Informacje

10.12.2010 17:50 co dalej po s8?

Ministerstwo tnie drogowe inwestycje na Mazowszu

SERWISY:

 

Drogowcy pochwalili się właśnie, że kończą prace na drodze ekspresowej S8. Kierowcy mają nią pojechać po 15 grudnia. Gorsze informacje ma ministerstwo infrastruktury, które opublikowało Projekt Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. W praktyce to długa lista cięć drogowych inwestycji, które nie ominą Warszawy.

Kierowcy mogą już na pewno zapomnieć o trasie Salomea - Wolica przed Euro 2012. Droga miała być ratunkiem dla stojących w wiecznych korkach na wylotówkach w stronę Krakowa i Katowic. Jeszcze niedawno drogowcy zapewniali, że mimo protestów mieszkańców i ekologów, trasa powstanie do mistrzostw. Znalazła się jednak na liście rezerwowej inwestycji, które mają ruszyć najpóźniej do końca 2013 roku. Pod warunkiem, że uda się znaleźć środki.

- Nie liczyłbym na to – nie pozostawia złudzeń Jakub Adamski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji i podkreśla, że cięcia w programie są ogromne. - Ministerstwo przesunęło na późniejsze lata nawet inwestycje, które są na etapie przetargu budowlanego - podkreśla. Tak właśnie jest w przypadku trasy Salomea - Wolica.

Odsunięcie rozpoczęcia inwestycji wiąże się w dodatku z ryzykiem utraty ważności decyzji środowiskowych, która trwa tylko cztery lata. - Ponadto stawia pod znakiem zapytania sensowność realizacji dwóch dużych inwestycji: S2 Konotopa - Puławska oraz węzła Łopuszańska - dodaje Adamski.

"Nadal jest szansa"

Z opinią Adamskiego nie zgadza się jednak Małgorzata Tarnawska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Trwają rozmowy z wykonawcą na temat podpisania umowy w sprawie rozpoczęcia prac - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl. - Nadal jest szansa, że trasa powstanie przed Euro 2012.

Na pytanie, dlaczego zatem inwestycja została przesunięta na później przez ministerstwo, odpowiada, że to dopiero wstępny projekt programu. - Dokument trafia do konsultacji społecznych. Dopiero po ich zakończeniu zostanie sporządzona ostateczna wersja - zastrzega.

 Dłuższa lista rezerwowych

Wśród inwestycji, których rozpoczęcie przed 2014 rokiem zależy od znalezienia środków, jest także przebudowa trasy Armii Krajowej od ul. Powązkowskiej do ul. Modlińskiej, w tym mostu Grota.

Jeszcze bardziej odległa jest budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej S2 Puławska - Lubelska oraz autostrady A2 na wschód od Warszawy (oprócz obwodnicy Mińska Mazowieckiego, która jest już w budowie). Te inwestycje mają ruszyć dopiero po 2013 roku.

Także budowa drogi S17 czyli szosy lubelskiej, obwodnicy Marek oraz trasy S7 na odcinku Bemowo - Czosnów (nowego wylotu z Warszawy na Gdańsk) nie ruszy wcześniej, niż w 2014 roku.

Tu znajdziesz Proram Budowy Dróg Krajowych w latach 2011-2015

par/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Optymista2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 19:58 ~Optymista2

  Do optymisty, wyrwałeś mi to z ust. Wszelkie "stowarzyszonka" od jakiegoś roku mam wrażenie istnieją tylko po to by w końcu coś ugrać, ugrać kasę.
  Prawie 60%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! KASY NA WSZYSTKIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PRZYSZŁO Z EU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, a to co my wyłożyliśmy jako RP to tylko MALUTEŃKI pieniążek.

  NIE BUDUJEMY ZA SWOJE (za kredyty). NIE MAMY BUDŻETU DROGOWEGO, tylko łaty, łatuncie z innych ministerstw, zwykłe rezerwy.

  Wystarczy, by TAKI DONALD T. wraz ze swoimi doradcami zaczeli być rozliczani z budżet NIE ZA NOWOMOWE, nie za OBJETNICE NA PAPIERZE, aaa UWAGA.... mogą być rozliczeni!!! już za kilka miesięcy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Do SISKOM, może opublikujcie do kogo wysłaliście swoje interpelacje? Na razie Wasz sukces to BUSPAS NA TRASIE ŚREDNICOWEJ, BRAWO!

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2010 23:23 ~Warszawiak

  Należy obalić mit że cała Polska budowała tylko Warszawę. A co z innymi miastami same się budowały .Co np.Wrocław czy Gdańsk był mniej zniszczony i co same się odbudowały.Co do dróg to w całej Polsce się buduje a jak jakiś fragment ma dotrzeć do Wawy to się urywa (np S8 budują do Radziejowic)To jest lobby przeciwko Warszawie. W całej europie autostrady budowali od stolic a w Polsce budują do wawy.

 • kocham Warszawę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2010 19:50 ~kocham Warszawę

  do ~abc...chyba nigdy nie słyszałeś/aś o "janosikowym". To raczej Warszawa (Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice, Gdańsk i inne) jest cały czas "dojona". Janosikowe to rodzaj haraczu nałożonego na bogate miasta, powiaty, gminy i województwa na rzecz tych biedniejszych.

 • adel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2010 12:54 ~adel

  VIVAT Platforma Obywatelska! Szkoda że przed wyborami HGW i Tusk nie chwalili się, że nawet na podstawowe inwestycje kasy nie ma!

 • lepszapolska.com

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2010 09:18 ~lepszapolska.com

  Zobaczcie program dla Warszawy na stronie partii Lepsza Polska - kilka sensownych propozycji na rozkorkowanie i ucywilizowanie komunikacji w Warszawie

 • kobieta-za-kolkiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2010 06:29 ~kobieta-za-kolkiem

  Komunikacja w Warszawie to porażka - da sie jedynie przejechć bez stania w korku w nocy. Jeszcze do niedawana było bezkorkowo w godzinach 11-13 - teraz buspasy HGW załatwiły sprawę.
  Obwodnica jest niezbedna - chyba najbardziej jej brakuje TIRom:(

 • Michcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2010 00:38 ~Michcio

  MIT EURO 2012 i ekstremalnej rozbudowie dróg poszedł w piach :)
  Mam nadzieje że bufor naiwności którą upatrują rządzący w masie wyborczej też przestanie funkcionowac

 • załamany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 23:41 ~załamany

  dziadostwo...

 • Donek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 22:53 ~Donek

  Min. Grabarczyk buduje drogi dla swojej Łódzi, nowej stolicy Polski, Warszawa mu tylko przeszkadza...

 • kornel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 22:49 ~kornel

  Mechanizm powstawania bubli jest prosty. Nikt tak naprawdę nie przestrzega szeroko rozumianego prawa budowlanego / tzn. Ustawy Prawo budowlane, towarzyszących mu ustaw i rozporządzeń/ oraz Polskich Norm Budowlanych.
  Proceder ten zaczyna się na etapie formułowania założeń projektowych i specyfikacji przetargowych przez Urzędy typu GDDKiA czy ZDM , poprzez projektowanie odbierane i akceptowane przez Urzędy typu GDDKiA czy ZDM, poprzez kolejne przetargi na wykonanie robót przygotowywane przez Urzędy typu GDDKiA czy ZDM, poprzez nadzór robót prowadzony przez Urzędy typu GDDKiA czy ZDM itd.
  Zauwazcie - jak mantra powtarza się ".. przez Urzędy typu GDDKiA czy ZDM.."
  Tu jest całe to nieszczęście.
  Brak profesjonalizmu, nieuczciwość, korupcja.
  Mechanizm tego można prześledzić tutaj:
  http://www.basen-anin.strefa.pl
  Inna branża - metody i efekty te same.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »