Informacje

14.07.2016 10:09 za darmo

Młodzież z ośrodka wychowawczego zamieszka w kawalerkach na Pradze

Na poddaszu w kamienicy na warszawskiej Pradze powstało siedem kawalerek, w których zamieszkają wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Aninie. Od września rozpoczną w nich życie "na własną rękę". W środę uroczyście przekazano im klucze do mieszkań.

Pilotażowy projekt realizuje Fundacja Habitat for Humanity Poland w partnerstwie z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym Księży Orionistów. Celem programu jest stworzenie modelowego systemu mieszkań treningowych dla wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych i instytucji pieczy zastępczej, który ma zapobiec ich powrotowi do patologicznych środowisk oraz zachowań, a także ułatwić reintegrację społeczną.

"Powrót do domów jest często niemożliwy"

Fundacja zwraca uwagę, że blisko 27 tys. młodych osób, które po osiągnięciu pełnoletności opuszczają ośrodki wychowawcze i domy dziecka, ma problem z zapewnieniem sobie dachu nad głową. Oczekiwanie na przydział mieszkania socjalnego może trwać nawet kilka lat, a powrót do domów rodzinnych jest często niemożliwy. Większość osób opuszczających instytucje pieczy zastępczej jest w trakcie nauki i zdobywania zawodu, a mimo to musi sama zapewnić sobie mieszkanie oraz środki na jego utrzymanie. Szacuje się, że jeżeli młodzi nie otrzymają w tym momencie wsparcia mieszkalnego, 90 proc. z nich wróci do środowisk dysfunkcyjnych, a część trafi do schronisk dla bezdomnych.

"Młodzi wychowankowie będą stawiali w tych mieszkaniach pierwsze kroki w dorosłości, jeszcze z takim dyskretnym wsparciem ośrodka" – powiedziała Magdalena Ruszkowska-Cieślak z Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Wyjaśniła, że młodzi mężczyźni nie będą płacić za wynajem lokali, natomiast będą odpowiedzialni za pokrycie kosztów swojego mieszkania - m.in. rachunków za prąd. Dodała, że w kawalerkach będą oni mieszkać około roku, a w uzasadnionych przypadkach ten czas może zostać wydłużony. W początkowej fazie realizacji projektu - jak mówiła - z wychowankami będzie mieszkał opiekun.

"Przedłużona kładka w dorosłość"

Jak podkreślała, w wielu takich przypadkach potrzebna jest "przedłużona kładka w dorosłość". "W wieku lat 18 raczej w ogóle ludzie nie są gotowi do tego, żeby zarabiać na siebie, żeby się utrzymywać. Oni najczęściej potrzebują jeszcze dokończyć edukację, bo najczęściej mają dwa-trzy lata opóźnienia przez wagary, różne konflikty z prawem" - mówiła. Zdaniem Ruszkowskiej-Cieślak te mieszkania pomogą wychowankom ośrodka w godnych warunkach dokończyć edukację, kształcenie zawodowe i "stanąć na nogi".

Ruszkowska-Cieślak podkreśliła, że jest to rozwiązanie dla tych, którzy chcą kontynuować edukację, bądź też "w jakiś sposób się odnaleźli" albo mają perspektywy na jakiś zarobek, pierwszą pracę. "Istotne jest, żeby oni się sami tutaj utrzymali" - podkreśliła.

Przyszli mieszkańcy kawalerek biorą udział w projekcie "Trampolina", w ramach którego przechodzą pierwszy etap usamodzielnienia, poprzez udział m.in. w kursach zawodowych oraz warsztatach na temat edukacji finansowej i oszczędzania energii w gospodarstwie domowym.

Wychowanek ośrodka Adrian Gawryluk, który jako jeden z pierwszych dostanie klucze do mieszkania, był wolontariuszem w czasie prac remontowych, bo - jak mówił - on i jego koledzy nie chcieli "przyjść na gotowe, chcieli mieć w tym jakiś udział".

Pytany, czy nie boi się nowego rozdziału w życiu, powiedział, że "obawa jest zawsze". "Wiemy też, że tak naprawdę zawsze - jeśli będziemy tutaj mieli jakiś problem - będziemy mogli się zgłosić czy pojechać do Anina i porozmawiać o swoich problemach" - dodał.

W realizację projektu włączyły się licznie firmy, a w pracach remontowo-wykończeniowych wzięło udział blisko 230 wolontariuszy, m.in. z Włoch, Wlk. Brytanii, Niemiec i Afryki Południowej.

Po zakończeniu pilotażu w Warszawie Fundacja Habitat for Humanity Poland planuje uruchomienie podobnego projektu na większą skalę.

Czytaj o rewitalizacji Pragi:

PAP/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ryszard

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2016 03:20 ~Ryszard

  może mnie przyjmą do tego ośrodka

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2016 09:45 ~www

  Co to za rozdawnictwo!!!

 • zanaszepieniadze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 16:07 ~zanaszepieniadze

  No to bedzie sie działo :) 500+ bedzie na bieżaco pykane na dzielni, dealerzy i fenole dostają darmowe mieszkanka BRAWO hankie bravo

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 14:29 ~sss

  "[...]ma zapobiec ich powrotowi do patologicznych środowisk[...]" W starych kamienicach na pradze maja nie powrócić do patologicznego środowiska ? hahah
  Ostatnio byłem na Brzeskiej, faktycznie zero patologii, na klatce w niedzielę o 12 już wóda pita przez młodzież :)

 • Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 14:23 ~Grzegorz

  Dla tych któży myślą, że mieszkania zostały sfinansowane z ich pieniędzy przypominam fragment tekstu cyt:"Pilotażowy projekt realizuje Fundacja Habitat for Humanity Poland w partnerstwie z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym Księży Orionistów"

 • Aaaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 13:31 ~Aaaaaa

  czemu mi nikt nigdy niczego nie dał za darmo? a uczyłam się dobrze w szkole średniej, studia dobre skończyłam...

 • MONIKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 12:45 ~MONIKA

  ciekawe skąd te mieszkania, znam Panią która od 2 lat tuła się po ludziach bo z dwójką małoletnich dzieci uciekła od pijaka i boksera i dla niej mieszkania nie ma, bo gmina nie ma mieszkań. takich jak ona jest w kolejce masa

 • Doctore

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 12:17 ~Doctore

  Wwa~Wwa

  Ośrodek wychowawczy to nieznaczny że jest tam patologia do takiego ośrodka trafiają dzieciaki z trudnych rodzin ,z ciężką sytuacją domową nie chodzą do szkoły itp.
  A wy od razu PATOLOGIA!

  Bo to w większości patologia, pochodząca z patologicznych rodzin i w przyszłości tworząca takie same rodziny. Odsetek, wychodzących na porządnych ludzi jest niewielki.

 • Wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 12:15 ~Wars

  Mamy takich na Woli, tyle, że mix dom dziecka/poprawczak. Mieszkania na osiedlu z taką patologią nie życzę nikomu.
  Dla tego bydła powinno budować się getta ogrodzone wysokimi murami. Te ludzkie odpady i nie ulegają resocjalizacji. Oczywiście są wyjątki od reguły.
  Dostają w pierwszeństwie mieszkania komunalne, a takie mieszkania powinni otrzymywać ludzie wartościowi, samotne matki, młode małżeństwa bez zdolności kredytowej czy niepełnosprawni ludzie. Zamiast tego dostają je menele, zatruwający życie normalnym mieszkańcom osiedla. Ot polityka socjalna Warszawy.

 • miszcz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 12:10 ~miszcz

  @11:54 ~Wwa

  MOW czyli Mlodziezowy Osrodek Wychowawczy to niestety juz tylko patologia - za uciekanie ze szkoly trafia sie do MOSu - Mlodziezowy osrodek Socjoterapii... ale w tym kraju promuje sie patologie, wiec te darmowe mieszkania wpisuja sie w ogolny trend. Naprodukuja kolejne patologiczne dzieci - dotana 500+, dodatki mieszkaniowe, zasilki i wszelkie inne mozliwe socjale i ustawieni. A NORMALNI ludzie niech tyraja po 20 lat na kredyty.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »