Informacje

07.04.2011 17:08 MIASTO NIE ZGODZIŁO SIĘ NA WIDOWISKO

Misterium na Służewcu
zagrożone przez formalności

Największe widowisko pasyjne na świecie miało przenieść się z Poznania do Warszawy. Nie wiadomo jednak, czy w ogóle się odbędzie. Ratusz wytknął organizatorom braki w dokumentach i odmówił zgody na imprezę masową. Reżyser widowiska zapewnia, że to tylko nieporozumienie.

Widowisko z udziałem ponad 300 aktorów i statystów, dla publiczności liczącej nawet 50 tysięcy ludzi miało się odbyć 16 kwietnia, na torze treningowym Wyścigów Konnych. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, miejskie biuro bezpieczeństwa kryzysowego odmówiło jednak zgody na organizację imprezy masowej.

Powodem decyzji jest to, że organizator nie przedstawił wymaganych dokumentów, m.in. opinii straży pożarnej i sanepidu.

Nie impreza, lecz zgromadzenie religijne?

Mimo negatywnej decyzji, organizator przekonuje, że widowisko się odbędzie. - Warszawa okazała się pod tym względem trochę trudniejsza, niż Poznań. Tam od lat organizujemy misterium nie jako imprezę masową, lecz jako zgromadzenie religijne. I w ten sposób zamierzamy uzgodnić to także z władzami Warszawy - zapowiada Artur Piotrowski, producent i reżyser misterium.

- Rzeczywiście, wydarzenia religijne nie podlegają takim obostrzeniom, jak imprezy masowe. Ale do nas nie wpłynął jeszcze wniosek w tej sprawie - odpowiada Aleksandra Derc z biura prasowego ratusza. - Musi je złożyć organizacja religijna, najpóźniej 7 dni przed terminem - dodaje.

Do planowanego widowiska zostało 9 dni. Piotrowski twierdzi, że sprawę uzgodnił już ze stołecznymi urzędnikami, a stosowne dokumenty - podpisane przez poznańskich salezjanów - jeszcze dziś dotrą do Warszawy. - Zdążymy na pewno, to tylko formalności. Wszystko inne jest gotowe. Proszę nie wprowadzać zamieszania - mówi Piotrowski.

Nie tor, lecz parkig?

Jednym z braków - także wytkniętym przez biuro bezpieczeństwa - jest umowa na użyczenie terenu z Totalizatorem Sportowym, do którego należy Tor Wyścigów Konnych.

- Jesteśmy chętni, by użyczyć - i to nieodpłatnie - ale nie tor, tylko parking. Tyle, że organizator nie podpisał z nami umowy - potwierdza rzecznik Totalizatora Piotr Gawron. I dodaje, że cały Tor Wyścigów Konnych jest wpisany do rejestru zabytków, więc organizator musi uzgodnić jego zajęcie także z konserwatorem.

- Zarząd spółki nie podpisze umowy, dopóki nie będzie pewności, że widowisko będzie zorganizowane profesjonalnie i bezpiecznie. A to oznacza m.in. rozwiązanie kwestii przejścia masy ludzi przez ulicę Puławską - zwraca uwagę Gawron.

Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, w biurze stołecznego konserwatora zabytków nie ma żadnego pisma w tej sprawie. Warunków nie uzgadniało też biuro drogownictwa.

Największe misterium na świecie

Misterium Męki Pańskiej to widowisko, które od 1998 roku wystawiane jest na poznańskiej Cytadeli. W jego realizacji bierze udział około 300 aktorów i statystów, a ogląda je kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W tym roku, w związku ze beatyfikacją Jana Pawła II miało po raz pierwszy zagościć w Warszawie.

Poznańskie misterium powszechnie uznawane jest za największe widowisko pasyjne na świecie. Jak podaje portal mmpoznan.pl, w Poznaniu może się odbyć widowisko o takim samym charakterze. Chce je organizować stowarzyszenie Legion X - grupa rekkonstrukcyjna odtwarzająca oddział rzymskich legionistów. Misterium planowane jest na środę, 19 kwietnia.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dominik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 13:29 ~dominik

  Dla chętnych, którzy jednak chcieliby uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej zapraszam do Pruszkowa (zaraz pod Warszawą)
  W parafii św. Józefa przy ul. Helenowskiej 3 - Młodzież zorganizowała niesamowity spektakl. Może nie jest tak monstrualny jak Misteria poznańskie ale robi ogromne wrażenie.
  Spektakl odbywa się w każdy piątek i sobotę przez cały okres Wielkiego Postu o 19.30 w kościele.
  Byłem, widziałem i szacun dla młodzieży za zapał i wykonanie.
  Więcej informacji znajdziecie na:
  www.sw-jozef.pl
  www.amfa.za.pl

 • mąciwoda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 13:20 ~mąciwoda

  Pomysł dobry. Lokalizacja kompletnie nie nadająca sie na takie przedstawienie. Ogrodzona rurami i kilkumetrowym betonowym murem. A co by było w razie paniki czy podejżenia bomby? Jak ewakuować dziesiątki tysięcy ludzi z zamkniętego terenu? Trochę wyobraźni. Myślenie nie boli. Skrajny brak profesjonalizmu przy ugodnieniach. Brak zgody konserwatora, brak zgody właściciela terenu (!!!!!!!!!), brak zgody straży miejskiej, pożarnej, policji, ZDM i wielu innych a mimo to nawoływanie z ambon do przybycia. Gdzie tu odpowiedzialność. Teren jest przed kościołem Opatrzności Bożej i tam jest bezpieczna lokalizacja nie wymagająca chodzenia tysięcy ludzi po ruchliwej ulicy jaką jest Puławska.

 • Ryba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 12:13 ~Ryba

  Parada gejów zezwolenie dostałaby bez zbędnych formalności jako przejaw nowoczesnego podejścia władz miasta.

 • kuciaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 11:57 ~kuciaczek

  1. dlaczego nikt nie interesuje się tym, że w bliskiej odległości od tego toru znajduje się stajnia, w której są konie? (pomijam uczestników akcji na fb) czy nikt nie bierze pod uwagę, że organizowanie takiej imprezy może mieć negatywny wpływ na nie? pomijam fakt, że już niedługo rusza sezon wyścigowy i zajęcie toru uniemożliwi prowadzenie treningów.
  2. dlaczego w ogóle przenoszą tą imprezę do Warszawy? źle im było w Poznaniu?
  3. czy teren Toru Wyścigów Konnych jest odpowiednim miejscem na zgromadzenia religijne? nie bardziej odpowiadającym miejscem na takie rzeczy byłyby np. krakowskie Błonia, skoro nie Poznań? mi się wyścigi konne kojarzą z hazardem, hazard z rozpustą, więc czy to wypada w takim miejscu... zgromadzenie religijne... a fe :p
  4. nie rozumiem też tego rozróżnienia, że zgromadzenie religijne rządzi się oddzielnymi prawami niż impreza masowa. Jeśli już są rozróżniane, to zgromadzenie religijne powinno podlegać surowszym przepisom, gdyż często potrafi zgromadzić większą liczbę uczestników. Ponadto w przypadku zgromadzeń religijnych można by spodziewać się zwiększonego niebezpieczeństwa ze strony fanatyków innych wyznań.

 • Radek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 11:30 ~Radek

  @Miliasek Sondaż ktoś robił na temat tego czy warszawiacy są przeciwni ?? Wypowiadaj się za siebie. To Ty jesteś temu przeciwny. Nie większość.

 • Fidel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 10:49 ~Fidel

  Do Milasek - mieszka Pan/Pani na terenie Wyścigów Konnych? Na torze, na trybunach, czy w pomieszczeniach z kasami? Do którego Boga się Pan/Pani modli gorliwie, bo chyba nie do Tego z którym związane jest to wydarzenie? Większość mieszkańców jest przeciw - cóż, większość mieszkańców Białołęki jest także przeciwna wysyłaniu do Nich szamba z lewej strony Wisły, więc prosimy o zostawienie swoich ścieków u siebie.

 • Strażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 09:40 ~Strażak

  Jak na razie 10 opini, ale ŻADNA nie z nich nie odnosi się do meritum, czyli bezpieczeństwa i właściwej, zgodnej z przepisami organizacji tej imprezy. Widowisko jak widać organizowane jest "po polsku" a więc jako jedna, wielka prowizorka: bez uzgodnień, z próbą ominięcia prawa (to nie impreza masowa, tylko religijna, itp). Szybko zapominamy że to właśnie POLSKA BYLEJAKOŚĆ były głównymi przyczynami tragedii smoleńskiej, zawalenia hali na targach katowickich, pożaru w hali Stoczni Gdańskiej w 1995 r. i paru innych tragicznych zdarzeń. Więc prośba: zanim coś napiszecie, zastanówcie się. Wszystko jest dobrze, jeżeli nic się nie wydarzy....

 • Mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 09:19 ~Mieszkanka

  Nie mam nic przeciwko tej imprezie ,ale nie na Torze Treningowym.Teren ten jest zabytkiem ,a takie tłumy ludzi mogą doprowadzić do dewastacji tego terenu!!!!Impreza tak ,ale NIE na Treningowym!!!!!!!!

 • Miliasek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 09:09 ~Miliasek

  Mieszkam na terenie torów Wyścigów Konnych i nie życzę sobie by tłumy ludzi łaziła mi pod oknami.Niech sobie organizują TĘ imprezę wszędzie, ale nie na torze treningowym!!!!! większość mieszkańców jest przeciwko temu i mam nadzieję ,że ta impreza się nie odbędzie w tym miejscu!!!!!!!Modlę się o to gorliwie :)

 • Ktos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 08:10 ~Ktos

  To strasznie przykre, ze panuje taka zawiść, zbliża się okres wielkiej nocy jest to dla Katolikow bardz wyjątkowy okres a taka inscenizacja jest pięknym wydazeniem. Zastanawiam się czy bezproblemowa akceptacja parad równości i innych dewiacyjnych cyrkow jest w zgodzie z sumieniem tych co blokują z magistracie person i tych co opluwaja inicjatywę

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »