Informacje

18.04.2013 19:57 stanowisko rady warszawy

Minuta ciszy dla bohaterów

Rada Warszawy oddała hołd bohaterom powstania w getcie warszawskim. W przyjętym w czwartek jednogłośnie stanowisku zaznaczono, że powstanie było aktem rozpaczy, heroizmu i męstwa w ostatniej fazie likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej.

Radni uczcili minutą ciszy pamięć o bohaterach powstania w getcie warszawskim. W przyjętym stanowisku zaapelowali do mieszkańców stolicy, organizacji i instytucji o aktywne włączenie się w obchody 70. rocznicy powstania.

"Akt wyboru godnej śmierci"

Zryw w getcie warszawskim był pierwszym miejskim wystąpieniem powstańczym w okupowanej przez Niemców Europie. Z uwagi na słabe uzbrojenie nie miał żadnych szans na powodzenie, był desperackim aktem wyboru godnej śmierci z bronią w ręku, jak i wzięcia odwetu na ciemiężycielach przez kilkuset bojowników - napisano w przyjętym stanowisku.

Przypomniano, że w powstaniu walczyli członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej dowodzonej przez Mordechaja Anielewicza i Marka Edelmana oraz Żydowskiego Związku Wojskowego pod dowództwem Pawła Frenkla i Leona Rodala, wspieranych przez polskie organizacje podziemne.

- Pamiętajmy, że zarówno w odległej historii, jak i dziś Żydzi warszawscy byli i są istotną i nierozerwalną częścią tego miasta, współtworząc jego intelektualne i kulturowe bogactwo - podkreśliła Rada Warszawy. Zaznaczono, że w przedwojennej Polsce Warszawa była największym skupiskiem ludności żydowskiej. Według danych statystycznych z sierpnia 1939 r. Żydzi stanowili ok. 30 proc. ogółu mieszkańców Warszawy.

Rada Warszawy nadała tytuł Honorowego Obywatela m.st. Warszawy trzem uczestnikom powstania w getcie warszawskim: Markowi Edelmanowi w 2011 r., Symsze Ratajzerowi-Rotemowi w 2008 r. oraz Ziucie Hartman w 2010 r.

19 kwietnia 1943 r.

Powstanie w getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 r. W chwili wybuchu powstania w getcie było ok. 70 tys. Żydów prawie 14 tys. z nich zginęło. Reszta została wywieziona do obozów zagłady. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 r. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę przy Tłomackiem.

PAP//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pazureus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 11:06 ~Pazureus

  To są ci bohaterowie?
  Jaja sobie robicie?? Jacy bohaterowie??
  O bohaterach można mówić wspominając np Monte Cassino, ale nie Żydów warszawskich... litości...

 • Karolina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 10:09 ~Karolina

  powiesiłam flagę na balkonie. A na Woli pięknie zawyły syreny. Dlaczego dziś w kościołach na Woli (rzymsko - katolickich) nie zabiły dzwony? gdzie są ci prawi obywatele katoliccy?????

 • Jean Claude

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 09:57 ~Jean Claude

  Panie Moderatorze, dlaczego nie opublikować jednej z różnych opinii z szeregu opinii pozytywnych, ale również i negatywnych? Krzywdy nikomu nie wyrządza, a pokazuje inny punkt widzenia. Czy słuszny? - ocenić może każdy, kto przeczyta.

  Trochę za dużo emanacji spraw żydowskich na arenie polskich wydarzeń zarówno historycznych, jak i teraźniejszych. Historyczne z pewnością były, ale nie w takim stopniu w jakim są eksponowane. Ta eskalacja robi się przytłaczająca. Nie uważam, żeby politycznie poprawnym było hołdowanie sprawom żydowskim w sposób bardziej szczególny aniżeli sprawom innych narodów, a w szczególności naszym, narodowym, czyli polskim. Polska nie jest Izraelem lub Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Proszę, pamiętajmy o tym.

 • Jean Claude

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 09:33 ~Jean Claude

  Trochę za dużo emanacji spraw żydowskich na arenie polskich wydarzeń zarówno historycznych, jak i teraźniejszych. Historyczne z pewnością były, ale nie w takim stopniu w jakim są eksponowane. Ta eskalacja robi się przytłaczająca. Nie uważam, żeby politycznie poprawnym było hołdowanie sprawom żydowskim w sposób bardziej szczególny aniżeli sprawom innych narodów, a w szczególności naszym, narodowym, czyli polskim. Polska nie jest Izraelem lub Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Proszę, pamiętajmy o tym.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 09:32 ~kubat

  qac~qac

  jakos nie wzywaja do aktywnosci przy powstaniu warszawskim tylko je krytykuja ze wybuchlo, chyba buedlugo przestaniemy obchodzic powstanie warszawskie a zaczniemy obchodzic rocznice powstania w gettcie no coz widac po rzadzie jakie sa czasy

  Musisz być bardzo młodym człowiekiem zindoktrynowanym, skoro nie widzisz różnicy w genezie Powstania Warszawskiego i Powstania w Getcie.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 09:04 ~warszawiak

  Biedni Polacy srają na Getto - do niedawna miałem się wstydzić za karuzelę na Placu Krasińskich. Dziś w 70-tą rocznicę łaskawcy z Wyborczej napisali, że to pierwsze z powstań warszawskich i że to też moje powstanie - obejdzie się. Znaczy się niczego nie będę obchodził

 • cholerny metys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 08:57 ~cholerny metys

  To Polak rozumiem pcha ten wózek,ciekawe co myśli...

 • Nicachon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 08:54 ~Nicachon

  Najpierw oddaj kołdrę czy futro co Ci jako zdobycz wojenna została, a potem chciej pomnika dla siebie.

 • janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 08:37 ~janusz

  Jak się wojna zaczęła w Gdańsku,to tych bohaterów nie było.To nie była ich wojna? Pilnowali kamienic.CHWAŁA BOHATEROM WESTERPLATTE

 • Rafal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 07:58 ~Rafal

  Co było to było. Po co do tego wracać? byo wystarczajaco czasu aby móc wyciagnac wnioski z wczesniejszych wydarzen, lekcja powinna być zapamietana znakomicie.

  zamiast przeć do przodu wciąż sie uwsteczniamy..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »