Informacje

08.11.2018 16:43 ŚLEDCZY PRZESŁUCHAJĄ ŚWIADKÓW

Minister "zamknął" plac Piłsudskiego, prokuratura wszczęła śledztwo

SERWISY:


Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie wszczął w czwartek śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Mariusza Błaszczaka. Chodzi o ustanowienie placu Piłsudskiego obszarem zamkniętym.

Śledztwo wszczęto 8 listopada. Wcześniej prokuratura wojskowa wydała postanowienie o odmowie, ale decyzją sądu 23 października zostało to uchylone.

"Wszystkie wątki"

Podstępowanie jest prowadzone między innymi w związku z podejrzeniem przekroczenia uprawnień przez byłego ministra spraw wewnętrznych (obecnie szefa MON) Mariusza Błaszczaka. Błaszczak 31 października ubiegłego roku wydał decyzję "w przedmiocie ustalenia terenu zamkniętego" na obszarze obejmującym działki przy pl. Piłsudskiego w Warszawie. Kolejne działki zgodnie z jego decyzją stały się terenem zamkniętym 4 stycznia tego roku. Powodem miała być obronność i bezpieczeństwo państwa. Tymczasem takich względów, według wstępnych ustaleń, nie było. Błaszczak, podejmując taką decyzję, miał działać na szkodę interesu publicznego.

- Wszczęcie śledztwa wynika z konieczności realizacji czynności procesowych w postaci przesłuchania świadków, które zostały wskazane przez sąd – powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński. Prokurator Łapczyński zapewnił PAP, że śledztwo obejmuje wszystkie wątki, a nie, "jak podają niektóre media, jedynie część zachowań opisanych w postanowieniu o odmowie wszczęcia śledztwa". Oprócz sprawy przekroczenia uprawnień badana będzie zasadność wydania dwóch decyzji lokalizacyjnych, z lutego i marca tego roku.

O wszczęciu śledztwa pierwsze poinformowało Radio Zet.

Wniosek wojewody

W czerwcu 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad placem Piłsudskiego w celu organizowania na nim m.in. uroczystości państwowych. W styczniu tego roku Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego. Protokół przekazania został podpisany jednostronnie, bo na spotkaniu nie było przedstawiciela prezydent Warszawy.

Błaszczak, wydając decyzję o ustanowieniu pl. Piłsudskiego terenem zamkniętym, wyjaśniał, że do zapewnienia przez wojewodę współdziałania wszystkich działających w województwie organów administracji rządowej i samorządowej i kierowania ich działalnością w zakresie m.in. bezpieczeństwa państwa i utrzymania porządku publicznego, niezbędny jest zarezerwowany teren, gdzie w "sytuacji realnego zagrożenia" wojewoda będzie mógł wykonywać swoje obowiązki.

W marcu wiceprezydent stolicy Michał Olszewski powiedział na konferencji prasowej o zawiadomieniu prokuratury. - Naszym zdaniem doszło do sytuacji, w której – na podstawie fałszywej przesłanki – zabrano samorządowi, warszawiakom, ten plac tylko po to, by zrealizować jeden polityczny cel, jakim jest postawienie pomnika (smoleńskiego – red.). Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o skierowaniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231. Jest to artykuł, który mówi o przekroczeniu uprawnień, do którego naszym zdaniem mogło w tej sytuacji dojść – poinformował podczas konferencji prasowej Olszewski.

Dodał, że zawiadomienie zostało skierowane wobec dwóch osób – jedną z nich jest minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a drugą urzędnik urzędu wojewódzkiego, który w imieniu wojewody wydał decyzję w sprawie zmiany statusu pl. Piłsudskiego.

Jego zdaniem w tej sprawie "mogło dojść do przestępstwa poprzez celowe omijanie przepisów" w celu budowy pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010. Jak mówił, decyzja o zamknięciu terenu pl. Piłsudskiego – wbrew deklaracjom polityków PiS – nie służyła "obronności i bezpieczeństwu".

CZYTAJ TEŻ O POMNIKACH NA PLACU PIŁSUDSKIEGO:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • FundacjaAdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 11:25 ~FundacjaAdUrbem

  Wojewoda powinien też przejąć wszystkie ulice to by sie skończyło warszawskie atakowanie kierowców zwężanie ulic słupkowanie miejsc parkingowych i inne utrudnienia

 • pawk_oil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 05:13 ~pawk_oil

  wszędzie widzą spiski i zagrożenie dla państwa, ale nie widzą że to zagrożenie idzie z ICH strony!!!!

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 00:10 ~Piotr

  [/cytat_2927575]
  To jeszcze za prezydentury Lecha Kaczyńskiego powstało to badziewie, które skutecznie zasłania całą tylną fasadę Teatru Wielkiego. Widać Lechowi się podobało.
  [/cytat_2927593]
  Budowa Metropolitana rozpoczęła się w 2001 roku, a więc za prezydentury Pawła Piskorskiego. Lecz Kaczyński był prezydentem Warszawy od 18 listopada 2002.

 • Gil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 22:36 ~Gil

  Gołębie już w blokach startowych.

 • fojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 21:39 ~fojtek

  11-tego sprawa straci znaczenie. Pomnik stoi i nikt go nie będzie (przynajmniej teraz) burzył albo przenosił.

 • Jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 20:48 ~Jarek

  Może niech sobie kibel i klapę sracza w chałupie zamknie. Co za czasy ???

 • saneka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 20:12 ~saneka

  to Błaszczak bezprawnie zaanektował dla prywatnej pis organizacji Pl. Piłsudskiego

 • grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 19:45 ~grzcie2083

  Jeny ale burdel!!!

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 18:46 ~Jacek

  Podziwiam odważnego prokuratora, wiem jednak że Ziobro każe umorzyć postępowanie a odważny skończy w prokuraturze na jakimś zad..iu

 • Zgryźliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 18:34 ~Zgryźliwy

  Pomnik "prezydenta stulecia" z okazji 100 - tnej rocznicy odzyskania niepodległości.
  Buuuhaaaaaa! Idę zwymiotować !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »