży miejskiej

SERWISY:

Straż miejska ma wystawiać jak najmniej mandatów do czasu referendum. Takie polecenie popłynęło z ratusza – twierdzi portal niezalezna.pl i jako dowód publikuje nagranie rozmowy z komendantem straży. - Nie było żadnych nacisków - odpowiada rzeczniczka strażników.

Rozmowę z komendantem przeprowadził dziennikarz portalu podszywając się pod jednego z radnych Mokotowa. W rozmowie powołuje się na Jarosława Jóźwiaka, który jest dyrektorem Centrum Komunikacji Społecznej i bliskim współpracownikiem Hann Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Co powiedział komendant. Zapis rozmowy:

Dziennikarz: - Jestem radnym (pada nazwisko) z Mokotowa, nie wiem, czy pan mnie kojarzy. Dzwonię do pana, bo mam złą wiadomość. Przyszła dzisiaj pani z aferą, że blokady na koła, że mandaty. A ja  z panem Jarkiem Jóźwiakiem inaczej się umawialiśmy.

Komendant Zbigniew Leszczyński: - Ale zaraz, zaraz, nie wiem o co chodzi w ogóle?

Dziennikarz: No, rozmawiałem z panem Jóźwiakiem, mówił wyraźnie, że do referendum nie będzie mandatów, holowania, że będzie spokojnie.

Komendant: Po pierwsze, to ja zejść z tego nie mogę, bo to są zgłoszenia od mieszkańców. W pewnym sensie ja mogę to regulować, ale nie wszystko, bo zaraz będę miał chryję z drugiej strony. Muszę wszystko wyważyć. Wiesz, jaka będzie chryja, jak ja w ogóle nic nie będę takiego robić? Nie macie wyobraźni, to będzie taka awantura, że głowa mała.

Dziennikarz: To gdzie to ograniczenie, o którym pan Jarek Jóźwiak mówił?

Komendant: Są ograniczenia tak, że to w ogóle sami nie robią. To jest drugie tyle.

Dziennikarz: Czy do referendum nie można tego bardziej ograniczyć?

Komendant: Nie. Już więcej nie ograniczę tego.

Dziennikarz: Szefowa w ogóle z panem cokolwiek rozmawiała? Bo Jarek Jóźwiak zapewniał, że będzie ograniczenie pełne.

Komendant: Ale nie, to i tak jest ograniczone. Jeżeli było holowane około 70-80 samochodów dziennie z całej Warszawy, a w tej chwili około 20-30. To są tylko te, które naprawdę muszą już wyjechać. To nie zostało ograniczone? Mam panu jeszcze mówić o parkowaniu? Ja panu tego oficjalnie nie powiem. Następnego dnia będziemy rozjeżdżani przez media w drugą stronę, że przestaliśmy w ogóle robić.

Nieszczęśliwy dobór słów

- Komendant nie wyraził zgody na żadne ustępstwa. Nie było żadnych nacisków ze strony ratusza - odpowiada Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

I podkreśla: - Gdybyśmy ograniczyli działalność, to byłoby to widać w zestawieniach.

Jako dowód przekazała statystyki. W marcu odholowano 1320 aut; w kwietniu 1433. Liczba zaczęła spadać w maju, wtedy odholowano 1210 aut. Natomiast w lipcu i sierpniu kolejno 1113 i 1009. We wrześniu do chwili obecnej odholowano 650 pojazdów.

Jak tłumaczy spadek liczb rzeczniczka? – W okresie wakacyjnym zawsze spada liczba usuniętych pojazdów ze względu na spadek natężenia ruchu – przekonuje Niżniak i dodaje: - Te liczby potwierdzają, że dyspozycje usunięcia pojazdów są i nadal będą wydawane.

Dziennikarską prowokację komentuje również ratusz. Jego rzecznik Bartosz Milczarczyk w rozmowie z ”Gazetą Stołeczną” przekonuje, że rozmowę dziennikarza z komendantem trzeba traktować "w kategoriach semantycznych".

- Przecież mówi jasno, że nie zamierza zmniejszać działań. Komendant tylko niefortunnie sformułował zdanie. Zostanie poproszony, żeby odniósł się do tej rozmowy i wytłumaczył, co miał na myśli – powiedział "GS" rzecznik.

bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 09:04 ~Ola

  Sejm opowiedział się przeciwko uchyleniu immunitetu Witoldowi Waszczykowskiemu z PiS. Wnioskowała o to stołeczna straż miejska w związku z mandatem za źle zaparkowany samochód.
  Przeciwko uchyleniu immunitetu Witoldowi Waszczykowskiemu głosowało 410 posłów. Za było 28. Czterech posłów wstrzymało się od głosu. Wcześniej wniosek warszawskiej straży miejskiej negatywnie zaopiniowała Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich.

  Wcześniej Waszczykowski określił całą sprawę mianem skandalu. Poseł dostał mandat za złe zaparkowanie samochodu przed własnym domem. - To jest ciasne osiedle i musimy się jakoś dzielić miejscami do parkowania. Parkujemy na ulicy dojazdowej. Trzeba tak ustawiać samochody, aby trochę zachodziły na chodnik. Ktoś, kto być może przechodził przypadkiem, nie wiedząc o tym, że jesteśmy wszyscy umówieni, żeby tak parkować, złożył donos do straży miejskiej. Straż miejska interweniowała i od roku toczy się sprawa - tłumaczył poseł PiS. Poseł zapewniał także, że dzwonił do straży miejskiej i wyjaśnił sprawę telefonicznie.
  Przedstawiciel straży miejskiej mówił z kolei, że "sprawa pierwotnie dotyczyła nieprawidłowo zaparkowanego samochodu, ale dotyczy też postawy posła PiS. - Trzykrotnie był zapraszany, by sprawę wyjaśnić. Zarzut dotyczy też niewskazania, kto ten samochód w określonym czasie użytkował. Prawo o ruchu drogowym nakłada na właściciela samochodu obowiązek wskazania, komu go powierzył w określonym czasie - tłumaczył.

 • Warszawiak z Bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 08:39 ~Warszawiak…

  Od20latStrażnikwStolicy~Od20latStrażnikwStolicy

  Kątowa....lub jakaś inna ulica w tej "skorumpowanej wsi" a co wy ( celowo z małej litery) drodzy pseudo warszawiacy,sobie wyobrażacie, że każda ulica to wasze prywatne podwórko a Strażnik Miejski to wasz prywatny ochroniarz,


  Ochroniarz to za dużo powiedziene, jest o promil wyżej niż podwórkowy CIEĆ, więc TAK, ma być na moje zawołanie, ma ruszyć odwłok i wytargać go z Lanosa, zrobić zdjęcie i wypisać mandat - do tego nie potrzeba mgr, to i 1800 na łape jest wystarczające.

 • Lucjusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2013 17:35 ~Lucjusz

  Zbyszku mówiłam ci nie rozmawiaj z byle kim i upewnij się kto jest po drugiej stronie przy telefonie.

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 20:26 ~piotr

  A czemu jest tak mało filmikuw?

 • kolegaz PKS Grójec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 19:28 ~kolegaz…

  a właśnie Zbyszku w Straży Miejskiej nie ma zajęć w-f, bo coś chyba za bardzo przytyłeś, jaki Ty dajesz przykład

 • Kolega z BOR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 19:15 ~Kolega z BOR

  Zbyszku, jak ty utyłeś?!!! Czy strażnicy, którymi dowodzisz, też doskwiera taka przypadłość?! Stać ich na to, bo słyszałem ,że nie....?!!!

 • małgonia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 18:52 ~małgonia

  Ojej, na Ursynowie, Straż Miejska nie chce,pracować, o rany!!!! A kto to pisał jakiś kierownik z Oddziału Terenowego 2 przy ul. Szolc-Rogozińskiego 1,tu też kierownicy sami, z telefonów prywatnych dzwonią z interwencjami, podając się zwykłego Kowalskiego, jak na Oddziale Terenowym 7 przy ul. Lubelskiej......żałosne!!!

 • Od20latStrażnikwStolicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 18:15 ~Od20latStr…

  Kątowa....lub jakaś inna ulica w tej "skorumpowanej wsi" a co wy ( celowo z małej litery) drodzy pseudo warszawiacy,sobie wyobrażacie, że każda ulica to wasze prywatne podwórko a Strażnik Miejski to wasz prywatny ochroniarz, poprzewracało się w głowach, co???!!!! Zapomniało się co to była milicja i ORMO???!!! Nie podoba się w tej nadwiślańskiej aglomeracji to won pod Białystok lub Krosno, tam jest mnóstwo wolnych przestrzeni!!! I co może podatki płacicie, to płaćcie większe , bo za 1800 zł netto, to nam/mi się nie chce!!! A zresztą po pierwsze w kampanii na początku roku- płać podatki w stolicy, było jasno powiedziane na co idą wasze podatki : komunikacja miejska, służba zdrowia, szkolnictwo, podobno remonty ulic a po drugie przed EURO2012 miasto dofinansowało policję, straż pożarną...więc do tych instytucji zwróćcie się po pomoc!!! Chociaż jak chcecie panią rzecznik i głupiego komendanta zagonić do patrolowania ulic, BARDZO PROSZĘ!!!

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 18:06 ~mieszkaniec

  wkurza mnie,ze na URSYNOWIE straz miejska nie chce interweniowac w sprawie parkowania na chodniku za znakiem B-36 i ze jak dojedzie na miejsce to klamie, że brak aut,(bo jest chyba za dużo) ja jestem cały czas na miejscu i widze,ze nie chce sie nawet wyjsc z auta, skarg nie warto skladac do czasu referendum , bo wiadomo ze po co,,,,,,,,,

 • Warszawiak z Bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 12:52 ~Warszawiak…

  Pan Leszczyński na spółkę z Panią Rzecznik znowu się wydurniają. Niech przypomnę Panu komendantowi i Pani rzecznik (celowo małą literą), jak tłumaczyli brak możliwości interwencji na ul.Kątowej - "brak podstaw do wystawienia mandatu, blokady auta lub jego odholowania". Układ oznakowania w przedmiotowym rejonie się nie zmienił, przebieg ulic też - a mimo tego nagle problem został rozwiązany - kilka SKUTECZNYCH interwencji i ul.Kątowa jest przejezdna. Co? Dno w budżecie się pojawiło, że wzieliście się do roboty, czy więcej skarg od mieszkańców na wasze obiboctwo wpłynęło?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »