Informacje

22.09.2016 18:58 stan surowy zamknięty w listopadzie 2018

"Minister zdecydował o przyspieszeniu budowy Muzeum Historii Polski"

SERWISY:


Minister kultury Piotr Gliński zdecydował o przyspieszeniu budowy Muzeum Historii Polski, by stan surowy zamknięty był gotowy na listopad 2018 r. - mówił na sejmowej komisji wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. W 2018 r. ma być też otwarte Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

- Wbrew stereotypom, że Polska jest krajem nadmiernie skoncentrowanym na historii, a ją się głównie prowadzi przez trwałe instytucje np. muzealne, jesteśmy w absolutnym ogonie Europy jeżeli chodzi o liczbę muzeów na 100 tys. mieszkańców. Jest tu sporo do zrobienia i o takich lukach będziemy dzisiaj rozmawiać. Muzeum Historii Polski zostało utworzone w maju 2006 r. przez ówczesnego ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego. W ostatnich latach było w pewnym zastoju, dopiero w lipcu 2015 r. zapadła decyzja rządowa o uchwaleniu wieloletniego planu budowy muzeum i wyznaczono miejsce, którym jest Cytadela Warszawska - mówił podczas czwartkowej sejmowej komisji kultury wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Więcej pieniędzy

Jak zaznaczył, obecnie opierają budowę na programie rządowym wówczas ustalonym, którego koszt opiewa na 310 mln zł. W roku bieżącym ma być to ponad 11 mln zł, w przyszłym ponad 77 mln, a w 2018 - ponad 128 mln, w 2019 - ponad 92 mln zł.

- Jednak nowy minister kultury Piotr Gliński podjął decyzję, że będzie to jeden z naszych priorytetowych projektów i trzeba go przyspieszyć, by spróbować na listopad 2018 r. stan surowy zamknięty mieć gotowy i jakieś wstępne elementy wystawy stałej. W związku z tym będzie konieczność zmiany wieloletniego programu rządowego, który będzie ambitniejszy i będą przeznaczone większe środki - powiedział dodając, że może to być suma co najmniej o 100 mln zł wyższa.

Od Mieszka I do NATO

Siedziba Muzeum Historii Polski ma znaleźć się w planowanym na terenie Cytadeli Warszawskiej zespole muzealnym.

- Będzie ona miało 45 tys. mkw. wielkości. Zaprezentuje najważniejsze wątki w historii państwa i narodu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności, tradycji polskiego parlamentaryzmu, instytucji państwowych, ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Poszczególne galerie będą w porządku chronologicznym. Myślę, że warto tę narrację doprowadzić do momentu wejścia Polski do NATO i UE. Oczywiście będzie też miejsce na wystawy czasowe - opowiadał Sellin.

- Projekt budowlany ma się ostatecznie zakończyć do końca tego roku, rozpoczęcie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy do budowy - w pierwszym kwartale przyszłego. W zakresie wykonania kompletnej dokumentacji projektowej ekspozycji stałej Muzeum planuje w najbliższych dniach podpisać umowę z konsorcjum WWAA Pracownia Projektowa oraz Platige Image. Trwają również kolejne prace merytoryczne związane z tworzeniem scenariusza wystawy stałej - relacjonował.

Portal i wystawy czasowe

Jak podkreślił, Muzeum zorganizowało podczas 10 lat działalności ok. 30 wystaw w różnych miejscach w Warszawie. Muzeum stworzyło także, wspólnie z Polską Agencją Prasową, portal dzieje.pl, który - zdaniem wiceministra - jest najciekawszym portalem traktującym o historii. Placówka jest też operatorem ministerialnego programu operacyjnego Patriotyzm Jutra.

Pytany przez posłów o pozyskiwanie eksponatów do Muzeum wyjaśnił, że są dostarczane w postaci darowizn, kupowane, skanowane z innych placówek i wypożyczenia w depozyt.

Zastępca dyrektora ds. organizacyjno-prawnych MHP Piotr Podgórski pozytywnie odniósł się też do pytań członków komisji o możliwość wcześniejszego zapoznania się ze scenariuszem muzealnej wystawy tworzonym z zespołem plastyków.

Muzeum Wyklętych w więzieniu

Wiceminister kultury przedstawił także informację o stanie prac nad Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. - Powstało ono w związku z decyzją tamtejszej Rady Miasta w lutym 2013 r. i posiada statut muzeum w organizacji. Ministerstwo pod obecnym kierownictwem zdecydowało w marcu br., że podpiszemy umowę z miastem Ostrołęka w sprawie prowadzenia tej instytucji wspólnie - powiedział.

Muzeum zajmie budynki i urządzenia powstałego na początku XX w. dawnego więzienia. - Służyło ono najpierw Rosji carskiej, podczas okupacji niemieckiej byli tam przetrzymywani i torturowani polscy patrioci, a po wojnie obiekt był wykorzystywany przez komunistów do zwalczania opozycji demokratycznej i podziemia zbrojnego. Muzeum ma prowadzić działalność o charakterze wystawienniczym, kulturalnym, naukowym, edukacyjnym w zakresie dziejów i dziedzictwa powojennego zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Wartość tej inwestycji to 35 mln zł - mówił Sellin.

Otwarcie muzeum jest planowane na 100. rocznicę niepodległości, na marzec 2018 r., na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rollek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2016 14:15 ~Rollek

  To muzeum będzie kosztować około miliarda złotych - na Muzeum II wojny wydano jak dotąd pół miliarda a jest ono znacznie mniejsze od projektowanego Muzeum Historii Polski.
  Może lepiej dać te pieniądze muzeom, które mają prawdziwe zabytki a nie budować instytucji, w której wystawa będzie zbudowana z dykty, plastiku, monitorów i rzutników ?

 • hela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 13:11 ~hela

  conajmniej dziwne, ze tak dlugo trzeba bylo na to muzeum czekac. zastanawia ignorancja poprzednich wladz

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 10:50 ~stonka


  Wyborca~Wyborca

  Platforma zbudowała Muzeum Historii Żydów Polskich. Czas by ktoś zbudował Muzeum Historii Polaków.
  Kolejność~Kolejność

  Właśnie ta kolejność jest cokolwiek zaskakująca. Kto jest gościem, a kto gospodarzem w tym kraju ?

  No i kto wg Ciebie jest gospodarzem w Polsce? Polscy Żydzi, polscy katolicy, polscy prawosławni, polscy Tatarzy, czy może "prawdziwi Polacy" z jeden słusznej obecnie opcji politycznej? Polecam też zapoznać się z historią budowy i FAKTAMI, kto brał udział w realizacji inwestycji. Podam parę: Lech Kaczyński (jako prezydent Warszawy oraz jako prezydent RP), samorząd m.st. Warszawy ze stycznia 2005r. Zapoznaj się też ze sposobem finansowania inwestycji.

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 08:45 ~maniak

  "Otwarcie muzeum jest planowane na 100. rocznicę niepodległości, na marzec 2018 r., na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych." - pewnie będzie mały poślizg,tak do 10 kwietnia.No i w końcu tupolew przestanie rdzewieć na Siewiernyj...

 • Kolejność

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 07:48 ~Kolejność

  Wyborca~Wyborca

  Platforma zbudowała Muzeum Historii Żydów Polskich. Czas by ktoś zbudował Muzeum Historii Polaków.

  Właśnie ta kolejność jest cokolwiek zaskakująca. Kto jest gościem, a kto gospodarzem w tym kraju ?

 • Kazimierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 07:09 ~Kazimierz


  Wyborca~Wyborca

  Platforma zbudowała Muzeum Historii Żydów Polskich. Czas by ktoś zbudował Muzeum Historii Polaków.
  rdx~rdx


  MHŻP to jeszcze za prezydentury Kaczyńskiego w Warszawie nabrało tempa.

  Uroczysta inauguracja budowy odbyła się 30 czerwca 2009.

 • Kotek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 05:48 ~Kotek

  No i oczywiście Tupolew będzie eksponowany w najważniejszym miejscu tego muzeum , a idąc dalej tym tropem pan Gliński chce zrobić muzeum z hasłem przewodnim Polska od brata do brata.

 • rdx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 23:37 ~rdx

  Wyborca~Wyborca

  Platforma zbudowała Muzeum Historii Żydów Polskich. Czas by ktoś zbudował Muzeum Historii Polaków.


  MHŻP to jeszcze za prezydentury Kaczyńskiego w Warszawie nabrało tempa.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 21:22 ~Nick

  Eksponaty z Muzeum Narodowego z Krakowa i Warszawy? Chyba, że Kaczyński uczestniczył w chrzcie Polski w 966?

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 20:33 ~Wyborca

  Platforma zbudowała Muzeum Historii Żydów Polskich. Czas by ktoś zbudował Muzeum Historii Polaków.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »