Informacje

21.02.2018 16:53 chcą zakazać zwrotu w naturze

MJN: mamy dość wodzenia nas
za nos w sprawie reprywatyzacji

SERWISY:

- Patryk Jaki jesienią obiecał ustawę reprywatyzacyjną. Jeszcze nie ma wiosny, a on już rakiem się z niej wycofuje - powiedział szef Miasto Jest Nasze Jan Mencwel. Aktywiści razem z prawniczką Beatą Siemieniako przekonują, że nie chcą dłużej czekać. Przygotowali własny projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, która ma zakazać zwrotu budynków z lokatorami.

- Od wielu lat apelowaliśmy o zmiany w prawie i o tak zwaną dużą ustawę reprywatyzacyjną. Mamy po prostu dość tego wodzenia nas za nos. Liczymy, że kiedyś wreszcie się skończy to, co obserwujemy w Warszawie - mówił na środowym briefingu przed Sejmem Mencwel. I dodał, że klucz do rozwiązania problemu leży w rękach posłów.

Projekt Miasto Jest Nasze

Aby - jak mówił dalej - ułatwić im zadanie, stowarzyszenie przygotowało własny projekt zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami. - On może doprowadzić do tego, że wreszcie skończymy z najgorszym skutkiem dzikiej reprywatyzacji, czyli ze zwracaniem budynków z lokatorami - powiedział szef MJN.

Beata Siemieniako, prawniczka z Komitetu Obrony Praw Lokatorów podkreśliła, że w projekcie przede wszystkim chodzi o to, aby zupełnie zakazać zwrotów budynków należących do zasobu miejskiego. - Chodzi o zakaz zwracania budynków, w których mieszkają lokatorzy. Chcemy podkreślić, że obowiązkiem gminy jest zapewnianie mieszkań ogólnodostępnych, a nie pomniejszanie tego zasobu i zabieranie resztek mieszkalnictwa komunalnego, które pozostały - mówiła.

"Godność to pewność mieszkania"

- My proponujemy szybki, prosty sposób na to, żeby pomóc lokatorom i żeby ta pomoc miała realny wymiar, a nie tylko wymiar obietnic i dawania jakiegoś poczucia godności. Godność to jest pewność mieszkania i wierzymy, że ta drobna nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami to właśnie zapewni - podkreśliła Siemieniako.

Oprócz nowelizacji, Miasto Jest Nasze uruchomiło we wtorek nową stronę internetową, na której - po pierwsze - można znaleźć projekt nowelizacji. A po drugie - wysłać list do posła wybranej przez siebie partii z prośbą, aby nie bagatelizował problemu reprywatyzacji i poparł nowelizację.

Test dla PiS

Przedstawiciele MJN chcą, żeby znalazła się grupa posłów, która zainteresuje się projektem stowarzyszenia i złoży go w Sejmie. - Liczymy na to, że powstanie taka grupa posłów, ponad podziałami ze wszystkich partii, żeby wszystkie siły polityczne w Polsce udowodniły, że są wiarygodne i że oburza ich to w takim samym stopniu jak oburza obywateli, że w Warszawie można oddawać budynki z lokatorami, którzy tam mieszkają - mówił Mencwel.

- PiS lubi się kreować na obrońców lokatorów, pan Patryk Jaki robi spektakularne rozprawy przed komisją , obiecał dużą ustawę, a wciąć jej nie ma - skomentował z kolei Jan Popławski, członek MJN oraz rady społecznej przy komisji weryfikacyjnej. - Prawo i Sprawiedliwość pokazało, że wszelkie zmiany w prawie potrafi przeprowadzać w ciągu kilku dni, więc ma szanse teraz się wykazać - dodał.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O WYCOFANIU USTAWY REPRYWATYZACYJNEJ:

kw/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2018 10:44 ~iza

  żenada~żenada

  chyba piss was przyzwyczaił do pustych obietnic...

  ????????????????
  czy Tusk był z pisu?

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2018 09:08 ~waws

  Od 89 roku rządziła w kraju i w Warszawie każda opcja polityczna, Każda partia robiła to samo zamiatała reprywatyzacje pod dywan. A osoby które miały roszczenia próbowały w rożny sposób otrzymać rekompensatę. Prawda jest taka że reprywatyzacja kosztowała by krocie nawet jeżeli był by wariant częściowej rekompensaty i bardzo okrojony. A następna ważniejsza sprawa trzeba by ruszyć interes największego posiadacza ziemskiego i nieruchomości czyli Kościół Katolicki. A jak pokazała przeszłość nawet lewica się tego nie odważyła. Więc skończy się jak się skończy ktoś tam wywalczy zwrot sądownie lub przez protekcje a ktoś tam umrze i jego roszczenie przepadnie - czas działa na korzyść Państwa

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2018 08:52 ~Wprost

  żenada~żenada

  chyba piss was przyzwyczaił do pustych obietnic...

  A jakich obietnic PiS nie dotrzymał? Na moje oko to dotrzymuje grubą większość, dlatego mam tak duże poprawcie. I z tego też powodu (konsekwencji i poparcia) wzbudza taki skowyt opozycji.

 • obywatel Europy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2018 00:09 ~obywatel Europy

  PiS PO jedno zło.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2018 23:27 ~nick

  Chyba żartujesz. Jedyni, którzy są na nie łasi to mafia urzędniczo prawnicza z R., M., M., M., K. i J-F na czele.

  tatuś~tatuś

  kamienice im się marzą ;-)

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2018 23:26 ~adam

  W zamian - rozliczyć rzeczywistych spadkobierców i zwrócić rekompensatę pomniejszoną o koszty odbudowy. Rozliczyć też niespłacone przedwojenne kredyty z państwowego BGK. Skoro uznajemy rzekomą "ciągłość państwa" to w tej kwestii również bądźmy konsekwentni. Poza tym niezależny audyt wykazał, że jedynie 2,4% wszystkich zwrotów w latach 2006-2012 nie budzi wątpliwości, to nie będzie tego wiele. Za resztę niech zapłacą Niemcy

  Michał~Michał

  Dobrze, ale co w zamian? Spłacać okradzionych właścicieli gotówką (skąd ją brać?) czy przesiedlać mieszkańców przed zwrotem (skąd brać dla nich mieszkania?).

 • żenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2018 21:13 ~żenada

  chyba piss was przyzwyczaił do pustych obietnic...

 • Nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2018 20:58 ~Nemo

  A po tej ustawie kolejną ustawę o zaoraniu obozu w Auschwitz bo jak na razie rząd ma mało problemów z żydami?
  Ta trójka ze zdjęcia wygląda na wylęknionych, spłodzonych w mękach wypierdkach. Śpiewak, coś ty zrobił z tymi ludźmi?
  A właśnie! Gdzie jest Nasze Słońce Mazowsza -
  Janek Śpiewak?

 • tatuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2018 20:02 ~tatuś

  kamienice im się marzą ;-)

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2018 20:00 ~Realista

  A może tak MJN weźmie się za jakąś pożyteczną robotę ?! Jak przez osiem lat rządziła koalicja POPSL, to nie słyszałem żadnych żali ze strony "aktywistów" w Warszawie. Raptem teraz się wzięli za testowanie władz centralnych. Czysta polityka !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »