Informacje

02.10.2018 14:51 sprawa dotyczy placówki na żoliborzu

"Młoda kobieto, nie kuś, nie prowokuj". Kontrowersyjna książka w szkole

SERWISY:


Książka z kontrowersyjnymi poradami, jak reagować na molestowanie seksualne trafiła do jednej z żoliborskich szkół. Prezydent Warszawy zleciła już kontrolę.

Mowa o publikacji "Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny". Sprawę tego tytułu nagłośniła w mediach społecznościowych Dorota Łoboda, jedna z inicjatorek i liderek ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji, prezeska fundacji Rodzice Mają Głos oraz kandydatka na radną z list Koalicji Obywatelskiej.

Na umieszczonym przez nią zdjęciu widać fragment o tytule "Jak powiedzieć NIE nauczycielowi lub szefowi?".

"Zechce się zemścić"

"Przede wszystkim potraktuj go z szacunkiem. Daj mu do zrozumienia, że schlebia ci zainteresowanie, które kieruje w Twoją stronę, ale że będzie ci jeszcze milej, jeżeli będzie cię szanował. W żadnym wypadku nie bądź niegrzeczna, nie okazuj niesmaku: poniżysz i zranisz go, co może sprawić, że zechce się zemścić" - czytamy.

Cytatów o podobnym wydźwięku jest więcej. "Młoda kobieto, także ty pomóż nam cię szanować. Jeżeli chcesz, aby cię szanowano, zachowuj się w sposób godny i zasługujący na szacunek. Nie kuś. Nie prowokuj nas" - brzmi kolejny.

Jest też fragment, w którym czytamy, że prezerwatywa "wyzwala" seksualny libertynizm. "Powoduje, że "bezpieczny" seks (safe sex) staje się seksem bez zahamowań. Prezerwatywa: zezwolenie na polowanie" – czytamy dalej w książce.

Jak poinformował portal gazeta.pl, wydawcą poradnika jest katolickie Wydawnictwo M z Krakowa, a na stronie reklamuje, że pozycja jest "skierowana dla młodzieży powyżej 14 roku życia, dla wychowawców, rodziców i katechetów". Do tego sama książka autorstwa Jeana-Benoita Castermana została wydana "parę ładnych lat temu".

"Absolutnie skandaliczna"

Wiadomo, że książka trafiła do jednej z żoliborskich szkół. Tam miała być rozdawana na zajęciach dotyczących edukacji seksualnej.

- To były warsztaty, o których treści rodzice nie byli poinformowani. Myślę, że szkoła też nie do końca zdawała sobie sprawę, co na tych warsztatach się wydarzy i jakie publikacje będą rozdawane. I faktycznie do rąk dzieci - 13-latków - trafiła książka, która jest absolutnie skandaliczna. Fragmenty, które zacytowałam odnoszą się wprost do kultury gwałtu - mówi TVN24 Łoboda.

"Zleciłam kontrolę w szkole, w której odbywały się zajęcia. Nie ma zgody na relatywizowanie złych zachowań. Napastowanie jest zawsze tym, czym jest, a ubiór nie ma znaczenia dla tolerowania jakichkolwiek złych zachowań" - poinformowała we wtorek na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

"Sprawdzamy"

Jak mówi nam Krzysztof Bugla, burmistrz dzielnicy Żoliborz, sprawa dotyczy Szkoły Podstawowej numer 92 przy Przasnyskiej.

- Program "Archipelag skarbów", który ma rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej i jest dopuszczany do realizacji w szkołach, był realizowany w ramach działalności profilaktycznej realizowanej przez wydział spraw społecznych i zdrowia urzędu dzielnicy - mówi burmistrz Żoliborza.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że prowadzący dwudniowe warsztaty, na koniec spotkania rozdawał gadżety. - W tym również feralną książkę, która trafiła do jednego z uczniów. Sprawdzamy, czy to tylko jeden egzemplarz. Z ustaleń wynika, że treści nie pojawiły się podczas samych warsztatów - zaznacza Bugla.

Podkreśla jednak, że urzędnicy już weryfikują te informacje i sprawdzają, czy rzeczywiście był tylko jeden egzemplarz. - Nie powinno się zdarzyć, żeby taką książka trafiła do szkoły. Jesteśmy od tego, żeby skrajności separować - dodaje Bugla.

"Niewątpliwie bardzo groźne"

Sprawą zajął się również Rzecznik Praw Dziecka.

- Niewątpliwie bardzo groźne jest, kiedy porady ktoś znaczący dla dziecka udziela w taki sposób, że ono może poczuć się, że samo jest winne zachowań, które wobec niego mogą być przez kogoś prezentowane. Musimy wyraźnie oddzielić, kim jest sprawca, kim jest ofiara. To nie dziecko jest winne, nigdy dziecko nie jest winne przemocy, która może być wobec niego stosowana. Też nie należy straszyć seksualnością i nie należy jej sprowadzać do poziomu królików - mówi TVN24 Marek Michalak.

Dodaje, że z urzędu wystąpił do instytucji nadzorczej i do szkoły o wyjaśniania. - Mam nadzieję, że także mój wniosek o to, żeby porozmawiać z dziećmi, z rodzicami, wyjaśnić tę kuriozalną sytuację zostanie spełniony, bo oni też dzisiaj się znaleźli w sytuacji takiej, że nie bardzo wiedzą, co się dzieje - podkreśla Michalak.

"Książka nie jest częścią programu"

Do sprawy odniósł się Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, w którym opracowano program będący podstawą warsztatów. - Twierdzi, że książka nie jest częścią "Archipelagu skarbów". Żaden jej egzemplarz nie powinien być wręczony podczas tego programu - relacjonowała Agnieszka Veljković, reporterka TVN24.

Chcieliśmy zweryfikować bezpośrednio w szkole, w jaki sposób książka trafiła na warsztaty i czy rzeczywiście była elementem zajęć. Próbowaliśmy skontaktować się ze szkołą kilkukrotnie. Za ostatnim razem pani w sekretariacie powiedziała, że połączy nas z dyrektor placówki. Ta jednak nie odbierała.

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Greta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2018 22:00 ~Greta

  "Przede wszystkim potraktuj go z szacunkiem. Daj mu do zrozumienia, że schlebia ci zainteresowanie, które kieruje w Twoją stronę, ale że będzie ci jeszcze milej, jeżeli będzie cię szanował. W żadnym wypadku nie bądź niegrzeczna, nie okazuj niesmaku: poniżysz i zranisz go, co może sprawić, że zechce się zemścić" - to są jakieś jaja? Serio. Zamiast takich tekstów powinno się uczyć kobiety samoobrony. By umiały się bronić. W czym mi pomoże paplanina, gdy ktoś nie zrozumie nie i z molestowania zechce zgwałcić? Szkoda słów. Każdy kto uważa, że molestujący zasługuje na szacunek niech przeczyta ksiazkę MCGowan i zobaczy jakie szkody robi takie zachowanie.

 • zniesmaczona21

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2018 20:06 ~zniesmaczona21

  Autorów podręcznika poniosła wyobraźnia. Wszystkim, którzy myślą podobnie i głośno poddają w wątpliwość słowa molestowanych kobiet, polecam książkę Rose McGowan. Ja przeczytałam kilka dni temu i nadal jestem szczerze poruszona i tym bardziej oburzona widząc takie rzeczy..

 • eve

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 18:36 ~eve

  Po pierwsze książka ta jest napisana przez księdza a ze wstępem i błogosławieństwem ARCYBUSKUPA Kazimierza NYCZA, który te mądrosić poleca rodzicom, nayczycielom, dzieciom i młodzieży. Redaktorzy TVN pytajcie biskupa czy treści są skandaliczne czy nie.

  3 lata temu w naszej szkole były te warsztaty...i rodzice się zgadzają nei wiadomo na co, bo to jest jakiś Intytut..ale to nie jest żadna placówka naukowa czy edukacyjna a fundacja która za publiczne pieniądze realizuje kościelne nauki.
  TA KSIĄŻKA była polecana rodzicom jako poradnik a nwet prezent do zakupu dla młodzieży w prezentacji dla rodziców,

 • r4u4t6

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 18:53 ~r4u4t6

  grzegorz~grzegorz

  Czlowiek tym sie rozni od zwierzat,ze oprocz "biologii",ma tez rozum.I nim powinien sie kierowac.Jezeli ktos nie umie panowac nad wlasnym popedem i "zwala" wine na kobiete,powinien udac sie do seksuologa.Molestowanie seksualne i gwalt nie ma nic wspolnego z pogladami politycznymi,'lewactwem","genderem" i innymi tego typu urojeniami.
  To sprawca jest winien,a nie ofiara.
  Trzeba myslec glowa a nie...


  To że winien jest sprawca a nie ofiara to tautologia.
  W idealnym świecie takie zagrożenie by w ogóle nie istniało, żyjemy jednak w świecie rzeczywistym i dlatego należy starać się podejmować rozsądne kroki ażeby uniknąć stania się ofiarą.

 • grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 16:54 ~grzegorz

  Czlowiek tym sie rozni od zwierzat,ze oprocz "biologii",ma tez rozum.I nim powinien sie kierowac.Jezeli ktos nie umie panowac nad wlasnym popedem i "zwala" wine na kobiete,powinien udac sie do seksuologa.Molestowanie seksualne i gwalt nie ma nic wspolnego z pogladami politycznymi,'lewactwem","genderem" i innymi tego typu urojeniami.
  To sprawca jest winien,a nie ofiara.
  Trzeba myslec glowa a nie...

 • Klara Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 16:33 ~Klara Warszawianka

  Pan "rozsądny" nie ma pojęcia o fizjologii kobiety. wg jego niewiedzy kobieta w czasie okresu poluje na partnera, bo kieruje nią prymitywny instynkt. Otóż w tym okresu kobiety są niepłodne!!! A potencjalnego partnera mogą ewentualnie szukać w czasie jajeczkowania.Polecam podręcznik biologii do przeczytania.

 • sdfwefgwegf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 16:15 ~sdfwefgwegf

  skl~skl

  To w chorych łbach zboczeńców odsłanianie ciała jest szczuciem. Im więcej kulturowo ciała jest zasłaniane tym więcej popaprańców i psycholi. Jakoś w Papui kobiety mają cycki na wierzchu, faceci fujary w trąbkach lub nago wszyscy latają, ledwie przepasani liśćmi i nikomu do głowy nie przychodzi, że każdy z każdym chce się seksić. Ten kto napisał tą książkę powinien się leczyć, bo to chory i skrzywdzony przez bozię człowiek, który zamiast mózgu ma siekę.

  Rozumiem, że sam latałeś między nimi z fujarką na wierzchu i stąd te Twoje rewelacyjne niusy, że Cię nie zgwałcili, bo jeśli nie to podaj mi proszę wiarygodne źródło, że niby tam "nikomu do głowy nie przychodzi"...

 • bat na lewactwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 14:41 ~bat na lewactwo

  green_is_bad~green_is_bad

  Rozsądny tekst a lewactwo ujada zupełnie jak ujada za wmawianiem pieszym że mają pierszeństwo a potem sie dziwi że lezą na ślepo i giną. Uczcie wszystkich zaczynając od dzieci rozsądku!

  Jak celnie pisze Warzecha "słychać wycie - znakomicie!"

 • facet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 13:27 ~facet


  rozsądny~rozsądny

  To czego wobec tego oczekuje kobieta, która ubiera się prowokująco? Pokazuje że nad rozsądkiem bierze górę prymitywny instynkt, który w czasie okresu nakazuje jej szukać zbliżenia z mężczyzną kusząc go. Oczywiście mężczyzna też powinien nad sobą panować. Ale nie może być tak, że kobiecy brak opanowania uznawany jest za normę, natomiast męski brak opanowania to molestowanie.
  Kobieta~Kobieta  Serio? To facet chodzący bez koszulki w miejscu publicznym też prowokuje... i co tez go należy gwałcić??? a skoro facet nie potrafi sie opanowac na widok kobiety w sukience to sorry jest zwierzęciem i należy go zamykac w klatce. Nie żyjemy w epoce kamienia łupanego żeby poddawać się prymitywnym instynktom.


  Chyba nie zrozumiałaś powyższego postu. Włącz myślenie i czytanie ze zrozumieniem.

 • Fakty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 13:06 ~Fakty

  DDF~DDF

  Kler :)

  Srer.

  Na 1000 pedofilii przypada ok. 400 homoseksualistów i 1 ksiądz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »