Informacje

13.05.2016 20:35 ratusz twierdzi, że został wprowadzony w błąd

Ministerstwo: Warszawa pospieszyła się ze zwrotem działki na pl. Defilad

SERWISY:


- Władze Warszawy pospieszyły się ze zwrotem nieruchomości przy Pałacu Kultury i Nauki, nie czekały na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości - powiedział PAP Przemysław Szelerski z Ministerstwa Finansów. Władze stolicy przekonują, że w 2010 r. zostały wprowadzone w błąd przez resort.

Sprawa reprywatyzacji działki na placu Defilad (od strony ul. Emilii Plater) wzbudza kontrowersje, ponieważ miasto zwróciło ją w 2012 r. Tymczasem ostatnio Ministerstwo Finansów zdobyło dokumenty sugerujące, że byłemu współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, zostało przyznane odszkodowanie na mocy układu zawartego jeszcze przez rząd PRL z Królestwem Danii. Układ indemnizacyjny (odszkodowawczy) zakładał przejęcie przez Danię wszelkich roszczeń obywateli duńskich wobec Polski z tytułu nacjonalizacji majątków duńskich w Polsce.

Ratusz: byliśmy wprowadzeni w błąd

Władze Warszawy twierdzą, że zostały wprowadzone w błąd przez Ministerstwo Finansów, złożyły zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników resortu, ponieważ w 2010 r. zwróciły się do MF o informację, czy na podstawie układu indemnizacyjnego przyznane zostało odszkodowanie za nieruchomość przy dawnej ulicy Chmielnej 70. MF wskazało, że nie dysponuje dokumentacją związaną z wypłatą odszkodowania za tę nieruchomość.

- Dziwnym trafem, w kwietniu nagle odnalazły się jakieś dokumenty, które świadczą o tym, że ministerstwo powinno w tej kwestii już dawno wydać decyzje i wpisać Skarb Państwa do księgi wieczystej, a co za tym idzie, potem w toku komunalizacji właścicielem tej działki powinno być miasto - powiedział dziennikarzom wiceprezydent Jarosław Jóźwiak. - W związku z tą sytuacją, że najpierw byliśmy wprowadzeni w błąd, a następnie odnalazły się w sposób cudowny dokumenty. Zawiadomiliśmy prokuraturę, żeby zbadała, dlaczego nie zostaliśmy powiadomieni i dlaczego te dokumenty nie były w Polsce, tylko trzeba było je ściągać z Danii - podkreślił.

Jednak MF przekonuje, że stołeczny ratusz przed wydaniem decyzji o zwrocie nieruchomości wiedział o wątpliwościach dotyczących nieruchomości przy, która dawnej funkcjonowała pod adresem: Chmielna 70, o tym, że sprawa była rozpatrywana w kontekście układu indemnizacyjnego oraz, że MF stara się o uzyskanie dokumentów rozstrzygających kwestię, czy odszkodowanie zostało wypłacone czy nie i że są braki w dokumentach.

Ministerstwo: miasto pospieszyło się

Zdaniem resortu finansów ratusz powinien wstrzymać się ze zwrotem nieruchomości, zawiesić postępowanie do momentu rozwiania wszelkich wątpliwości, ale tego nie uczynił.

- Miasto stołeczne Warszawa niechybnie pospieszyło się, taka jest nasza ocena. Nie czekało na naszą odpowiedź, nie dopytywało się o sprawy, nie poinformowało nas, że sprawa jest pilna - powiedział zastępca dyrektora Biura Administracyjnego Ministerstwa Finansów Przemysław Szelerski.

Podkreślił, że niedysponowanie dokumentacją nie jest równoznaczne z tym, że dana nieruchomość należąca do obywatela państwa strony układu indemnizacyjnego została nim nieobjęta. Jak mówił, nie było też wniosku ze strony miasta, żeby wszcząć postępowanie administracyjne ws. zastosowania ustawy z 1968 r. o dokonywaniu wpisów w księgach wieczystych na rzecz Skarbu Państwa.

Resort finansów, po pytaniu ratusza z 2010 r., zwrócił się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o pomoc w poszukiwaniu dokumentów potwierdzających wypłatę odszkodowania.

Jak mówił Szelerski, po interwencji MSZ na przełomie 2010/2011 r., czyli jeszcze przed zwrotem przez miasto działki, strona duńska poinformowała, że nie potrafi znaleźć szybko kompletu dokumentów w jednym miejscu dotyczących znacjonalizowanego mienia duńskiego w Polsce.

14 tysięcy dokumentów z Danii

Sprawy z namierzaniem dokumentów ruszyły do przodu, po tym, jak urzędnicy MF zaczęli szukać w stołecznym Archiwum Akt Nowych dokumentów związanych z zawieraniem samego układu polsko-duńskiego. To pozwoliło znaleźć osoby, które zajmowały się tymi kwestiami w Danii i "podpowiedzieć" Duńczykom, gdzie szukać dokumentów.

- W 2015 r. władze duńskie zlokalizowały dokładnie, gdzie znajdują się oryginały dokumentacji, to było duńskie archiwum państwowe w Kopenhadze. Pracownicy MF pojechali do Danii, dotarli do dokumentów w Kopenhadze i zrobili kopie dokumentów. Pozyskiwanie dokumentów zakończyło się 11 marca 2016 r. - powiedział Szelerski.

Z Danii urzędnicy przywieźli 14 tys. dokumentów w języku duńskim, w tym dotyczące Chmielnej 70 (to przedwojenny adres działki). - Teraz będą opracowywane, przetłumaczone, ale to zajmie dużo czasu - zaznaczył Szelerski.

Dużo czasu na analizy

Pytany, co jest w dokumentach nt. Chmielnej 70, odparł, że to jest jeszcze przedmiotem analiz. - Z bardzo dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że odszkodowanie zostało przyznane za utraconą nieruchomość Chmielna 70, wszystko wskazuje na to, że pan Holger Martin albo Jan Henryk Holger Martin, takie odszkodowanie urzędowe otrzymał - powiedział Szelerski.

Jednak wszystko wskazuje, że nie podjął tego odszkodowania osobiście. Prawdopodobnie zostało przekazane na konto depozytowe. To by wyjaśniało, dlaczego w dokumentach nt. Holgera Martina są przypisy czy skreślenia. Będzie to jeszcze analizowane.

MF podkreśla, że opracowanie dokumentów może zająć bardzo dużo czasu.

Informacja ws. reprywatyzacji działki na pl. Defilad rozpętała burzę na czwartkowej sesji Rady Warszawy. Informację zaczął przedstawiać zastępca dyrektora stołecznego Biura Gospodarowania Nieruchomościami Jerzy Mrygoń, wątek kontynuował wiceprezydent Jóźwiak.

Na sali pojawili się przedstawiciele Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, partii Razem i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, którzy przynieśli wałki kuchenne i malarskie, co miało symbolizować - ich zdaniem - nieprawidłowości przy zwrotach działek w stolicy. Zakłócali wystąpienia urzędników. Domagali się obecności prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, wznosili okrzyki: "Stop korupcji", "Żadnych zwrotów", odśpiewali fragment hymnu narodowego. Radny PiS Dariusz Figura zarzucał, że w mieście nie ma przejrzystości procesów reprywatyzacyjnych oraz że miasto bardzo szybko zwraca nieruchomości.

WYPOWIEDZI PO CZWARTKOWEJ SESJI RADY MIASTA:


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • astrowiktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 13:59 ~astrowiktor

  Vabank 3? Duńczyk i Kwinto znowu w formie.

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 11:58 ~Konrad

  a może to zwykły przekręt,machloja????? ta mi tym zalatuje i nie pomogą żadne perfumy-tłumaczenia!!!

 • Sierotki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 10:37 ~Sierotki


  kawabis~kawabis

  Działka do zwrotu, mecenas z ekipą do więzienia, Prezydent do wywalenia.
  obserwator~obserwator


  Działka do nacjonalizacji, mecenas z ekipą do paki razem z HGW.
  Korupcja czy celowa nieudolność przy wszystkich takich przypadkach ???


  Raczej to drugie, bo " Wprowadzono nas w błąd, jesteśmy biedne sierotki i na niczym się nie znamy, mieliśmy trudne dzieciństwo i w ogóle nie rozumiemy, o co się nas czepiacie ".

 • Lodziarze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 10:33 ~Lodziarze

  Mark~Mark

  To tak PO kręci lody.

  Zapytam uprzejmie : A kto kręcił w latach 2005 - 2007 ? No kto ?

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 08:53 ~Tomek

  A wystarczy po prostu zablokować sprzedaż/skup roszczeń. Zwrot lub odszkodowania TYLKO spadkobiercom

 • bambaryla63

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 08:37 ~bambaryla63

  w całym tym przerzucaniu się "winą" widać że MF próbuje obciążyć Ratusz ale też brakuje rzetelnej info jaka była sekwencja zdarzeń
  1. termin wystąpienia o zwrot
  2. czy był wyrok sądu
  3. jakie terminy miało miasto na wykonanie wyroku (decyzji)
  3. skąd Ratusz wiedział o umowie z Danią i dlaczego uznał że działka może być objęta tą umową
  4. DLACZEGO MF wiedząc o umowie dopiero w 2011 zaczęło INTENSYWNIE szukać kwitów

  najsmutniejsze że tak wielu ludzi (łącznie z politykami) przesiąknęło komuną i uznaje że zwrot ZAGRABIONEGO majątku to jakaś zbrodnia

 • bambaryla63

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 08:33 ~bambaryla63

  tylko że ze szczątkowych info przekazanych przez MF spadkobierca NIE OTRZYMAŁ (nie podjął) odszkodowania ...
  w całym tym przerzucaniu się "winą" widać że MF próbuje obciążyć Ratusz ale też brakuje rzetelnej info jaka była sekwencja zdarzeń 1. termin wystąpienia o zwrot 2. czy był wyrok sądu 3. jakie terminy miało miasto na wykonanie wyroku 3. skąd Ratusz wiedział o umowie z Danią i dlaczego uznało że działka może być objęta tą umową 4. DLACZEGO MF wiedząc o umowie dopiero w 2011 zaczęło INTENSYWNIE szukać kwitów

 • Polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 07:56 ~Polka

  Tak się zastanawiam : czy w Warszawie przed wojną mieszkali jacyś Polacy ? Czy Warszawa była stolicą Polski ?

 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 07:12 ~lex

  Warszawa to: zmowy, ustawki, naciągnięcia, fałsz, uznaniowość i korupcja. Czysty interes zwykłego mieszkańca załatwia się latami, żeby nie załatwić wcale. Potrafią odmawiać i nawet pokazać "wała". Tak, pokazać wała wstrętną i ubabraną łapą. Piszą uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe, żeby swobodnie manipulować prawem. Wszystko po to, żeby niektórzy otrzymywali, poza wszelką kolejnością i za bezcen, to co dla innych nieosiągalne. Prawo to plastelina, z którego urzędnicy lepią wielkie fortuny lub wielką biedę i nieszczęście. Wszystko uznaniowo. Trzeba sprawdzić działania tych "królów życia". "Oddali", bo tak chcieli. Opóźnienia i zaniechania to normalne w Warszawie. To uznaniowość. Za to się płaci.

 • Mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2016 06:55 ~Mark

  To tak PO kręci lody.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »