Informacje

07.03.2019 20:18 Szwoleżerów 10

"Mister Warszawy"
w rejestrze zabytków

SERWISY:

Dziś to podupadły budynek wciśnięty między nowoczesne ambasady. Trudno uwierzyć, że budynek Węgierskiej Ekspozytury Handlowej w latach 70. też zachwycał nowoczesnością. Dostał za to nawet tytuł "Mistera Warszawy". Teraz trafił do rejestru zabytków.

Budynek wzniesiono w 1972 roku, a do użytku oddano rok później. Został wzniesiony na miejscu jednego z obiektów dawnych carskich Koszar Ułańskich, z inicjatywy ówczesnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ambasady Republiki Węgierskiej.

"Strona polska przygotowała projekt, zapewniła materiały budowlane i robociznę. Węgry natomiast dostarczyły materiały wykończeniowe, między innymi blachę aluminiową, kamień, płytki ceramiczne" - podaje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jak czytamy dalej w komunikacie, budynek powstał jako obiekt dyplomatyczny, na potrzeby ambasady Węgier, kraju stanowiącego w oficjalnej polityce PRL ważnego partnera wymiany gospodarczej i kulturalnej.

"Ekspozytura nie tylko dokumentuje ważny epizod w relacjach międzynarodowych, ale też stanowi pamiątkę kontaktów polsko-węgierskich na przestrzeni kilkudziesięciu lat" - przekonuje konserwator.

Z kolei na dołączonych do komunikatu zdjęciach widać niedostępne dziś wnętrza budynku, które zachowane są tak dobrze, że po niewielkich porządkach mogłyby śmiało służyć za plan filmowy dla serialu, którego akcja toczy się w latach 70. Obiekt był użytkowany do początku lat dwutysięcznych, a potem stał pusty.

W 2017 roku na mocy porozumienia między rządem polskim i węgierskim nieruchomość przeszła na własność strony węgierskiej. Obecnie trwają prace nad uregulowaniem własności działki. Opracowywany jest również projekt kompleksowego remontu i przebudowy obiektu. Wpis ma uchronić jego charakter.

"Mister Warszawy"

Twórcą projektu jest architekt Jan Zdanowicz, który jest również autorem takich projektów jak Spółdzielczy Dom Towarowy "Feniks" czy liczne budynki mieszkalne na terenie stolicy. Rok po wzniesieniu budynek otrzymał nagrodę architektoniczną "Mister Warszawy", ogłaszaną na łamach "Życia Warszawy". Tytuł przyznawało grono specjalistów dla najlepszych realizacji architektonicznych w stolicy.

Według MWKZ, tym samym Ekspozytura stała się jedną z najbardziej wartościowych realizacji Zdanowicza.

"Obiekt wzniesiono na podstawie indywidualnego projektu. Precyzyjny program funkcjonalny i rygorystyczne utrzymanie w jednorodnej konwencji stylistycznej, dokumentuje styl obiektów użyteczności publicznej lat 70. XX wieku" - uzasadnia swoją decyzję MWKZ.

Konserwator wymienia, że składają się na to przede wszystkim oryginalny plan oraz bryła o addycyjnym układzie urozmaicona wewnętrznym dziedzińcem, bocznymi aneksami i nadwieszeniem górnych kondygnacji.

Wskazuje również staranną kompozycję elewacji rozdzieloną dwubarwną kolorystyką oraz podziałami filarów, okładzin i dużych partii przeszkleń.

Zachowany wystrój

Jak podaje MWKZ, budynek jest również bardzo rzadkim przykładem w pełni zachowanego wystroju z początku lat 70., który obejmuje elementy oświetlenia, meblarstwa i dekoracji wnętrz. Konserwator zwraca uwagę na hol wejściowy wyłożony czarnym sjenitem ze spiralną klatką schodową, wewnętrzny dziedziniec przykryty ażurową konstrukcją oraz kawiarnię we frontowej części budynku z bufetem i wbudowanymi meblami. Wspomina również o winiarni z kompletnym wystrojem czy reprezentacyjnym gabinecie we frontowej części budynku z własną wnęką sanitarną i balkonem.

"O wartości stanowi też staranne zagospodarowanie otoczenia" - zaznacza MWKZ. Argumentuje, że projektanci tak zaaranżowali elementy wokół budynku (tarasy, podesty, chodniki, zadaszenia, klomby), aby integrować przestrzeń wewnętrzną obiektu oraz jego otoczenie. Duże partie przeszkleń z panoramicznymi oknami zapewniają bezpośredni widok z budynku na otaczającą zieleń i elementy zagospodarowania. Integralnym elementem koncepcji projektu jest otaczający go drzewostan wkomponowany w układ klombów, podcieni i podziałów kwaterowych.

Charakterystyczne miejsce stolicy

Jak wskazuje MWKZ, w skali Warszawy nieruchomość należy do najwyższej próby realizacji architektonicznych pochodzących z lat 60. i 70. XX wieku. Tym samym Ekspozytura, podobnie jak rotunda PKO, Dom Meblowy „Emilia”, pawilon „Chemii”, „Cepelii” czy stacje linii średnicowej, zalicza się do charakterystycznych miejsc w stolicy.

Decyzja o wpisie nie jest jednak ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W lutym informowaliśmy o wpisaniu do rejestru zabytków kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 29:

mp/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 13:37 ~hgh


  Jan~Jan

  A gdzie adres.
  San serif~San serif

  Szwoleżerów blisko Myśliwieckiej


  A dokładnie Szwoleżerów 10

 • hgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 13:32 ~hgh

  Jest piękny, zawsze mnie zachwycał!
  Świetnie wkomponowany w zieleń Agrykoli. Dobrze się stało, że został wpisany do rejestru zabytków, może wreszcie zostanie odnowiony, bo serce pęka widząc jak niszczeje.

 • stickman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 13:25 ~stickman

  "Z kolei na dołączonych do komunikatu zdjęciach widać niedostępne dziś wnętrza budynku, które zachowane są tak dobrze, że po niewielkich porządkach mogłyby śmiało służyć za plan filmowy dla serialu, którego akcja toczy się w latach 70."

  No i zagrał, redakcję fikcyjnego dziennika - w serialu "Rojst". Z tą niewielką różnicą że w serialowych latach osiemdziesiątych.

 • oldmiras

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 12:02 ~oldmiras

  A ja w 91 r. miałęm tam swoje wesele :))

 • ndof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 11:46 ~ndof

  Budynek zawsze robił na mnie duże wrażenie, naturalnie pozytywne, odwiedzałem go w latach 90. Pozdrowienia dla przemiłej pani Evy S.:), może jakimś cudem ktoś jej podeśle linka.

 • nnnnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 10:39 ~nnnnn

  Marian~Marian

  Byłem przekonany, że to część ambasady USA a tu proszę.

  Gdzie Rzym a gdzie Krym :/

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 09:31 ~Marian

  Byłem przekonany, że to część ambasady USA a tu proszę.

 • San serif

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 08:12 ~San serif

  Jan~Jan

  A gdzie adres.

  Szwoleżerów blisko Myśliwieckiej

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 00:37 ~Jan

  A gdzie adres.

 • tia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2019 21:14 ~tia

  U nas zabytek i cud myśli ludzkiej, a w Niemczech 90% powojennych budynków tak wygląda.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »