Informacje

01.02.2017 14:58 "ośmieszanie idei metropolii"

MJN: "Metropolia warszawska - tak, Księstwo Warszawskie - nie"

SERWISY:

Projekt ustawy o metropolii warszawskiej autorstwa PiS to ośmieszanie idei metropolii, to całkowite upartyjnienie samorządów - ocenili na środowej konferencji prasowej zorganizowanej przed warszawską siedzibą PiS przedstawiciele stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze".

Na konferencję przynieśli transparent z napisem "Metropolia warszawska - tak, Księstwo Warszawskie - nie" a także symboliczne "insygnia Księstwa Warszawskiego" - koronę oraz berło - które przekazali w siedzibie PiS dla jednego z autorów projektu ustawy posła Jacka Sasina (PiS).

Mocarstwowe ambicje PiS

- Mamy nadzieję, że to trochę zaspokoi mocarstwowe ambicje PiS i nie będą ich przenosić na warszawski samorząd, psując tak naprawdę go, zamiast go naprawiać, co jest potrzebne" - oświadczył Jan Mencwel z zarządu stowarzyszenia.

Według projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy złożonego w Sejmie przez PiS, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa) składająca się z 18 dzielnic.

Mencwel podkreślił, że Miasto Jest Nasze popiera ideę metropolii warszawskiej i apeluje o prace nad rozwiązaniami dla metropolii. Jednak, jak dodał, projekt PiS to "ośmieszanie idei metropolii".

- Przemycanie pod płaszczykiem bardzo potrzebnych rozwiązań czegoś, co de facto służy tylko dosypaniu głosów dla jednej partii doprowadzi do tego, że w Radzie Warszawy będą zasiadać już tylko przedstawiciele największych partii politycznych - zaznaczył. - Będzie to całkowite upartyjnienie samorządów. Zmiany powinny naszym zdaniem iść dokładnie w drugą stronę, czyli odpartyjnić samorząd, przywrócić samorząd mieszkańcom - podkreślił.

Mencwel zadeklarował, że Miasto Jest Nasze podjęłoby rozmowę na temat takich zmian, jednak do rozmowy na razie nikogo nie zaproszono.

Chaos kompetencyjny

Ocenił, że jeśli projekt ustawy PiS zostałby przyjęty, w Warszawie powstanie chaos kompetencyjny. "Będziemy mieli system podwójnej większości w radzie miasta, w którym z jednej strony decydować będą mandaty, a z drugiej to, jak dużą liczbę mieszkańców radny reprezentuje - zaznaczył Mecwel.

Według niego umożliwiałoby to łatwe blokowanie podjęcia jakichkolwiek decyzji przez radę. - Nie widzimy żadnych pozytywnych aspektów tej proponowanej zmiany - podkreślił.

Mencwel ocenił również, że wszystkie najważniejsze problemy dla metropolii warszawskiej można rozwiązać poprzez nowelizację ustawy metropolitalnej. - Zachęcamy do tego, żeby wycofać się z tego szkodliwego projektu i wrócić do projektu prac nad metropolią i do reformy ustroju, ale w dialogu z mieszkańcami i uwzględniając potrzeby mieszkańców, a nie partii politycznych - oświadczył.

Pytany o pomysł Nowoczesnej, która rozważa przeprowadzenie referendum ws. projektu odpowiedział, że jeżeli projekt nadal będzie "przepychany w taki sposób", stowarzyszenie będzie zbierać podpisy pod takim referendum. Ocenił, że wskazana jest każda forma dialogu i konsultacji z mieszkańcami Warszawy i okolicznych gmin.

"Nic o nas bez nas"

Rzecznik prasowy stowarzyszenia Karol Perkowski uznał, że projekt jest chybiony. - Jest to próba przejęcia fortelem samorządu warszawskiego, czego bardzo byśmy nie chcieli - mówił.

Jak zauważył to projekt poselski, który nie przewiduje konsultacji społecznych, dlatego - mówił - możemy być świadkami "rozgrywania wielkiej krajowej polityki ponad głowami mieszkańców". - My absolutnie się z tym nie zgadzamy, jesteśmy zwolennikami tezy "nic o nas bez nas", nic bez wiedzy mieszkańców - powiedział.

Podkreślił, że w ocenie stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze" metropolia warszawska jest potrzebna, ponieważ część problemów, takich jak smog, transport publiczny należy rozwiązywać wspólnie z sąsiednimi gminami. "Jednak projekt PiS forsuje nam coś bardzo niebezpiecznego dla regionu, co przypomina bardziej Wielkie Księstwo Warszawskie, niż normalne reguły samorządności" - zaznaczył Perkowski.

Zgodnie z projektem PiS miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem ma objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE <<

PAP/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • padre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 15:50 ~padre

  Moskwa przedmieściem Warszawy! Imperium gdy powstanie... Pamiętacie?

 • stanley

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 12:34 ~stanley

  Za Warszawską głupotę zapłacą mieszkańcy okolicznych gmin ,większe podatki i inne opłaty ,szybciej zostaną wywłaszczeni ze swych nieruchomości . a załatwienie spraw w urzędzie to wyprawa do centrali 80 kilometrów w potwornych korkach

 • Manni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 09:57 ~Manni

  ares31~ares31

  Tak pindolili o Szopenie o puczu i to posunięcie może ziścić ich marzenia wyjazdu z mojej wawy na kopach i w taczkach wspólnie z policyjnymi sługusami.


  Czy to jeszcze polski?

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 09:35 ~kolo

  Precz z reżimowym piSSem!!!!!!!!

 • ares31

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 00:38 ~ares31

  Tak pindolili o Szopenie o puczu i to posunięcie może ziścić ich marzenia wyjazdu z mojej wawy na kopach i w taczkach wspólnie z policyjnymi sługusami.

 • ares31

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 00:34 ~ares31

  Partyjniacy zapomnieli że warszawiaków mają za miedzą a nie kilkadziesiąt kilometrów dalej a warszawa to nie ich własność tylko ludzi w niej mieszkających! Jak się nie ogarną to będą mieli taką jazdę bez trzymanki że wyfruna z wiejskiej na kopach tam skąd przyjechali i psiarnia na nic się zda.

 • były OMC Pseudo Warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 22:46 ~były OMC…

  A co z Nowym Yorkiem Mazowieckim (sorry Dworem) , Wołominem i Pruszkowem. A w kolejce do Warszawy (czytaj Metropolii Warszawskiej) stoją Zagórz, Hel, Świnoujście i Olecko (przepraszam że innych pominąłem). Zmienił bym nazwę na Wielkiw Księstwo Pisuarowskie

 • teraja1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 21:40 teraja1

  Podatki za ziemie beda jak w miescie ,fajnie .

 • asas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 21:02 ~asas

  A ten z koroną, na zdjęciu co ukradł, że protestuje?

 • mazowszak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 20:32 ~mazowszak

  A ja nadal żądam wskrzeszenia Księstwa Mazowieckiego w granicach z 1529 r. Mazowsze dla Mazowszan a nie niewiadomo kogo - np. jakichś imigrantów z Kielc wschodnich!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »