Informacje

05.05.2017 20:51 Odpady komunalne

Ministerstwo też uważa,
że Radiowo trzeba zamknąć

SERWISY:

Ministerstwo Środowiska potwierdziło, że instalacja przetwarzania śmieci na Radiowie nie miała prawa dostać pozwolenia zintegrowanego. Bez tego dokumentu powinna zostać zamknięta. Jej właściciel - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania - nie składa broni i zapowiada dalszą walkę w sądzie.

Ze śmierdzącą instalacją przetwarzającą znaczną część warszawskich śmieci od lat walczą okoliczni mieszkańcy. Choć odnieśli wiele zwycięskich bitew, to wojny wciąż nie wygrali. Od każdej niekorzystnej decyzji MPO odwołuje się do kolejnych instytucji i sądów.

Zmarnowali szansę na dotacje

W 2016 roku marszałek Mazowsza Adam Struzik odmówił wydania pozwolenia zintegrowanego na działanie instalacji. Konieczność jego posiadania pojawiła się w lipcu 2014 roku wraz ze zmianą ustawy o ochronie środowiska. Decyzję odmowną MPO dostało w październiku ubiegłego roku. Marszałek uznał, że instalacja w Radiowie jest nieefektywna i nieekologiczna. W uzasadnieniu do którego dotarł portal tvnwarszawa.pl, skrytykował ręczne usuwanie opakowań zawierających substancje niebezpieczne, a także zużytego sprzętu elektronicznego, akumulatorów i baterii.

"Prowadzący instalację mimo istniejących możliwości technicznych oraz ekonomicznych, a także szerokiej dostępności nowoczesnych technologii, nie podjął żadnych działań mających na celu dostosowanie instalacji do wymogów najlepszej dostępnej techniki" - podkreślił w swojej decyzji.

Marszałek wytknął właścicielom, że zmarnowali szansę na doposażenie instalacji dzięki dotacji (mogła sięgać nawet 75 procent wartości inwestycji). Uwzględnił też skargi mieszkańców i organizacji ekologicznych, którzy zwracali uwagę na "obecność kotów, szczurów i insektów", a także "dużą odorowość, zanieczyszczenie powietrza i wód, uciążliwości powodowane przez przejeżdżające i cofające ciężarówki".

Ministerstwo przyznaje racje marszałkowi

MPO odwołało się od tej decyzji do Ministerstwa Środowiska, które potrzebowało prawie pięciu miesięcy na analizę sprawy. Ostatecznie podtrzymało decyzję Struzika. W czwartek ta decyzja została przekazana "śmieciowej" spółce.

Że tak właśnie się stanie sugerował już kilka miesięcy temu wiceminister środowiska. - Instalacja, która oddziałuje w znacznym stopniu na środowisko, jest odczuwalna przez mieszkańców […]. Nie może być na to zgody w państwie prawa - mówił w listopadzie ubiegłego roku Sławomir Mazurek.

Znów proces przed sądem

Mimo to, miejska spółka nie daje za wygraną i nie zamierza zamykać instalacji. Zapowiada, że skieruje sprawę do sądu administracyjnego.

- Decyzja Ministra Środowiska wraz z uzasadnieniem dotarła do MPO w dniu wczorajszym. Analiza uzasadnienia prowadzona przez prawników pozwoli spółce podjąć działania w kwestii dalszych kroków. Ze wstępnej oceny uzasadnienia decyzji MŚ wynika brak argumentów dających podstawy do twierdzenia, że instalacja nie spełnia wymogów prawa - stwierdza Wiesława Rudzka, rzecznik MPO. - W uzasadnieniu brakuje odniesienia do wielu dowodów przedstawionych przez MPO, potwierdzających funkcjonowanie instalacji w zgodności z obowiązującym prawem. Decyzja MŚ nie przesądza o zamknięciu instalacji MBP (mechaniczno-biologicznego przetwarzania - red.) w Radiowie. W związku z argumentami przedstawionymi wyżej bierzemy pod uwagę złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - dodaje Rudzka.

Mateusz Dolak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JasniePanSzyszko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2017 00:02 ~JasniePanSzyszko

  bibi~bibi

  Materiał jest o kompostowni a nie o wysypisku. Najpierw zrozum o czym jest sprawa a potem komentuj... Do tego bronisz firmy która działa nielegalnie. Fakt, źli są ludzie którzy domagają się respektowania prawa...


  Nielegalnie bo Jaśnie Pan Minister Szyszko tak zdecydował?
  A co jest legalnie? Masowa wycinka drzew w Polsce?
  To wybieram nielegalne jak taki wybór

 • bibi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 21:04 ~bibi

  Materiał jest o kompostowni a nie o wysypisku. Najpierw zrozum o czym jest sprawa a potem komentuj... Do tego bronisz firmy która działa nielegalnie. Fakt, źli są ludzie którzy domagają się respektowania prawa...

 • andy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 20:43 ~andy

  sfd~sfd

  O tym że potrzebne jest nowe wysypisko trąbiono już od 2006r. :)

  wojewodzie nie jest potrzebne chyba skoro blokował
  może swoje śmieci wywala do lasu

 • sfd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 20:23 ~sfd

  O tym że potrzebne jest nowe wysypisko trąbiono już od 2006r. :)

 • MoneyMoneyMoney

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 14:51 ~MoneyMoneyMoney

  Warto pamiętać że leżące obok Radiowa prywatne wysypisko BYSia jest wysypiskiem 'zapasowym'.
  Jeżeli w efekcie nastąpi tylko przekierowanie śmieci z miejskiego wysypiska do prywatnego to Bielany wpadną z deszczu pod rynnę.
  Śmieci będą jeszcze bliżej mieszkańców tylko kasa wpadnie do innej kieszeni

 • KarolW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 13:49 ~KarolW

  O co chodzi? Chyba nie o środowisko i Bielany. Ministerstwo Środowiska które chce zamknięcia miejskiego wysypiska na Bielanach nie widzi powodu do zamknięcie prywatnego wysypiska które jest obok i rozbudowuje się :/
  Informacja ze strony Czystych Bielan: "Stowarzyszenie otrzymało pismo od Ministra Środowiska w sprawie odwołania pozwolenia zintegrowanego dla firmy Byś. Minister nie znajduje powodu do podtrzymania wniosków stowarzyszeń o odwołanie decyzji wydanej przez Marszałka. Smutne ale ze smrodem zostaniemy. Niestety mieszkańcy i uciążliwości dla mieszkańców się nie liczą.”

 • Sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 13:39 ~Sebastian

  bmw lot~bmw lot

  A kto w ogóle zezwolił na reaktywacje tego wysypiska?


  Wysypisko działa tam ponad pół wieku i każdy kto tam zamieszkał miał pełną świadomość.
  Gdzie mają trafiać śmieci jak nie na istniejące wysypisko? Do Ciebie do piwnicy?
  Leć z protestem do wojewody bo blokował spalarnię która miała rozwiązać problem śmieciowy Warszawy.

 • metys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 11:45 ~metys

  Dlaczego fajna jest,nawet ją polubiłem.

 • bmw lot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 11:00 ~bmw lot

  A kto w ogóle zezwolił na reaktywacje tego wysypiska? Wysypisko miało być zagospodarowane podobnie jak górka Szczęśliwicka. Nie dość że wywóz śmieci podrożały to i ludzi trują- gdyby wiedzieli że będą musieli borykać się z takim syfem to wątpię że chcieliby się tam budować. Zanieczyszczenie wód gruntowych jest tak duże że musieli specjalnie skale poszerzyć. A co z dziećmi uczęszczającymi do szkoły nieopodal? Notorycznie są odwiedzane przez szczury. Skoro HGW jest taka wspaniała to proponuje niech się przeprowadzi na 2-3 dni (w zupełności wystarczy żeby zaznać uroków) w tą okolice, ciekawe czy dalej będzie tak ząbki suszyła.

 • WarszawaSasinaNieChciałaToMa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2017 23:48 ~WarszawaSa…

  Blokowanie budowy nowoczesnej spalarni która miała przejąć śmieci m.in. z Radiowa, brak zezwoleń chociaż leżące tuż obok prywatne wysypisko na Bielanach dostało zgodę.
  Władza zrobi wszystko żeby dokopać HGW nawet za cenę utopienia Warszawy w śmieciach?
  To zemsta że Warszawa Sasina nie chciała?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »