Informacje

21.11.2015 07:10 "Samochody zajmują każdy wolny centymetr"

Młociny jak wielki parking, sypią się mandaty. Będą parkomaty?

SERWISY:

Komunikat "brak wolnych miejsc" przed wjazdem na P+R Młociny i setki aut zaparkowanych w okolicznych uliczkach - na chodnikach, trawnikach, a nawet w pasie jezdni. Taki widok to codzienność.  ZTM i bielańscy urzędnicy mają pomysły, jak walczyć z dzikim parkowaniem. Ma pomóc w tym nowy parking P+R i być może utworzenie strefy płatnego parkowania.

Dzień powszedni, godzina ósma rano. Na P+R Młociny próżno szukać wolnego miejsca. Ci, którym dopisze szczęście, mogą jeszcze spróbować zaparkować auto wzdłuż okolicznych ulic. Legalne miejsca do parkowania szybko się jednak zapełniają również tutaj. Za to dziki parking kwitnie.

- Samochody zajmują każdy wolny centymetr. Zastawione są wszystkie okoliczne uliczki, m.in. Kaliszówka, Wrzeciono i Nocznickiego. Kierowcy zostawiają auta na chodnikach, trawnikach czy nawet w pasach jezdni. Stają w błocie albo w miejscach niedozwolonych, np. przy przystankach autobusowych - wyliczał reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak, który w piątek po godz. 10 pojechał na Młociny. - Na Wergiliusza zaparkowane po bokach pojazdy utrudniają swobodne mijanie się - dodał.

270 interwencji w niecałe dwa miesiące

Uliczki sąsiadujące z pętlą Młociny to miejsca dobrze znane stołecznej straży miejskiej. - Na ul. Kasprowicza, Kaliszówka, Nocznickiego, Wrzeciono, Zgrupowania AK "Kampinos"od 1 października do 19 listopada funkcjonariusze straży miejskiej przeprowadzili ponad 270 interwencji związanych z nieprawidłowym parkowaniem - informuje Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

Jak podaje, 33 kierowców ukaranych zostało mandatami na miejscu, w przypadku 106 wszczęto czynności w sprawie o wykroczenie. Odholowano także 18 aut. - Ponadto, wobec 18 sprawców zastosowano środki oddziaływania wychowawczego. W 98 przypadkach nie stwierdzono naruszenia przepisów dotyczących postoju i zatrzymania pojazdu - wylicza.

Oblegane Młociny

Brak legalnych miejsc do parkowania przy Młocinach doskwiera szczególnie tym, którzy chcą zostawić swoje samochody i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Według danych Zarządu Transportu pętla przy warszawskiej hucie jest jednym z najbardziej obleganych punktów przesiadkowych.

- Podobnie parking P+R Młociny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i jest jednym z popularniejszych. W dni powszednie obłożenie sięga blisko 100 procent - informuje Magdalena Potocka, zastępca rzecznika ZTM-u. Jak przyznaje, zarząd wie, że przy węźle jest zbyt mało miejsca do parkowania. Obecnie kierowcy mają do swojej dyspozycji 1010 miejsc na parkingu wielopoziomowym i 72 - na odkrytym, na wprost wejścia do huty ArcelorMittal.

Będzie nowy P+R

Sytuację z pewnością poprawiłaby powstanie kolejnego parkingu P+R. Jak udało nam się dowiedzieć, ZTM taką inwestycję ma w planach. - Rozważamy budowę kolejnego parkingu przy stacji metra Młociny w ramach III etapu projektu "Budowa parkingów strategicznych Parkuj i Jedź (Park&Ride)". Parking mógłby powstać na terenie pasa zieleni rozdzielającego jezdnie ul. Kasprowicza - wyjaśnia Potocka. - Niebawem powstanie także parking Kiss&Ride - dodaje.

>> Czytaj więcej o parkingach Kiss&Ride w stolicy <<

ZTM zlecił już wykonanie koncepcji architektonicznej i drogowej dla parkingu P+R - Ma być ona gotowa do 18 grudnia - dodaje. Na tym jednak konkrety się kończą. Jak się okazuje, inwestycja nie jest nawet uwzględniona w Wieloletnim Planie Finansowym miasta. - Obecnie nie jesteśmy jednak w stanie określić terminu, w którym rozpoczną się prace - komentuje rzeczniczka.

Sygnały o problemach z parkowaniem na Młocinach docierają także do władz dzielnicy. - Zwróciliśmy się do ZDM o wykonanie dodatkowych miejsc parkingowych w pasie zieleni przy ul. Kasprowicza. Zostały one wykonane, co w znacznym stopniu złagodziło problem - mówi Małgorzata Kink, rzecznik urzędu.

Dzielnica: może płatne parkowanie?

Jak się jednak okazuje, jego źródła urzędnicy dopatrują nie w za małej liczbie miejsc do parkowania, ale w za dużej liczbie samochodów. Mają też pomysł, jak zniechęcić kierowców do parkowania na Bielanach. Posiadacze samochodów raczej nie będą z niego zadowoleni.

- Zarząd dzielnicy rozważa wprowadzenie strefy płatnego parkowania w okolicach stacji metra. Niemniej takie działania muszą być poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszańcami Bielan - podkreśla rzeczniczka i dodaje, że na razie są to tylko pomysły, które "trzeba przedyskutować".

Justyna Koszewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • majka48

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.12.2015 20:39 ~majka48

  Stare Bielany. Wszystkie małe uliczki np.Lipińska, Płatnicza i inne wszystko zastawione przez "metrowców" od 7 rano do 19.00. Masakra. Nie ma tu zadnych parkingów.
  TYLKO STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA pomoże mieszkańcom. Straż miejska nie nadąża. Dzwonie tam niemal codziennie. Zapomnij żeby podjechac autem po zakupy pod SAM Bielański na parking, albo pod szkołę na Fontany.

 • Kot Z Żoliborza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2015 19:38 ~Kot Z Żoliborza

  Jeszcze dołóżmy do tego most Krasińskiego i zakładanie parkometrów na Bielanach i Żoliborzu murowane!
  Wtedy już można sobie swobodnie podjechać do centrum samochodem - tam też będzie 3,50 zł za godzinę! A mieszkańcy Żoliborza i Bielan niech sobie płacą i płaczą - postawa godna najlepszych polskich zarządających ruchem miejskim.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2015 10:02 ~Warszawiak

  Mieszkańcom Bielan przeszkadzają kierowcy"metrowcy' którzy zastawiają nam małe parkingi osiedlowe, trawniki i chodniki. Mimo że są miejsca na parkingu P+R od razu wjeżdżają między bloki bo maja bliżej do stacji. Chamstwo i brak kultury jak na polu.
  Postawić parkometry i znaki zakazu, może przestaną się ponoszyć...i niszczyć naszą dzielnicę.Jak nie było mostu północnego mieliśmy święty spokój a teraz masakra!!!

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2015 17:28 SEBBAX


  marolos_wola~marolos_wola

  Na wstepie - nie parkuje tam inie jeżdzę tamtędy.
  Czytam i nie wierzę: ZTM i bielańscy urzędnicy mają pomysły, jak walczyć z dzikim parkowaniem.
  Co? Zrobiliście taki parking, że nie mieszczą się tam samochody to wybudujcie taki drugi! A Wy po prostu chcecie karać. Ludzie będą na was wściekli. Może pomyślcie w druga stronę - co zrobić, by ludzie mieli gdzie legalnie zaparkować i by byli zadowoleni - będą Was wtedy lubić i szanować. Jesteście przecież urzędasami dla ludzi a nie przeciwko ludziom.
  worek223~worek223

  To daj kasę na to, bo ja się nie chcę dokładać


  miasto jest dla mieszkańców i inwestycje czynione powinny ułatwiać mieszkańcom życie - to, że np. ktoś nie ma samochodu - nie oznacza, że parking ma nie powstać... urzędnicy decydujący się na budowę tak małego P&R walnęli gafę - dokładnie tak jak przy budowie autostrad... które juz w chwili oddania okazały się zbyt małe (wąskie) w stosunku do natężenia ruchu. dokładnie tak samo jest z P&R na Młocinach... miasto chce, aby korzystać z komunikacji - tylko nie ma gdzie zostawić auta...

 • ajz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2015 11:29 ~ajz

  Parkometry - to tylko urzędas potrfi wymyślić w takim miejscu , znaczy lepiej jechać do centrum i tam parkować i płacić a nie jeszcze na bilet ztm wydawać.

 • Zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2015 00:24 ~Zenek
  edek~edek

  Warszawa dla warszawiaków ! Wieśniaki zostają w swoim Burakowie a nie przyjeżdżają do stolycy !
  właśnie~właśnie

  Właśnie, nie przywoźcie nam nic do warszawy! Nie chcemy żadnego zaopatrzenia, żarcia i wytworów kapitalistycznych fabryk!
  Warszawa sama się wyżywi i wyprodukuje sobie co tylko będzie chciała!
  Azerate~Azerate

  Na P+R Młociny parkują dostawczaki przywożące zaopatrzenie? Sekunda zastanowienia zanim coś napiszesz, najlepiej dwie zanim coś wyśmiejesz pozytywnie odbije się na jakości twoich komentarzy.
  właśnie~właśnie

  No przepraszam, jeśli dla Ciebie "stolyca" to P+R Młociny :)
  Tak właśnie słoje poznają historię miejsca i rdzennych mieszkańców...Na pewno nie Warszawianie ze STOLYCY :)

 • boguslaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2015 00:19 ~boguslaw

  piotr~piotr

  Każdy myśli, że my tam parkujemy z lenistwa i cwaniactwa. Jadę samochodem 15 km do Młocin,w większości przypadków załapie się na parking. Czasami jestem jednak na 7:50, czasami na 7:55, czasami na 8:00, tymczasem ostatnio po 7:50 (zwłaszcza w PN) potrafi już nie być wolnych miejsc. Dojazd z łomianek jest tak nieprzewidywalny, że nie jestem w stanie ocenić czy zdążę czy nie. Co zrobić w takim wypadku? Pozostaje tylko zaparkować gdzieś w okolic Młocin, bo wtedy naprawdę nie ma już innej alternatywy. Nie ma nawet jakiegoś parkingu oddalonego 1-2 km od metra, gdzie są "zapasowe" miejsca dla spóźnialskich. Zrozumcie ludzi i wykażcie trochę empatii. P.S. dla malkontentów, dostałem mieszkanie w łomiankach w spadku po rodzicach, więc wcale 'nie wyprowadziłem się świadomie na zadupie". Taką mam sytuację życiową i próbuje normalnie pracować.

 • bonzon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2015 00:03 ~bonzon

  Bo to Polska właśnie!
  Budujemy metro za grube miliony, most,
  za jeszcze grubsze; potem wielka akcja propagandowa "przesiadać się do komunikacji", a stawia się parking na 1000miejsc!
  No ludzie! - to każda ze wsi podwarszawskich ma po 20tys mieszkańców, a na samych bielanach mieszka ze 130tys osób. Ależ myslenie to trudna sprawa!

 • pittibb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2015 23:28 ~pittibb

  Zapraszam z kamerą na stację PKP Warszawa Płudy

 • Iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2015 18:16 ~Iza

  Dlaczego nikt nie pomyslal o dodatkowyn parkingu rzed oddaniem mostu polnocnego?
  Mieszkam na Mlocinach od 10 lat i przed otwarciem mostu polnocnego nie bylo takiego problemu, teraz 7-7.30 nie ma gdzie zaparkowac. Urzednicy powinni popracowac nad nowym P+R po drugiej stronie rzeki. Parkomaty oraz straz miejska niewiele zmienia. Niech ktos madry i kompetentny nad tym sie powaznie zastanowi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »