Informacje

29.12.2018 11:56 spór o przebieg wschodniej obwodnicy warszawy

"Minister siłą przepycha wariant niezgodny z miejskimi planami"

SERWISY:


"Mieszkańcy stolicy czują się oszukani" – pisze w piśmie do ministra infrastruktury prezydent Warszawy. To pokłosie wydania decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Według wskazanego wariantu droga ma przebiegać przez środek Wesołej.

"Decyzja środowiskowa dla wschodniej obwodnicy @warszawa - minister siłą przepycha wariant niezgodny z miejskimi planami, stanowiskiem rady miasta i wbrew oporowi mieszkańców!" - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Napisał też pismo do ministra Andrzeja Adamczyka. Czytamy w nim, że "z oburzeniem" przyjął decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydaniu decyzji dla inwestycji, mimo protestów mieszkańców. Dodał, że zasadne było uwzględnienie wyników analizy wpływu hałasu, o którą resort zwrócił się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

"Niezgodny z dokumentami"

"Wybrany wariant WOW jest niezgodny z dokumentami planistycznymi m.st. Warszawy oraz woj. mazowieckiego, w szczególności ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego" – pisze dalej Trzaskowski.

Przypomniał, że w sprawie przebiegu tej obwodnicy negatywnie wypowiedziała się także Rada Warszawy w stanowisku z 19 kwietnia. "Wskazała, że jednostronna decyzja inwestora o zmianie oceny wariantów, w jej wyniku zmianie preferowanego przebiegu trasy, narusza osiągnięty kompromis przewidujący budowę tunelu w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej, powoduje zniszczenie intensywnie użytkowanego społecznie terenu leśnego oraz rażąco narusza prawo mieszkańców m.st. Warszawy do współdecydowania o finalnym  kształcie inwestycji" – czytamy w piśmie do ministra.

Przypomina również, że od 2016 ratusz pracuje nad ustanowieniem przyrodniczo-krajobrazowego parku o nazwie "Las Milowy" na terenie Wesołej, a wybrany wariant "spowoduje zniszczenie tych terenów leśnych". Prezydent chce wiedzieć dlaczego nie uwzględniono postulatów mieszkańców.

Jak pisaliśmy w piątek, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wybrała dla WOW wariant "zielony" prowadzący przez centrum dzielnicy.


Wolta przedwyborcza

W lipcu "Gazeta Stołeczna" napisała, że rząd zrezygnuje z prowadzenia drogi po nasypie przez centrum dzielnicy. Powołała się na wiceministra infrastruktury Marka Chodkiewicza. Miał on wtedy powiedzieć, że zamiast nasypu w Wesołej rozważane są trzy rozwiązania: trasa po terenie przez centrum Wesołej (nie na nasypie, jak wnioskowali do RDOŚ drogowcy), w tunelu tą samą trasą lub w tunelu przez południową część dzielnicy.

Wiceminister pytany wtedy o pieniądze na tunel uspokajał dziennikarzy, że znajdą się fundusze na ten cel. Po wyborach sprawa ucichła, a mieszkańcy ponownie protestowali, bo termin wydania decyzji środowiskowej nieubłaganie się zbliżał - był na nią czas do 31 grudnia 2018.

W czwartek Beata Bezubik, dyrektorka RDOŚ w Białymstoku, powiedziała w rozmowie z naszą redakcją, że Dyrekcja rozpatrywała konkretny wniosek GDDKiA o wydanie decyzji środowiskowej, złożony wiele miesięcy temu, a wydana decyzja odnosi się do tego wniosku. Wskazuje więc wariant zielony na nasypie.

Wydanie decyzji środowiskowej oznacza, że inwestor - GDDKiA - może zacząć ubiegać się o pozwolenie na budowę zgodnie ze swoimi pierwotnymi planami.

ran/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 17:13 ~Tadek

  Mapka użyta do artykułu jest zmanipulowana, ale i tak widac, ze trasa ma przebiegać przez międzyosiedlowy lasek, a nie przez "centrum" dzielnicy.

 • orzelek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 11:09 ~orzelek

  Jednak decyzja jest właściwa bo gdyby wybudowano tunel pod lasem to nie dostalibyśmy ani złotówki z Brukseli a cała europa pękałaby ze śmiechu.

 • Iga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2019 11:13 ~Iga

  Jak to dlaczego taki wariant....?
  Herr Szyszko tam mieszka, wszyscy wiedzą i nie będzie nikt mu pod oknem jeździł... wielka tajemnica.

 • INFO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2019 13:55 ~INFO

  Minister dał Wesołej szanse przed wyborami na tunel, ale oni jednak zagłosowali na PO, to ta partia w trakcie wyborów samorządowych osiągnęła większość w tej dzielnicy. Jak ktoś nie posiada instynktu samozachowawczego, to niech ma teraz pretensję do siebie. Wystarczyło trochę pomyśleć i umieć czytać między wierszami 
  Obwodnica musi zostać wybudowana jak najszybciej, bez oglądania się na śpiochów z Wesołej.

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2018 21:17 ~Robert

  Czy te krzaki na zdjęciu to centrum dzielnicy? Ludzie nie mają przyzwoitości!

 • Wilanów sprawdza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2018 18:11 ~Wilanów sprawdza

  warszawiak~warszawiak

  Mówiąc wprost, jeśli Trzaskowski teraz zatrzyma obwodnicę, to nie powstanie ona przez następne 10 lat. A dofinansowanie z Unii przepadnie bezpowrotnie! Jeśli on uważa, że warto to zrobić dla doraźnej wojenki z PISem, to brak słów.

  Tak - teraz jest sprawdzian prawdziwych intencji - politykowanie czy poprawa komunikacji!

 • Stara Miłosna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2018 17:14 ~Stara Miłosna

  Budować gdy sà pieniàdze z UE

 • ble

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2018 16:11 ~ble  mieszkaniec Warszawy~mieszkaniec Warszawy

  No naprawdę nie wierzę - prezydent Trzaskowski, na którego głosowałem, popiera protest 150 mieszkańców części Wesołej, który ma na celu zatrzymanie budowy obwodnicy dla 2 milionowego miasta. Panie Trzaskowski obudź się Pan!
  ble~ble


  naprawdę uwierzyłeś że będzie inaczej?
  helena~helena

  Ja też wierzyłam, że to młody energiczny człowiek, który będzie działał dla poprawy komunikacji. Cóż, mocno się zawiodłam!


  przykre to, ale pewnie nie jesteś ani pierwsza, ani ostatnia - ważne zeby wyciagnac z tego jakas nauke, a przede wszystkim otworzyc oczy ... i wicej takiego błędu nie popełnić

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2018 15:18 ~warszawiak

  Mówiąc wprost, jeśli Trzaskowski teraz zatrzyma obwodnicę, to nie powstanie ona przez następne 10 lat. A dofinansowanie z Unii przepadnie bezpowrotnie! Jeśli uważa on, że warto to zrobić dla doraźnej wojenki z PISem, to brak słów.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2018 14:59 ~Warszawiak

  Ludzie jesteście naiwni kto będzie budował tunel pod lasem .Prezydent Trzaskowski tym pismem wstrzymuje rozwòj Warszawy i strzela swojej Partii w kolano bo wariant był wskazany przez instutucję podległà PO w 2015 roku Wstyd.Budować w wariancie zielonym bo idzie po działkach Skarbu Państwa i nie ma wysiedleń ani wyburzeń na terenie Wesołej i jest zachowana około 100metròw odległość od zabudowań .Korzystajmy gdy sà jeszcze pieniàdze na to .Rozwijamy Warszawę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »