Informacje

25.05.2011 12:25 chcą oszczędzić na dietach

"Mniej dla radnych, więcej dla Warszawy"

SERWISY:

Nawet 10 mln zł rocznie można zaoszczędzić na dietach radnych miasta i dzielnic - twierdzą przedstawiciele Stronnictwa Demokratycznego. Przedstawili swój pomysł na obniżenie miesięcznego wynagrodzenia stołecznych samorządowców.

- 469 radnych Warszawy i warszawskich dzielnic, otrzymuje co miesiąc dietę w wysokości ponad 2 tys. zł. Rocznie, z naszych podatków, budżet miasta musi wydatkować kwotę prawie 13 mln zł - wylicza Sławomir Potapowicz z SD. - Nie negując prawa radnych do diet, uważamy, że są one zbyt wysokie i powinny być znacząco mniejsze – dodaje.

Maksymalnie 1,2 tys. zł

Co zatem proponują? Ich zdaniem miesięczna dieta radnego miasta, w zależności od pełnionej funkcji powinna wynosić od 1 do 1,2 tys. zł. Ta kwota byłaby obniżana o 5 proc., gdyby radny nie zjawił się raz na sesji rady miasta lub komisji. Kolejna nieobecność na posiedzeniu rady to 10 proc. diety mniej, a na komisji 5 proc. "Jeżeli radny nie weźmie udziału w 10 proc. głosowań przewidzianych w trakcie posiedzenia rady wówczas dieta ulega zmniejszeniu o 5 proc." - czytamy w projekcie.

Podobne zasady dotyczyłyby radnych dzielnicowych, ale kwoty bazowe byłyby mniejsze - od 500 do 700 zł. - Dzięki naszym propozycjom Warszawa może uzyskać z tytułu mniejszych diet prawie 10 mln zł każdego roku - przekonuje Potapowicz.

Podpisy pilnie poszukiwane

Żeby wprowadzić pomysł w życie muszą jednak zebrać po 15 tys. podpisów pod projektami uchwał zmierzających do obniżenia diet radnym miejskim i dzielnicowym.

Swój projekt przygotował też klub Platformy Obywatelskiej, po etapie konsultacji ma być poddany pod głosowanie na jednej z najbliższych sesji rady miasta.

ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »