Informacje

01.08.2011 12:03 odpowiedź na słowa ministra sikorskiego

"Młodzież zachowałaby się
dziś podobnie"

SERWISY:

- Dzisiejsza młodzież zachowałaby się tak samo jak my w 1944 roku - mówi powstaniec Edmund Baranowski. Uczestnik Powstania odniósł się do niedawnych słów Radosława Sikorskiego określajacych wydarzenia sprzed 67 lat jako "narodową katastrofę".

- Współczesna młodzież, gdyby ojczyzna stanęła w potrzebie, zachowałby się podobnie jak my, mimo , że warunki życia są zupełnie inne i jesteśmy jednym z krajów wspólnej Europy, co zupełnie inaczej kształtuje świadomość – powiedział w TVN24 Edmund Baranowski "Jur".

Odniósł się też do twitterowego wpisu Radosława Sikorskiego. Przypomnijmy, minister spraw zagranicznych napisał "Warto wyciągnąć lekcje także z tej narodowej katastrofy" i zamieścił link do strony powstanie.pl skupiającej osoby określające się jako "przeciwnicy kultu Powstania Warszawskiego".

– Sprawa jest dosyć skomplikowana. Żeby ocenić okoliczności, w jakich została podjęta decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego trzeba znać atmosferę tamtych dni: nastroje społeczne, sytuację militarną na praskim brzegu, gdzie toczyła się wielka bitwa pancerna – mówił w wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Liczyli na zwycięstwo

- Taki passus ministrowi Sikorskiemu zdarza się nie po raz pierwszy. Tego rodzaju wypowiedzi, powinny być wydawane, o staranne przestudiowanie literatury, a najlepiej, żeby był świadkiem tamtych wydarzeń – dodał Baranowski.

Ostrzegał przed ahistorycznym myśleniem zwracając uwagę, że 1 sierpnia powstańcy nie uważali swojej stacji za beznadziejną. - Kiedy 29 lipca nad Warszawą pojawiały się radzieckie samoloty myśliwskie, kiedy w nocy słyszeliśmy bombardowanie węzłów kolejowych, kiedy wychodząc na wysoki budynek widzieliśmy wielką bitwę toczącą się na przedpolach Warszawy, wydawało się, że wolność jest w zasięgu dłoni – wspominał Edmund Baranowski.

Pamiętajmy o okolicznościach

Przekonywał, że 1 sierpnia 1944 radości towarzyszyło uczucie zawodu z powodu brakach w uzbrojeniu. Wątpliwości pojawiły się po 3-4 dniach, kiedy ucichł huk dział za Wisłą. Wówczas pojawiło się uczucie zwątpienia, ale nie tracili zaufania do dowództwa. Dopiero późniejsze lektury uzmysłowiły, jak trudna była sytuacja międzynarodowa. – Okoliczności polityczne podejmowania decyzją było niezwykłe. Losy Polski i Warszawy nie rozstrzygały się na ulicach Warszawy, tylko w gabinetach dyplomatycznych, gdzie dokonywano nowego podziału Europy – zauważył podpułkownik Baranowski.

bako

Zdjęcie czołówkowe: K.Mitka/MPW (Twoja Klisza z Powstania, edycja 2008)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bank

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 14:04 ~bank

  na mnie nie liczcie - niech bronią rolnicy (za dopłaty), emeryci mundurowi (wiadomo za co), górnicy (też wiadomo za co), nauczyciele (też bez dodatkowych wyjasnień) i wszystkie inne uprzywilejowane kasty żerujące na pracujących. także sorry, ale głowy za to "państwo" na pewno nadstawiał nie będę.

 • zniesmaczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 12:39 ~zniesmaczony

  Brak broni, wyszkolenia i odpowiedniego zaopatrzenia (leki, jedzenie, amunicja itp), rozumiem ze tak oto walczy sie z okupantem majacym 5 lat "treningu" w sztrzelaniu, niszczeniu i mordowaniu. Czy w dzisiejszych czasach mlodziez zachowalaby sie tak samo? Mam wielka nadzieje, ze nie, rowniez mam wielka nadzieje, ze nie znalazby sie zaden dzisiejszy Okulicki, Chrusciel ani Bor-Komorowski - slowem fantasci i marzyciele, ktorym brak bylo elementarnego zrozumienia polityki. Juz samo to co sie dzialo kilka tygodni wczesniej w Wilnie przy "odbijaniu" miasta przez Rosjan (powinienem napisac z malej litery) powinien dac do myslenia.

 • aza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 11:13 ~aza

  Na początek braki w uzbrojeniu, po 3-4 dniach zwątpienie, dzieci zamiast dorosłych - tak ma wyglądać powstanie? Teraz łatwo się o tym mówi tworząc mit bohaterstwa - ale to była katastrofa - ruina miasta, śmierć 200 tysięcy mieszkańców, odwet Niemców w innych rejonach kraju.I co nam to dało? Jak dowodzący powstaniem mogli w ogóle myśleć, że powstańcy zwyciężą??? Tak przygotowani!? To był dramat i trzeba pamiętać o ofiarach, niewinnych i niepotrzebnych.

 • Warszawiak z Bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 09:17 ~Warszawiak…

  A kim jest ta śliczna dziewczyna w mundurze ze zdjęcia?

  Hipnotyzujaca!

 • STH

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 08:56 ~STH

  MAM 35 LAT, NIE MA SIŁY BYM ZACHOWAŁ SIĘ JAK CI MŁODZI LUDZIE Z OKRESU WOJNY, NIE JESTEM SAMOBÓJCA. CO DAŁO ICH POŚWIECENIE, NIC!!! NIEPOTRZEBNIE ZGINĘLI, NIEPOTRZEBNIE ZNISZCZONO MIASTO. W LONDYNIE SIEDZIELI SOBIE W CIEPEŁKU, Z JEDZENIEM W PEŁNYM KOMFORCIE, A TU GINĘLI LUDZIE!!!

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 08:15 CityCenter

  Takich, których postąpiłoby tak samo jest nie mało wśród młodzieży i dorosłych. Jest Nas wielu..

 • acomitam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 01:57 ~acomitam

  wspólczesna młodzież = Call of Duty - komputer, konsola oto jak dzieciaki rozumieją wojne, mają zero szaczunku do czegokolwiek, liczy się dla nich tylko kasa i dobra zabawa, brak odpowiedzialności, głupota i chamstwo tak widzę obecnych nastolatków, pstro w głowie i brak jakiegokolwiek pojęcia o historii Polski, aż żal się robi czego obecnie uczą w naszych szkołach:) patriotyzm to dla nich obce słowo, a już o chwyceniu za broń gdy ojczyzna by była potrzebna nie wspomne...

 • Łojciec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 00:26 ~Łojciec

  Tzn co Ci nie pasuje ? Że nie idą jak barany na rzeź ?

 • Majstr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 00:18 ~Majstr

  A ja myślę ,ze jakoś młodym nie żal było by tego kraju.. jak widzą co starsi od nich , niby "mądrzejsi" odwalają z tym krajem.
  ja sie nie dziwie

 • buk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2011 23:38 ~buk

  Tak Mundziu! Marzę o tym by oddać życie w obronie zusu krusu czy innego orlenu... A już paść martwy na progu urzedu skarbowego z nożem kuchennym w dłoni to szczyt marzeń...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »