Informacje

04.11.2011 20:58 centrum onkologii

Minister podpisała nominację
na warunkach nowego dyrektora

SERWISY:

W piątek minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała nominację nowego dyrektora Centrum Onkologii, profesora Krzysztofa Warzochy. Jego plan ratunkowy zakłada duże zmiany w lecznicy.

- Na początku przyszłego tygodnia nominacja zostanie oficjalnie wręczona - powiedział Andrzej Włodarczyk, wiceminister zdrowia.

Profesor Warzocha na początku października wygrał konkurs na stanowisko dyrektora. Jednak jego nominacja została podpisana po kilku tygodniach. Dlaczego? Jak się dowiedział portal tvnwarszawa.pl profesorowi zależało, aby wcześniej jego plan ratowania lecznicy był zaakceptowany przez ministerstwo zdrowia oraz radę naukową Centrum Onkologii.

Plan ratunkowy

Plan przewiduje restrukturyzację podzieloną na dwa etapy. Pierwszy to cięcie kosztów funkcjonowania lecznicy i zwolnienia osób (bez białego personelu). Wymówienia w pierwszej kolejności ma dostać 300 pracowników, głównie administracji. W drugiej kolejności mają być scalane kliniki, co pozwoli na przygotowania do przekształcenia placówki w Narodowe Centrum Raka.

Warunki stawiał profesor

Ponadto profesor Warzocha odbył kilka spotkań z minister Kopacz, podczas których stawiał swoje warunki odnośnie pracy w centrum - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. – To prawda, na tych spotkaniach zapadł szereg uzgodnień, stwarzających nowemu dyrektorowi dobre warunki pracy pozwalające wdrożyć jego plan – potwierdził w rozmowie z tvnwarszawa.pl wiceminister Włodarczyk, który jednocześnie nie chciał ujawnić szczegółów negocjacji.

Wiadomo, że nowy dyrektor staje przed bardzo poważnym zadaniem. Centrum Onkologii jest w głębokim kryzysie. Jego zadłużenie sięga 370 mln złotych. - Jest wiele przykładów nepotyzmu, nieprawidłowości finansowe czy zarzuty łapówkarstwa. W kilku klinikach nie zamknięto ponad tysiąca historii chorób, przez co Narodowy Fundusz Zdrowia nie może wypłacić pieniędzy za leczenie i wykonane zabiegi. Każdy oddział czy klinika to państwo w państwie, księstwo udzielne, gdzie zakładnikami są pacjenci – ocenił wiceminister Włodarczyk.

Ministerstwo zawiadamia CBA

Do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wpłynęło też niedawno doniesienie od resortu zdrowia. Podano przykłady nepotyzmu w jednej z klinik centrum, w której kierownik zatrudniał swoją żonę, a sekretarka była pośrednikiem pomiędzy lekarzami a pacjentami. Tym drugim miała prawdopodobnie dawać do zrozumienia, że za pieniądze można znacznie szybciej załatwić wizytę czy leczenie.

Bartłomiej Frymus//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • adam94

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 19:53 ~adam94

  Prof. Warzocha nadal pozostanie dyrektorem Instytut Hematologii i Transfuzjologii, musiał tylko zrezygnować z kierowania kliniką hematologii. Nazwa moim zdaniem nie odstrasza, każdy z pacjentów ma świadomość na co jest chory więc nazwa nie ma tu nic do rzeczy. A co do nowych pacjentów to oni też mają jednak w sobie jakąś minimalną świadomość, że jednak jest to nowotwór.

 • ciemny lud

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2011 15:57 ~ciemny lud

  Nazwa superchwytliwa. A jak pocieszy chorych i ich rodziny, szkoda gadać. Polacy są przecież za głupi na słowo "onkologiczny".

 • ona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2011 13:52 ~ona

  "Narodowe Centrum Raka" - to wymyślił pewnie jakiś wielki mistrz marketingu, a może to pomysł samego pana dyrektora?! Facet na dzień dobry chce wszystkich odstraszyć fantastyczną nazwą i dzięki temu skończą się kolejki, nikt nie będzie się skarżył i będzie święty spokój.

 • ?

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2011 08:50 ~?

  A czy prof. Warzocha jest nadal dyrektorem naczelnym w instytucie Hematologii, który jest tuż obok onkologii? I jak tu etat i tam etat i to jest cięcie kosztów? Ciekawe, ciekawe...

 • C

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 22:32 ~C

  Panie dyrektorze powodzenia.

 • ww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 22:01 ~ww

  Jak to pięknie brzmi " Narodowe Centrum Raka". Gorzej już wymyśleć nie mogli. Dać im Nobla.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »