Informacje

07.02.2014 09:23 kontrowersje wokół dotacji

Minister Zdrojewski: dotacja dla archidiecezji zgodna z prawem

SERWISY:


Przebywający w Nowym Jorku minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zaprzeczył w czwartek jakoby dotacja 6 mln zł na budowę ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego była sprzeczna z prawem. Wnioski w tej sprawie do CBA i prokuratury uznał za bezzasadne.

Minister ustosunkował się w rozmowie z PAP do krytyki, którą wywołała w Polsce decyzja o przyznaniu przez jego resort dotacji w wysokości sześć milionów złotych na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zdaniem szefa resortu beneficjenci, jak Archidiecezja Warszawska, są uprawnieni do starań o wspomaganie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i czynią to od około ćwierćwiecza, kiedy takie programy zaczęły powstawać.

- Wspieramy te instytucje, które są związane z dziedzictwem narodowym o najwyższej wartości. Od czasu do czasu są to także katedry, w niektórych wypadkach konserwacja dzieł sztuki, ale także instytucje muzealne. Trzeba pamiętać, że w zbiorach instytucji muzealnych przynależnych do Kościoła w Polsce są obiekty o najwyższej wartości - powiedział minister Zdrojewski.

Jako przykład szef resortu podał - obraz olejny z 1510 roku autorstwa niemieckiego malarza renesansowego Lucasa Cranacha Starszego "Madonna pod jodłami".

Minister przekonywał, że trzeba szanować dziedzictwo takich postaci jak Jan Paweł II, czy kardynał Stefan Wyszyński i wspomagać projekty, które dają szansę na to, że państwo polskie „w całości będzie traktowane poważnie”.

To nie jedyna dotacja

W nawiązaniu do zarzutów o nieproporcjonalnie wysoką w stosunku do innych dotację dla Archidiecezji Warszawskiej, Zdrojewski argumentował, że wcześniej była ona zazwyczaj jeszcze wyższa. Jak przypomniał w latach 2005-2006 Sejm przyznał swoją uchwałą 30 mln złotych na realizację przedsięwzięcia.

- Wówczas nie udało się wyseparować instytucji muzealnej od samej świątyni, w związku z tym te kwoty były przyznawane w latach późniejszych w mniejszej wysokości, bo pojawił się kryzys – ocenił.

Minister zwrócił uwagę, że część z kwoty 6 mln zł to refinansowanie wydatków poniesionych pod koniec roku 2013. W jego opinii nie było innej możliwości niż w obecnej dotacji „połączyć wysiłek finansowy już dokonany z planowanym w roku 2014”.

Zdrojewski podkreślił, że dotychczas podobne kwoty nie wywoływały ani głosu sprzeciwu w komisji finansów publicznych polskiego parlamentu, ani też nie budziły żadnych emocji.

- Wydaje mi się, że zbliża się kampania wyborcza – sugerował szef resortu kultury. Jego zdaniem na występujących na tle dotacji podziałach niektóre ugrupowania polityczne usiłują budować swój kapitał.

- Budowanie kapitału politycznego kosztem pamięci Jana Pawła II – powiedział minister - nie powinno mieć miejsca.

Skąd pieniądze?

Zdrojewski zaprzeczył jakoby przyznanie funduszy na budowę ekspozycji głównej Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego łamało rozporządzenia MKiDN z 1 września 2005 o jednostkach uprawnionych do otrzymania dotacji. Jak wyjaśnił, Naczelna Izba Kontroli nie stwierdziła naruszenia prawa. Zwróciła jedynie uwagę, że dotacje na tego typu przedsięwzięcia nie powinny być realizowane z rezerw celowych.

- Zmieniliśmy tę formułę. Z tego też względu dotacja została przyznana z programów ministra i wątpliwości Najwyższej Izby Kontroli w ten sposób zostały jednoznacznie rozwiane – tłumaczył.

Pytany przez PAP, czy MKiDN jest uprawnione do przyznawania dotacji świątyni, nawet jeśli tam się znajduje muzeum, szef resortu stwierdził, że oddzielono od niej muzeum Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego.

- Gdyby to było w świątyni, mielibyśmy pewnego rodzaju problem, ale też do pokonania. Trzeba pamiętać, że muzea diecezjalne nie są w Polsce wyłączone z praw uzyskiwania dotacji publicznych na swoją działalność, byleby była to działalność publiczna otwarta a środki finansowe przyznawane w trybie konkursu, tak jak się to działo w tym wypadku – uzasadniał.

Szef ministerstwa kultury ze spokojem przyjął wiadomość, że posłowie Twojego Ruchu zgłosili przyznanie 6-milionowej dotacji Świątyni Opatrzności Bożej do CBA i prokuratury.

- Jestem spokojny. Uważam, że jeśli ktoś ma wątpliwości, ma prawo złożyć taki wniosek. Jestem jednak przekonany, że wniosek nie ma w sobie ani źdźbła zasadności – zapewniał minister Zdrojewski.

W czwartek w Warszawie ministerstwo kultury poinformowało, że 6 mln zł przyznane przez resort nie jest dotacją na budowę Świątyni Opatrzności Bożej, tylko na planowane w niej muzeum.

Rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński w przesłanym PAP w komunikacie, zaznaczył, że wszystkie wnioski o przyznanie dotacji są ocenianie przez "zespół sterujący, w którego skład wchodzą zewnętrzni eksperci". "W tym przypadku zespół sterujący rekomendował przyznanie dotacji i jej wysokość, którą minister wyłącznie zatwierdził, nie dokonując żadnych zmian" – powiedział rzecznik.

PAP/bf/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mal_wina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2014 18:59 ~Mal_wina

  Rozwydrzenie i bezkarność w finansowaniu koscioła,który opływa w pieniądze,nie ma granic.

 • katolik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2014 08:50 ~katolik

  Na koncert Madonny poszło 5 milionów, więc 6 milionów na Świątynię, to mizerna sumka.

 • pytanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2014 23:11 ~pytanie

  w Kulturze wyższej tylko cięcia, a tu 6 mln na kościół.. Może najwyższy czas zmienić tę ekipę?

 • AIDA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 21:31 AIDA

  Obowiązkiem Państwa jest zapewnić bezpieczeństwo,dostęp do służby zdrowia i oświaty. Niech każdy modli się we własnym zakresie i za własne pieniądze.Kościół jest wystarczająco bogaty,ażeby za własne pieniądze budować muzea.A tak na marginesie-po jasną cholerę odwiedzacie tą "skomercjalizowaną "do potęgi instytucję!!!!! Ile nowoczesnej chemii byłoby dla ludzi ciężko chorych!!!!

 • Tucz przemysłowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 20:55 ~Tucz przemysłowy


  gunzo~gunzo

  Tu ma być zaciskanie pasa, oszczędności, brak miejsc pracy- bezrobocie rośnie, a tyle pieniędzy na kolejne muzea. Fajnie kultura jest ez ważna ale są chyba inne priorytety.
  lelsy~lelsy


  Rozmowa tutaj jest o rozporządzaniu budżetem wewnątrz Ministerstwa. Nie da się od tak przerzucić pieniędzy z kultury np. na służbę zdrowia. Na pewno nie w jednym budżecie. To jest jakiś taki podstawowy koncept, z którym widzę że sporo ludzi ma problem.

  Problem nie problem. Jak się chce, to się zrobi. Pieniażki się przeleje na dożywianie dzieci, zamiast na tuczenie już spasionych klechów.

 • Hierarchia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 20:52 ~Hierarchia

  powiślanin~powiślanin

  No i dobrze - będzie wykończone muzeum na placu budowy.

  A po grzyba komu to muzeum ? Polska za PO wyłacznie muzeami stoi. Nie jeść, nie jeździć komunikacją, nie czytać, nie posyłać dzieci do przedszkoli i szkół - za to mieć dużo muzeów do zwiedzania.

 • Krótka ławka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 20:49 ~Krótka ławka

  piko~piko

  Powinien podać się do dymisji, ale nie poda się, bo obrońca Tusk nie pozwoli.

  Przecież Tusk nie ma nikogo na jego miejsce. W PO z kulturą nie jest najlepiej.

 • Twój głos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 20:46 ~Twój głos

  Gucio~Gucio

  Ja i moi znajomi, z 50osób, które głosowały na platformę nie idą na żadne wybory lub będą głosować na kogoś innego. A platforersi po przegranych wyborach niech idą do kościoła, kościółzresztą i tak ich nie poprze.
  Co za partia?! A taką miałem nadzieję w 2007.

  Polecam głosowanie na kogoś innego, w przeciwnym razie ktoś niepowołany może wygrać wybory !

 • Pamiętliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 20:43 ~Pamiętliwy

  kayak~kayak

  Zapewniam Pana Zdrojewskiego, że pamieć mam dobrą. Odpłacę przy urnie wyborczej

  Ja mam jeszcze lepszą. Do zobaczenia przy urnie !

 • Hołd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 20:42 ~Hołd

  Luke~Luke

  Proponuję poczytać sobie o wielomilionowych premiach przyznawanych przez lata przez różnych urzędników, o złodziejskiej prywatyzacji i o tym ile miliardów zysków wylatuje co roku za granicę z zagranicznych koncernów zamiast zostawać tutaj, o niepłaconych u nas miliardach podaktów przez prywatne firmy, które płacą je na Cyprze i Bóg jeden wie gdzie, o upadałyh przedsiębiorstwach , które mogłyby nie tylko zatrudniać Polaków, ale i generować zyski i dokładać się też i do budżetu , na dzieci, na biednych, na chorych. To jest istotne, a nie 6 milionów, które poświęcone będzie na muzeum dwóch wielkich Polaków. A budowa i tak się wlecze i wlecze, bo nie ma na nią pieniędzy, ale i tak już dużo wybudowali z DATKÓW WIERNYCH I PRYWATNYCH FIRM. Tu chodzi jedynie o muzeum i nic więcej. Ale takie zakłamywanie prawdy pod publikę i obrażanie nic nie da. Dla mnie Pan Kaczorowski był wielkim Polakiem i ja się cieszcę, że te pieniądze były przyznane na tą iwestycję.

  Aha, znaczy, że ta monstrualna miedziana kopuła, która psuje cały krajobraz w południowej części Warszawy, powstaje li tylko dla wyeksponowania tych dwóch, jak twierdzisz zasłużonych Polaków ? Zaręczam, że istnieje wiele innych sposobów oddawania czci.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »