Informacje

03.10.2018 12:03 Pytanie o kolejne linie

Minister pomoże Jakiemu w budowie metra. "Nikt inny się nie zwrócił"

SERWISY:

- Patryku, muszę cię zapewnić, że będziemy razem współpracować nad rozszerzeniem sieci linii metra - powiedział do kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. "Mam nadzieję, że pieniądze się znajdą, bez względu na to, kto wygra wybory" - skomentowała obecna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wspólna konferencja Patryka Jakiego oraz ministra inwestycji i rozwoju odbyła się przed urzędem dzielnicy na Białołęce. Właśnie tam - według planów kandydata prawicy - miałaby powstać stacja nowej linii metra.

- Platforma Obywatelska to mówiła przez trzy kadencje i nic nie zrobiła, a my mamy zapewnienie, że będą środki na to, żeby powstała trzecia i czwarta linia metra - przekonywał Jaki. - PO nie tylko buduje trzy razy wolniej, niż buduje na przykład Sofia, ale co najważniejsze nie przygotowali przez 12 lat nawet projektu trzeciej linii metra. To jest ogromne zaniedbanie - dodał.

Rzecznik sztabu Patryka Jakiego Jacek Ozdoba ocenił, że obecnie Białołęka jest dzielnicą wykluczoną pod względem komunikacyjnym. Stwierdził, że należy połączyć Białołękę z centrum szybką komunikacją.

Będzie wsparcie rządu

Minister Kwieciński stwierdził, że rząd Prawa i Sprawiedliwości "pokazał, że jest w stanie zabiegać o duże inwestycje zarówno dla Warszawy, jak i całej Polski". Krytykował również władze stolicy za to, że tak późno rozpoczęły budowę podziemnej kolejki.

- Patryku, muszę cię zapewnić, że będziemy razem współpracować nad rozszerzeniem sieci linii metra w Warszawie - powiedział szef resortu inwestycji. - Trudno jeszcze powiedzieć w jaki sposób, dlatego że warunków tej trzeciej perspektywy (finansowej Unii Europejskiej - PAP) jeszcze nie znamy, ale nasz rząd potrafi korzystać nie tylko z funduszy unijnych, bo korzystamy z różnych innych form wsparcia na realizację dużych inwestycji - dodał Kwieciński.

Zapewnił, że taka inwestycja jak budowa trzeciej i czwartej linii metra w Warszawie będzie miała wsparcie rządu.

"Miałam cię za bezstronnego fachowca"

Jak pisaliśmy ostatnio na tvnwarszawa.pl, zaangażowanie rządu w budowę metra byłoby nowością. Jak podawał ratusz, metro - za czasów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz - było budowane wyłącznie za pieniądze miasta i środki pozyskane z Unii Europejskiej.

Do wtorkowej konferencji kandydata PiS prezydent Warszawy odniosła się na Twitterze. "Znam Cię prawie 40 lat i zawsze miałam Cię za bezstronnego fachowca. Mam nadzieję, że pieniądze na metro dla Warszawy znajdą się bez względu na to, kto wygra wybory" - napisała oznaczając ministra Kwiecińskiego w swoim wpisie.

 

 

Redakcja tvnwarszawa.pl zadała podobne pytanie Kancelarii Premiera po ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. To wtedy premier Mateusz Morawiecki pierwszy raz zadeklarował rządowe wsparcie dla inwestycji planowanej przez Jakiego. Chcieliśmy poznać szczegóły ustaleń między Radą Ministrów a kandydatem i dopytać, czy na podobną pomoc będą mogli liczyć także kandydaci innych komitetów, jeżeli wygrają wybory.

Pytanie zostało wysłane do Kancelaria Prezesa Rady Ministrów 24 września, czyli dziewięć dni temu.

Pozostało bez odpowiedzi.

Czy rząd pomoże innym? "Nie"

O wsparcie dla innych kandydatów zapytał także jeden z internautów - w mediach społecznościowych - pod postem rzecznika sztabu PiS Jacka Ozdoby.

"Czy rząd pomoże w realizacji tej inwestycji również gdy wygra inny kandydat?" - zapytał Marcin.

"Nie. Sztab PO ma inne plany. Zresztą oficjalnie władze Warszawy uważają, że budowa metra do "dzielnic peryferyjnych to amatorszczyzna". My mamy inne zdanie" - odpisał mu Ozdoba.

Rzecznik odniósł się tym samym do wypowiedzi wiceprezydent Renaty Kaznowskiej zamieszczonej na Facebooku w lipcu tego roku. W jej wpisie chodziło jednak o coś innego. Wiceprezydent podała wtedy, że "amatorszczyzną" jest zaczynanie budowy metra od dzielnic peryferyjnych w kierunku centrum. "Zakładając budowę 4 km trasy i trzech stacji mieszkańcy po czterech latach dojadą z Wilanowa na Ursynów, z PKP Gocławek na Gocław i z Choszczówki na Tarchomin" - pisała.

"Nikt inny nie zapytał"

Temat rządowego wsparcia dla metra Jakiego był poruszany również na środowej konferencji Jerzego Kwiecińskiego. Minister, pytany przez reporterkę TVN24, czy inni kandydaci też mogą liczyć na wsparcie powiedział: "Jestem otwarty na to, żeby z panem Patrykiem Jakim, jeżeli zostanie prezydentem, na ten temat współpracować. My współpracujemy ze wszystkimi samorządami w kraju przy polityce rozwojowej".

- Patryk Jaki rozmawiał ze mną na ten temat. Przedstawił swój plan, pokazał swoje bardzo ambitne plany na rozwój Warszawy i zapytał bezpośrednio, czy może liczyć na współpracę z moim ministerstwem - wyjaśniał.

Dopytywany o innych kandydatów, odparł krótko: "nikt inny się nie zwrócił z takim pytaniem".

Do sprawy odniósł się też w rozmowie z reporterką TVN24 kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Rozumiem, że deklaracja jest taka, że rząd wesprze budowę metra i bardzo się z tego cieszę. Bo nie wierzę, że minister rządu polskiego mówił, że tylko w wypadku, kiedy wygra jego opcja polityczna, bo wtedy byłby prawdziwy skandal - ocenił.

Na pytanie, czy będzie współpracował z ministrem, Rafał Trzaskowski odpowiedział "tak". - Oczywiście chcemy współpracować. Jeżeli ja bym został prezydentem, będę rozmawiał z ministrem o obiecanych pieniądzach. Będę rozmawiał o współpracy, jeżeli chodzi o budowanie hali sportowo-widowiskowej, zadaszenie Stegien. To są tego typu inwestycje, gdzie trzeba współpracować z rządem - powiedział.

I dodał: nie wierzę, że minister Kwieciński tak wytrawny polityk, mógłby traktować budżet państwa jak polityczną skarbonkę.

Wyborcze plany

Według przedstawionych w trakcie kampanii wyborczej planów Jakiego rozbudowy metra, budowana obecnie druga linia miałaby według Patryka Jakiego i jego sztabu zostać przedłużona z Targówka do pętli "Kobiałka" w północno-wschodniej części Białołęki.

Ponadto trzecia linia miałaby rozpoczynać się na Białołęce (przystanek końcowy Choszczówka) i przechodzić przez Nowodwory, Tarchomin, Żerań, Żoliborz, Muranów w kierunku Ochoty i Mokotowa (kolejno przez Rakowiec i Wyględów), Ursynowa, przez SGGW i do pętli na Wilanowie.

Natomiast czwarta linia metra miałaby rozpoczynać się na Gocławiu (Praga Południe) i przechodzić przez Dolny Mokotów w kierunku Politechniki Warszawskiej, Ochoty (Plac Narutowicza) i Woli (Odolany) do pętli Karolin.

Rafał Trzaskowski również zapowiedział w tej kampanii rozbudowę metra. Zaproponował kontynuację pierwszej linii z Młocin pod Wisłą na Białołękę. Przedstawił też koncepcję przedłużenia drugiej linii: do stacji PKP Warszawa Toruńska na wschodzie i do Ursusa na zachodzie. Zapowiedział trzecią nitkę ze stacji Stadion Narodowy na Gocław wydłużając ją przez Siekierki i Stegny aż do istniejącej stacji Wilanowska. Stąd z kolei powstałaby trasa do Ursusa przez "Mordor".

Kiedy pytaliśmy kandydata KO o komentarz do zapowiedzi rządowego wsparcia dla metra Jakiego, powiedział: "Uzależnianie ewentualnego wsparcia inwestycji przez państwo od tego, kto zostanie wybrany na prezydenta, to polityczny skandal i próba zastraszenia wyborców. Premier nie ma prawa uzależniać wydatkowania środków publicznych od swoich sympatii politycznych".

Ministrowie wspierają Jakiego

Wtorkowa konferencja nie była pierwszą, na której ministrowie rządu Prawa i Sprawiedliwości wspierali kandydata tej partii na prezydenta miasta. Tego samego dnia (we wtorek) Patryk Jaki pojawił się na konferencji w Ministerstwie Cyfryzacji, promując dopisywanie się do rejestru wyborców.

Wcześniej rozpoczynał budowę nowego odcinka autostrady u boku ministra infrastruktury, której budowa zresztą była już rozpoczęta.

kw/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Scrutinizer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 20:25 ~Scrutinizer


  ON YOUR FACE~ON YOUR FACE

  Jestem oburzony tym jawnym, skandalicznym wsparcie instytucji rządowych dla jakiego. Jestem oburzony tym szantażem, że kasa znajdzie się dla jakiego na budowę metra, a nie wsparcie dla warszawy na jego budowę. O co chodzi w tej kampanii o to aby warszawa zyskała, aby stolica Polski się rozwijała, czy aby swojego patryczka na stołków usadowić, a Wy Warszawiacy nie myślcie podskakiwać bo Wam kasy nie damy w innym wypadku.
  Wesoły~Wesoły


  "- Dzięki naszym staraniom pieniądze [unijne - red.] nie przepadają, tylko będą mrożone. Jak wygramy kolejne wybory, to będą odmrożone i Warszawa skorzysta z olbrzymich pieniędzy na inwestycje - powiedział w poniedziałek Rafał Trzaskowski."

  Dzięki Bogu. Brawo Trzaskowski.
  Prywatyzacyjna to PiS jak wykazał Jaki. Dalej?
  Hazardowa to w skutkach wzór do naśladowaniajak się takim przypadku postępuje? PiS tak potrafi? Afera nagrodowa coś u nich zmieniła? Nie, wali teraz jedna afera za drugą.

 • mieszkający w wykopie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 19:29 ~mieszkają…

  A takie zapowiedzi to się nazywa kumoterstwo i jest karalne. Minister niech się skoncentruje na pilnowaniu budowy południowej obwodnicy Warszawy.

 • Wesoły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 14:25 ~Wesoły
  wilczek1968~wilczek1968

  Tylko metro tramwaje to przeżytek a autobusy niewiele lepsze. Brawo Jaki!
  robson82~robson82


  brawo ? jaki jeszcze beknie za swoją opryskliwość i afery w które jest uwikłany....
  green_is_bad~green_is_bad


  Na razie wychodzą tylko afery i nieudolność pełowców
  Scrutinizer~Scrutinizer


  A konkretnie jakie afery? Bo PiS próbuje już 3 lata je znaleźć i udowodnić, ale bez sukcesu. Tymczasem sami produkują afery i oszustwa bez mała dzień w dzień - poczynając od afery nagrodowej przez 3 afery Morawieckich (dwie już z oficjalnym urzędowym certyfikatem) - czwarta właśnie rośnie. Tylko jakimś dziwnym trafem nie można w stosunku do PO wyjść poza pomówienia.  Pierwsza z brzegu - reprywatyzacyjna. Nawet w wybiórczej o niej pisali, więc na pewno czytałeś.

  Hazardowej możesz nie pamiętać. Pani w przedszkolu pewnie nie wspominała.

  A jak tam dorsz Pitery?

 • Wesoły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 14:21 ~Wesoły  ON YOUR FACE~ON YOUR FACE

  Jestem oburzony tym jawnym, skandalicznym wsparcie instytucji rządowych dla jakiego. Jestem oburzony tym szantażem, że kasa znajdzie się dla jakiego na budowę metra, a nie wsparcie dla warszawy na jego budowę. O co chodzi w tej kampanii o to aby warszawa zyskała, aby stolica Polski się rozwijała, czy aby swojego patryczka na stołków usadowić, a Wy Warszawiacy nie myślcie podskakiwać bo Wam kasy nie damy w innym wypadku.
  Wesoły~Wesoły


  "- Dzięki naszym staraniom pieniądze [unijne - red.] nie przepadają, tylko będą mrożone. Jak wygramy kolejne wybory, to będą odmrożone i Warszawa skorzysta z olbrzymich pieniędzy na inwestycje - powiedział w poniedziałek Rafał Trzaskowski."
  marcinek~marcinek

  no i? dzięki staraniom PO pieniądze z KE nie są nam zabrane ze względu na to co wyrabia rząd tylko są zamrożone do czasu aż sytuacja w kraju się poprawi (praworządność, sądy). Jak wygra PO za rok to znów pieniądze z KE będą spływac. - Takie jest przesłanie wypowiedzi Trzaskowskiego  Czyli taki szantażyk - jak wygra PO, to pieniądze będą. A tobie to najwyraźniej nie przeszkadza. Typowa hipokryzja zwolennika PO.

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 14:20 ~gosc

  Wesoły~Wesoły

  Od utrudniania innym jest kandydat PO.
  "- Dzięki naszym staraniom pieniądze [unijne - red.] nie przepadają, tylko będą mrożone. Jak wygramy kolejne wybory, to będą odmrożone i Warszawa skorzysta z olbrzymich pieniędzy na inwestycje - powiedział w poniedziałek Rafał Trzaskowski"

  Drogi Jasiu
  Unia jaka jest to jest ale daje teraz kasę na metro, drogi, kolej. Bez kasy z UE dalej byśmy jeździli polnymi dróżkami i kończyli I linię metra. Ludzie z rządu co chwilę mówią Polakom o złej Unii to dlaczego Unia ma dalej płacić Polsce na inwestycje? Ja nie płaciłbym kasy komuś kto na mnie najeżdża i tak zrobiłby zapewne każdy.
  Rozumiem że w twoim mniemaniu to Trzaskowski kazał premierowi i ministrom obecnego rządu publicznie źle się wypowiadać o UE żeby UE miała argument do blokowania finansowania i żeby Trzaskowski po dojściu do władzy mógł je odblokować.
  Ciekawa teoria misiu

 • Scrutinizer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 13:26 ~Scrutinizer  wilczek1968~wilczek1968

  Tylko metro tramwaje to przeżytek a autobusy niewiele lepsze. Brawo Jaki!
  robson82~robson82


  brawo ? jaki jeszcze beknie za swoją opryskliwość i afery w które jest uwikłany....
  green_is_bad~green_is_bad


  Na razie wychodzą tylko afery i nieudolność pełowców


  A konkretnie jakie afery? Bo PiS próbuje już 3 lata je znaleźć i udowodnić, ale bez sukcesu. Tymczasem sami produkują afery i oszustwa bez mała dzień w dzień - poczynając od afery nagrodowej przez 3 afery Morawieckich (dwie już z oficjalnym urzędowym certyfikatem) - czwarta właśnie rośnie. Tylko jakimś dziwnym trafem nie można w stosunku do PO wyjść poza pomówienia.

 • nduf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 12:24 ~nduf  wilczek1968~wilczek1968

  Tylko metro tramwaje to przeżytek a autobusy niewiele lepsze. Brawo Jaki!
  robson82~robson82


  brawo ? jaki jeszcze beknie za swoją opryskliwość i afery w które jest uwikłany....
  green_is_bad~green_is_bad


  Na razie wychodzą tylko afery i nieudolność pełowców

  poczekaj pisowcu, twój premier tez zaraz beknie. Zaraz też te tym wszystkim pisiewiczom zaczną tracić grunt pod nogami

 • Scrutinizer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 11:38 ~Scrutinizer


  ON YOUR FACE~ON YOUR FACE

  Jestem oburzony tym jawnym, skandalicznym wsparcie instytucji rządowych dla jakiego. Jestem oburzony tym szantażem, że kasa znajdzie się dla jakiego na budowę metra, a nie wsparcie dla warszawy na jego budowę. O co chodzi w tej kampanii o to aby warszawa zyskała, aby stolica Polski się rozwijała, czy aby swojego patryczka na stołków usadowić, a Wy Warszawiacy nie myślcie podskakiwać bo Wam kasy nie damy w innym wypadku.
  Wesoły~Wesoły


  "- Dzięki naszym staraniom pieniądze [unijne - red.] nie przepadają, tylko będą mrożone. Jak wygramy kolejne wybory, to będą odmrożone i Warszawa skorzysta z olbrzymich pieniędzy na inwestycje - powiedział w poniedziałek Rafał Trzaskowski."

  Dzięki Bogu. Brawo Trzaskowski.

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 11:00 ~green_is_bad


  wilczek1968~wilczek1968

  Tylko metro tramwaje to przeżytek a autobusy niewiele lepsze. Brawo Jaki!
  robson82~robson82


  brawo ? jaki jeszcze beknie za swoją opryskliwość i afery w które jest uwikłany....


  Na razie wychodzą tylko afery i nieudolność pełowców

 • syriana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 11:00 ~syriana

  ciekawe kiedy przyzna sie do głosowania przeciwko dodatkowym funduszom na metro z 29.01.2016 roku

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »