Informacje

07.06.2017 17:14 gotowi na umorzenie długu

Ministerstwo: jest porozumienie ws.
Narodowego Muzeum Techniki

SERWISY:

Doszło do porozumienia z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władzami Warszawy w celu utworzenia Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie - poinformował w środę resort kultury. Podał też, że współorganizatorzy są gotowi prowadzić rozmowy z Naczelną Organizacją Techniczną w sprawie uregulowania jej zadłużenia.

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce - Muzeum Techniki i Przemysłu, od lat boryka się z problemami finansowymi. W czerwcu 2016 roku zarząd Pałacu Kultury i Nauki, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu. Powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Pod koniec ubiegłego roku zarząd PKiN wezwał muzeum do opróżnienia zajmowanych pomieszczeń.

Z kolei na początku bieżącego roku zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej prowadzący muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji.

W piątek wicedyrektor placówki Kazimierz Zieliński poinformował, że straż PKiN zaryglowała drzwi Muzeum Techniki. Uznał to za "jaskrawe naruszenie własności" i zapowiedział kroki prawne. Stołeczny Ratusz przekazał w odpowiedzi, że działanie to ma na celu zabezpieczenie zbiorów Muzeum.

"Złe zarządzanie doprowadziło do zapaści"

"Brak systemowego rozwiązania i złe zarządzanie doprowadziło Muzeum Techniki do zapaści i do wszczęcia procedury jego likwidacji. Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władze Warszawy, chcąc uratować cenne zbiory przed rozproszeniem, postanowiły utworzyć Narodowe Muzeum Techniki, które podejmie i rozwinie misję zapoczątkowaną przez inż. Kazimierza Jackowskiego - założyciela i pierwszego dyrektora Muzeum Techniki i Przemysłu, zamordowanego w Katyniu" - napisano w środowym komunikacie MKiDN.

Ministerstwo poinformowało, że inicjatywę wspierają także ministerstwa rozwoju i finansów. "Porozumienie w sprawie utworzenia nowego Muzeum jest odpowiedzią na katastrofalną sytuację, w jakiej znalazło się Muzeum Techniki i Przemysłu prowadzone przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelną Organizację Techniczną (FSN-T NOT)" - podkreśliło MKiDN.

Podpisanie umów

Jak informuje resort kultury, obecnie trwa obiegowa procedura podpisywania umowy o utworzeniu Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. "Umowa 1 czerwca została podpisana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a następnie przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 8 czerwca bieżącego roku oczekiwane jest podpisanie umowy przez Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy" - podało ministerstwo kultury.

Ministerstwo Kultury poinformowało także, że współorganizatorzy Narodowego Muzeum Techniki "liczą na współpracę z FSN-T NOT w zakresie przekazania zbiorów muzeum likwidowanego przez NOT, pod opiekę nowego muzeum".

"Zadanie prowadzenia Muzeum Techniki zostało powierzone bowiem NOT w celu zachowania najcenniejszych osiągnieć polskiej myśli technicznej, w celu społecznym. Przez wiele lat NOT realizowała to zadanie z należną uwagą. Współorganizatorzy Narodowego Muzeum Techniki są przekonani, że FSN-T NOT przekazując zbiory do nowo utworzonej placówki - po pierwsze zdejmie z siebie ciężar opieki nad nimi, po drugie potwierdzi i zamknie znaczącym gestem swoją kilkudziesięcioletnią społeczną misję prowadzenia MTiP" - przekonuje ministerstwo kultury.

Gotowi na negocjacje w sprawie długu

W komunikacie resortu kultury dodano, że "współorganizatorzy są gotowi prowadzić rozmowy z NOT na temat pomocy w znalezieniu ścieżek uregulowania zadłużenia NOT względem spółki zarządzającej Pałacem Kultury i Nauki i wobec byłych pracowników MTiP".

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 roku, kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O PROBLEMACH MUZEUM I NOWEJ PLACÓWCE:

PAP/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 21:16 ~Bary

  W dniu nagrania, 95 % pracowników Muzeum była już zwolniona.
  „Dobry właściciel” czyli Federacja Stowarzyszeń Naukowo Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna – jest opiekunem zbiorów a nie ich właścicielem.
  „Dobry właściciel” w tym wypadku opiekun ma obowiązek:
  - zapewnić środki potrzebne do utrzymania i rozwoju muzeum
  - zapewnić bezpieczeństwo zgromadzonym zbiorom
  - nie dopuszczać aby niepowołane osoby miały dostęp eksponatów. Przez ostatnie 2 miesięcy obce osoby bez opieki pracowników Muzeum miały wstęp do każdego pomieszczenia łącznie z magazynami eksponatów.
  „Dobry właściciel” od ponad roku nie wypłacał wynagrodzeń pracownikom, a nie jedynie niewielki zaliczki.
  „Dobry właściciel” przestrzega wydanych przez siebie regulaminów i zarządzeń.

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 21:05 ~Krzysiek

  Zły znak~Zły znak

  Oho, znowu coś narodowego tworzą. Mam jak najgorsze przeczucia.


  Głównym eksponatem będzie lampa naftowa - to w sumie chyba jedyny polski wynalazek, który podbił cały świat na kilka dziesięcioleci.

 • Mikey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 20:54 ~Mikey

  Co ten PiS z tym Narodowym? Nie moze byc po prostu Muzeum Techniki? Znam tylko dwa miejsca ktore lubia tak ten przymiotnik. Doniecka Narodna Respublika i Luganska Narodna Respublika :/

 • G_z_tego_będzie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 19:58 ~G_z_tego_będzie

  Boom~Boom

  A nie może być zwykłe muzeum tylko od razu - baczność - narodowe?


  "Zwykłe" już jest od XIX w., więc należy je najpierw rozwalić przy pomocy urzędniczych szykan, odebrania dotacji i zawłaszczenia zbiorów - zapewne w imieniu narodu.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 18:10 ~Boom

  A nie może być zwykłe muzeum tylko od razu - baczność - narodowe?

 • Zły znak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 18:08 ~Zły znak

  Oho, znowu coś narodowego tworzą. Mam jak najgorsze przeczucia.

 • G_z_tego_będzie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2017 18:04 ~G_z_tego_będzie

  W dzisiejszej Polsce najpierw zakłada się nowe muzeum w miejsce starego istniejącego, a potem zastanawia, skąd wziąć zbiory i może ich dotychczasowy właściciel odda je za darmo. A jak nie będzie chciał oddać dobrowolnie, to siłą zabierzemy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »