Informacje

07.12.2010 06:01 PRASKIE NIEDŹWIEDZIE

Miśki przygotowują się do przeprowadzki

SERWISY:

Dla praskich misiów to może być ostatnia zima przy trasie W-Z. Prawdopodobnie zostaną przeniesione do ogrodu. Zastąpić je mają misie... z brązu. - Ostateczna decyzja zapadnie wiosną, ale skłaniamy się do przeniesienia - potwierdza Andrzej Kruszewicz, dyrektor zoo.

Na razie to tylko projekt. W zoo ciągle toczą się rozmowy na temat przeprowadzki. Okazuje się bowiem, że to nie tylko kwestia symbolu Pragi. - Sprawa wcale nie jest taka prosta - mówi Kruszewicz. - Po pierwsze, ciągle badamy poziom stresu zwierząt. Po drugie, musimy zorganizować same przenosiny.

Pod opieką zoo znajduje się w tej chwili sześć niedźwiedzi. Samiec i dwie samice mieszkają na wybiegu. Trzy kolejne - w ogrodzie. To te, które trafiły do zoo z Julinka. - Trafiły do nas niedawno. Były w bardzo złym stanie. Całe życie spędziły za kratkami. Dopiero teraz przystosowują się do nowego trybu życia.

Nauczenie ich wchodzenia do wody było trudne, a co dopiero nowe towarzystwo – tłumaczy dyrektor.

Z kolei niedźwiedzie mieszkające przy wybiegu są do niego bardzo przyzwyczajone. Oczywiście, nie wiadomo czy są zadowolone z miejsca swojego zamieszkania, ale fakt, że na wybiegu przy ulicy na świat przyszło aż 60 misiów, potwierdza teorię, że może być im tam całkiem dobrze.

Zadanie logistyczne

Jeżeli miałyby zamieszkać razem na wybiegu w ogrodzie, zrobiłoby się tam ciasno. – Poza tym ciągle nie wiemy, czy nie trafią do nas dwa potężne niedźwiedzie z Puszczy Kampinoskiej – mówi Kruszewicz. – Mieszkają tam dwa olbrzymy. Jeżeli okaże się, że musimy je przygarnąć… będziemy mieli ich po prostu za dużo. Z sześciu zrobi się osiem – dodaje, ale z szerokim uśmiechem, nie z niepokojem.

O tym, czy miśki się przeprowadzą, zdecyduje przede wszystkim badanie poziomu stresu. To, że spaliny i hałas niedźwiedziom przeszkadzają, jest oczywiste. Ciągle jednak nie wiadomo, jak to się odbija na ich kondycji psychicznej.

Na razie pracownicy zoo zbierają próbki kału zwierząt, bo właśnie na tej podstawie będzie można dowiedzieć się, czy misie są zdenerwowane. - Porównamy wyniki niedźwiedzi z Pragi, z zoo i tych, które mieszkają w Tatrach. Na tej podstawie oprzemy naszą decyzję – tłumaczy Kruszewicz.

Miś z Pragi nie trzyma się najlepiej

Okazuje się, że jest jeszcze jedna przeszkoda w przeprowadzce. – Jeżeli zdecydujemy się na przeniesienie misiów, będzie trzeba je uśpić. To dla nich duży stres. A jeden z niedźwiedzi jest chory i nie wiemy, czy to nie będzie dla niego za dużo – przyznaje dyrektor ogrodu.

Wszystkie decyzje mają zapaść przez zimę. Wiosną zostaną podjęte działania. Dyrekcja zoo zdaje sobie sprawę także z tego, że przeniesienie zwierząt z wybiegu przy trasie W-Z będzie kontrowersyjne.

- Warszawiacy kochają misie na Pradze. Przecież wszyscy wiedzą, że to najlepsze miejsce na randki w stolicy. Sam się tam umawiałem z moją obecną żoną – śmieje się Kruszewicz. – Dlatego nie chcemy odbierać mieszkańcom tego miejsca. Mam nadzieję, że niedźwiedzie z brązu wystarczą, bo dla nas najważniejsze jest zdrowie zwierząt – kończy.

Warszawiacy nie chcą zmian

O sprawie przeprowadzki misiów mówimy już od dawna. Kiedy w czerwcu zapytaliśmy Was o to, czy lepiej przenieść zwierzęta do ogrodu, większość z Was stanowczo powiedziała, że niedźwiedzie powinny zostać przy trasie W-Z, bo są wizytówką stolicy, która nie powinna nigdy zniknąć.

Co myślicie o pomyśle dyrektora zoo? Zastąpić miśki brunatne brązowymi? Czekamy na Wasze opinie na forum.

Anna Kucman
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2013 14:56 ~pier

  zostawic nasze misie a od ulicy zalozyc ekrany i po sprawie

 • enjot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2011 19:09 ~enjot

  czy może ktoś z internautów lub kierownictwa ZOO zna historię miejsca, na którym obecnie znajduje się wybieg dla niedźwiedzi, co tam było zanim powstał znany warszawiakom i nie tylko wybieg, nie mogę znaleźć na ten temat żadnej wzmianki

 • misiowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2010 15:23 ~misiowy

  misie zamiast syrenki! taka niby rybokobieta? misiej jest fajniejszy!

 • Czytajacy prase.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 22:09 ~Czytajacy prase.

  Kilka miesiecy temu Gazeta Wyborcza pisala o budowie w parku kompleksu ze sklepami, kinem itp.

  Wyglada na to, ze Ratusz chce w parku budowac i niedzwiedzie mu przeszkadzaja.

  Ciekawe, czy Ratusz przeniesie tez pomnik Syrenki i Kolumne Zygmunta?

 • tak!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 17:07 ~tak!

  stawiam na miśki. są extra i gadanie o stresie to dziwne jest

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 08:00 ~jacek

  miski i tak zostaną przeniesione bo metro przecież ma śmigać a ten wybieg jest fatalny i tyle a to że miski dają sobie świetnie radę może świadczyć tylko o tym że są otoczone dobrą opieką

 • witgli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2010 17:35 ~witgli

  Jestem za tym aby misie pozostały dla ich dobra, tak tak, dobra. Przenosiny to stress zwłąszcza po tak długotrwałym mieszkaniu w dobrze znanym miejscu. Jak wypowiadało się wielu - jest to obiektywne wybranie lepszego zła życia w niewoli u człowieka. Należąłoby jedynie pomyśleć w jaki sposób (np. zielenią) odgrodzić choć odrobinę wybieg od ulicy.
  I druga kwestia: podejrzenie że ktoś ma chrapkę na teren wybiegu jest według mnie bardzo prawdopodobna. Ileż to zielonych terenów przez "pomyłkę", "przypadek" zagarnęły różne firmy, developerzy (np.ostatnio głośna jest próba zagarnięcia terenów z dawnej alei Bolesława Prusa (przy ul.Czerniakowskiej vis a vis ul.C. Śniegockiej, zagarnięcie ogródka jordanowskiego nieopodal itd. itd.).
  Badania kału na stres to jak zwykle zasłona dymna dla podjętej już decyzji. To tak jak twierdzenie W.Pawlaka że trzeba rozwalić OFE dla dobra budżetu, uczyli ukraść, przyszłym emerytom, bo źle źle się gospodarowało i nie przekazywało naleznych składek z ZUS do OFE.

 • UrodzonyWarszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2010 08:24 ~UrodzonyWarszawiak

  Fajnie fajnie tylko czy ktoś pomyślał że misiom które w tym miejscu żyją już z 40 lat więcej stresu przysporzy przeniesienie ich w nowe miejsce? Są już stare i ja bym ich nie ruszał. Jak zejdą to OK niech nowych już nie będzie ale starych bym nie ruszał właśnie przez to że żyją tam już długo. Żyły już tam jak pan dyrektor Kruszewicz wspinał się jeszcze po dywanie. Ciekawe co tam wybudują bo zrobią to na pewno, w Warszawie takie cyrki są jak ktoś koniecznie chce zdobyć teren to wtedy się zaczyna wymyślać stresy itp.

 • to jest Polska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 19:09 ~to jest Polska

  A co z terenem obecnego wybiegu? Czyżby zatroszczyć się miał o niego jakiś zaradny deweloper? Albo spadkobierca spadkobiercy prapradziada właściciela z XII wieku?

 • spoko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 18:46 ~spoko

  Poziom stresu można zbadać przez oznaczenie poziomu glikokortykoidów. Poproszę o wynik tego badania dla miśków z wybiegu i miśków z klatki w ZOO.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »