Informacje

17.10.2014 19:56 "Sytuacja wymaga zmian"

Minister w szpitalu na Sobieskiego. "Ocenił, że warunki są złe"

SERWISY:

- Po wizycie w Instytucie Psychiatrii i Neurologii minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ocenił, że warunki panujące na oddziałach psychiatrycznych są złe - poinformowała nas wicedyrektor placówki. Minister i władze szpitala uznali, że sytuacja wymaga zmian.

Minister odwiedził instytut we wtorek. Spotkał się z dyrekcją, ordynatorami, lekarzami. Był też na oddziałach. Jak przekonywał nas jego rzecznik, wizyta była "rutynowa" i nie miała związku z naszą poniedziałkową publikacją o fatalnych warunkach w placówce.

"Nie znamy powodów wizyty. Przypuszczamy, że ma to związek z pojawiającymi się w mediach informacjami na temat warunków funkcjonowania oddziałów psychiatrycznych w Instytucie" - wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania wicedyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii Ewa Gardyńska-Ziemba.

Za dużo pacjentów?

W dalszej części pisma wicedyrektor informuje, że w czasie wizytacji minister szczególną uwagę zwrócił na bardzo duże obłożenie oddziałów psychiatrycznych.

"Sytuacja taka wynika z faktu, iż do klinik psychiatrycznych instytutu przyjmowani są pacjenci nie tylko z Warszawy i województwa mazowieckiego, ale również z całej Polski" - czytamy w dokumencie.

Jak minister Arłukowicz ocenił warunki panujące w placówce? "Warunki panujące na oddziałach psychiatrycznych ocenił jako złe" - twierdzi stanowczo Gardyńska-Ziemba.

"Robimy, co w naszej mocy"

Instytut stara się o pieniądze na modernizacje kilku klinik psychiatrycznych. Wniosek skierowany do Ministerstwa Zdrowia opiewa na kwotę 51 mln zł. Kapitalnego remontu wymagają I Klinika Psychiatryczna, II Klinika Psychiatryczna III Klinika Psychiatryczna, Klinika Nerwic oraz Oddziały wchodzące w skład Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień IPiN. Inne kliniki oddziały zostały już wyremontowane.

"IPiN podejmuje aktywne działania w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich oraz innych zewnętrznych źródeł finansowania na rzecz rewitalizacji i renowacji części szpitalnej Instytutu. Dyrekcja IPiN robi wszystko co w jej mocy, aby poprawić warunki hospitalizacji pacjentów. W chwili obecnej realizowany jest też plan restrukturyzacji finansowej Instytutu. W jego ramach tworzona jest strategia obsługi zobowiązań i szczegółowy monitoring kosztów w celu zbilansowania bieżącej działalności" - zapewnia dyrektor Gardyńska-Ziemba.

Fatalne warunki, ogromne zadłużenie

Warunki na oddziałach psychiatrycznych szpitalu na Sobieskiego są fatalne. Brak ogrzewania, okna izolowane watą, przepełnione sale, łazienka z grzybem a czasem nawet robactwo.

Na ponad 35 pacjentów przypada jedna łazienka, pacjenci leżą na łóżkach polowych i materacach na korytarzu. Skarżą się sami chorzy, rodziny i lekarze.

Sytuacją na oddziałach po raz kolejny zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Pierwszy raz badał sprawę cztery lata temu i już wtedy odnotowano szereg poważnych uchybień. Skierował trzy wystąpienia z prośbą o wyjaśnienia do dyrekcji, Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta.

Placówka zmaga się z zadłużeniem sięgającym 56 mln.

O warunkach na oddziałach mówi dr Rodryg Reszczyński:


Katarzyna Śmierciak, k.smierciak@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Agnieszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2016 08:43 ~Agnieszka

  Nadal jest źle na Sobieskiego. A Pani Rzecznik Praw Pacjentów gra sobie w telefon komórkowy w gabinecie i nie wie co z ludźmi się dzieje.

 • Mona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2015 09:47 ~Mona

  Mój mąż tam leżał 2 miesiące. Nie mogłam uwierzyć, że na oddziale, gdzie część pacjentów jest w fazie głębokiej depresji nie ma odpowiednich warunków do leczenia !! Sama odwiedzając męża wychodziłam przygnębiona raz, że on chory, dwa, że tam było tak strasznie ponuro i brzydko i żeby nie wiem jak sprzatac, to i tak wrażenie brudu.Przecież tam leżą ludzie, którzy sa wrażliwi, inteligentni, często na wysokich stanowiskach, osoby, które dobrze sobie zdają sprawę z warunków, jakie mają. To nie zwierzaki, to ludzie potrzebujący pomocy. Nadal pokutuje, że chorego psychicznie nie trzeba szanować i brać na poważnie jego potrzeb, bo wariat. Ale "wariat" też człowiek, więc należy mu się i szacunek i odpowiednie warunki leczenia.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2015 10:07 ~warszawiak

  Nic w przyrodzie nie ginie. ZUS ma okazałe PAŁACE!

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2014 17:54 ~lol

  ącki~ącki

  Dobrze, że temat został poruszony. Uważam, że to skandal, aby w szpitalach psychiatrycznych warunki były gorsze niż w wiezieniu. Przykładowo szpital w Drewnicy przypomina obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Obstrypane ściany. Brud. Betonowe ogrodzenie. Na oddziałach śmierdzi tak, że się nie da wejść. Ludzie psychicznie chorzy nie chcą tam przebywać. Takie miejsce może nawet zdrowego zamienić w wariata. Ja odwiedzałem tam chorą osobę i sobie pomyślałem, że gdybym tam trafił i był chory to popełniłbym samobójstwo. Takie to przygnębiające miejsce. Apeluję do władz, aby zrobić tam porządek. Takie warunki są nieludzkie.

  zalezy omktorych mowisz pawilonach, moja zaona byla tam leczona przez pare miesiecy i uwazam ze warunki sa lepsze niz np. w łodzi na czechoslowackiej, czy w wawie, tam sa tereny zielone a samo to jest wazne dla pacjentow ze jest mozliwosc wyjscia w lasek, ze jest spokoj nie ma chalasu i ze sie slucha zarowno pacjeta jak i jego rodziny

 • l0l

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2014 17:48 ~l0l

  lolek~lolek

  paniusia co do przejśćia podziemnego wjechała się poskarżyła ?

  nie ona jest w tworkach a ostatnio mieszkala w marocie

 • Rysiek65

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2014 21:37 ~Rysiek65

  Niech Pan Minister pojedzie na Nowowiejką w Warszawie. Wystarczy tam pobyć pół dnia i pogłębiona depresja zapewniona. Jak można leczyć pacjentów w takich warunkach?

 • Izabel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2014 19:55 ~Izabel

  lolek~lolek

  paniusia co do przejśćia podziemnego wjechała się poskarżyła ?

  Eee..., nie sądzę. Ona ma na pewno do dyspozycji ekskluzywne apartamenty szpitalne dla specjalnych gości.

 • Koszmar horror

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2014 19:52 ~Koszmar horror

  tomek~tomek

  parch = najgorszy szpital psychiatryczny w Europie .. 3 Swiat koszmar horror ... nieludzkie warunki .. grzyb , smrod syf , odrapane , dziury w scianach ..
  persolen koszmarny jak psy ludzi sie traktuje wyszydza wysmiewa
  koszmar horror = poziom rosyjskiego łagru

  O którym szpitalu piszesz ?

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2014 15:27 ~tomek

  parch = najgorszy szpital psychiatryczny w Europie .. 3 Swiat koszmar horror ... nieludzkie warunki .. grzyb , smrod syf , odrapane , dziury w scianach ..
  persolen koszmarny jak psy ludzi sie traktuje wyszydza wysmiewa
  koszmar horror = poziom rosyjskiego łagru

 • Mum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2014 14:19 ~Mum

  Błyskotliwość spostrzeżeń ministra jest porażająca

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »