Informacje

16.05.2018 06:51 chodzi o 60 młodych funkcjonariuszy

Młodzi policjanci oddelegowani
do ochrony rządowych budynków

SERWISY:

Około 60 młodych policjantów, zamiast dbać o bezpieczeństwo warszawiaków, zostało skierowanych do pilnowania rządu - dowiedział się dziennikarz tvn24.pl. Stało się tak, mimo że w komendzie stołecznej brakuje już ponad ośmiuset funkcjonariuszy.

Z nieoficjalnych informacji tvn24.pl wynika, że z policji do Służby Ochrony Państwa (czyli dawnego Biura Ochrony Rządu) oddelegowano 60 policjantów. To najmłodsi funkcjonariusze, którzy w tym roku kończyli kursy podstawowe w policyjnych szkołach. Na operację zgodę dało kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Milczenie resortu

Jeszcze w ubiegłym tygodniu (10 maja) wysłaliśmy pytania do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prosiliśmy o oficjalne informacje dotyczące "operacji delegacja" - jak ją określają w rozmowach sami urzędnicy resortu.

Chcieliśmy także wiedzieć który z ministrów podjął taką decyzję i czy oznacza ona, że dla kierownictwa MSWiA ważniejsze jest bezpieczeństwo rządu niż zwykłych mieszkańców stolicy. Mimo powtarzania próśb nie udzielono nam żadnych odpowiedzi.

Już po publikacji naszego materiału pion prasowy MSWiA rozesłał do mediów komunikat: "Absolutnie bezpieczeństwo obywateli i warszawiaków nie jest w żaden sposób zagrożone. Wskazują na to m.in. badania opinii publicznej, z których wynika, że 89 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania i najbliższej okolicy" - napisali pracownicy wydziału prasowego.

SOP komunikuje

Za to na oficjalnej stronie Służby Ochrony Państwa pojawił się enigmatyczny komunikat dotyczący przesunięcia funkcjonariuszy.

Komunikat brzmi:

"Od dziś (14 maja br.) wybrani stołeczni policjanci zapoznają się z organizacją ochrony budynków rządowych i specyfiką pracy funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Czymś oczywistym jest, że w ramach resortu służby podległe MSWiA wzajemnie ze sobą współpracują (...) Nie bez znaczenia jest również fakt, że obecny kształt ustaw (o Policji, SG, czy SOP) pozwala na przenoszenie funkcjonariuszy w ramach każdej ze służb resortu spraw wewnętrznych i administracji. Dzięki temu, indywidualne decyzje funkcjonariuszy o ewentualnej zmianie formacji, w której służą, mogą być podejmowane w oparciu o nabyte już doświadczenia. Nie jest to jednak zasadniczym celem powyższego rozwiązania".

Brak policjantów na ulicach

Młodych policjantów oddelegowano do ochrony rządowych budynków choć do pilnowania stołecznych ulic brakuje już ponad 800 funkcjonariuszy. Sytuacja jest tak poważna, że kierownictwo komendy głównej na służbowych odprawach podkreślało, że werbowanie kandydatów do służby jest jednym z priorytetów.

- Tłumacząc powagę sytuacji bardziej obrazowo to jakby brakowało nam całej jednej dużej komendy. Decyzja o delegacji załamuje całą kadrę kierowniczą stołecznej policji. Jednak nie mieli nic do powiedzenia - mówi nam oficer z Pałacu Mostowskich, prosząc o zachowanie anonimowości.

Co ciekawe, znacznie lepiej decyzję o przesunięciu do SOP przyjmują sami młodzi policjanci. - Dostałem o ponad 500 złotych więcej, niż gdybym służył w policji. Mam także znacznie prostsze zadania: nie patroluję niebezpiecznych ulic. Będę siedział na ciepłej dyżurce - mówi nam jeden z "delegatów".

- To kolejny sygnał, że ministerstwo spraw wewnętrznych nie rozwiązuje prawdziwych problemów przed którym stoi resort. Zadbano o bezpieczeństwo rządu, zapominając o zwykłych warszawiakach. Wstyd - komentuje opozycyjny poseł Marek Biernacki, były minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy, jak policja zachęca do wstąpienia w swoje szeregi:

Robert Zieliński, tvn24.pl, r.zielinski@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pies

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2018 19:20 ~Pies

  Czyli z policjantów zrobili CIECI. No i tyle.

 • ATEISTA 666 666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 18:10 ~ATEISTA 666 666

  Bez komentarza,gdyż nie wiadomo,jak to opisać.

 • rowerowowowowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 12:26 ~rowerowowowowo

  Najwyższy czas, żeby ktoś tego rządu przypilnował ( ͡° ͜ʖ ͡°). Brawo policja.

 • inspektor kontenerowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 22:52 ~inspektor…

  Nie chce.
  Lepiej wychodzę na zbieraniu puszek po piwie.

 • EQD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 21:04 ~EQD

  A CO KOMU TO PRZESZKADZA WCZESNIEJ OPP PIASECZNO TEZ OCHRANIALO AMBASADY MAGAZYNY MSW I NIC NIE BYLO SA OD TEGO JUZ

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 20:41 ~nick

  gosc~gosc

  Czemu nie wezmą tych z WOT?

  Wezmą, wezmą. Ani się obejrzymy jak po ulicach zaczną się plątać Wolskie Oddziały Troglodytów. Szczególnie gdy piss przegra wybory w Warszawie. Niektórzy już ochotniczo "ćwiczą" pięści nad Wisłą w weekendowe noce. Ale nic to. Przeżyliśmy hitlerowca, przeżyjemy i wotowca (dawniej było "ormowca") ;-).

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 18:15 ~gosc

  Czemu nie wezmą tych z WOT?

 • kkkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 18:10 ~kkkkk

  Izka~Izka

  A kogo tak się boją ????

  Nie boją się, tylko idiotyczna opozycja nie potrafi się zachować jak człowiek:)

 • Izka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 15:47 ~Izka

  A kogo tak się boją ????

 • Borowik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 14:41 ~Borowik

  Za czasów BOR czegos takiego nie było bo nie musiało być, a teraz ludzie odchodzą z jakiegoś smiesznego SOP bo rządzą policjanci którzy nie maja pojecia o tej pracy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »