Informacje

14.07.2011 19:02 godpodarska wizyta

Minister o odpadających guzkach w metrze: ważne, że są

SERWISY:

- Mogą zdarzyć się jakieś błędy, ale najważniejsze, że są - skomentowała Elżbieta  Radziszewska sprawę guzków dla słabowidzących na peronach metra. Pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania sprawdzała, jak warszawskie stacje są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Minister odwiedziła w czwartek stacje Ursynów, Służew i Stokłosy. - Jako osoba wspierająca metro w sprawie wydania rozporządzenia o oznaczeniach dla niewidomych i niedowidzących, chciała

obejrzeć i dowiedzieć się, jak te oznaczenia zostały zrobione - wyjaśnia Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

"Pewnie dobrano złą metodę"

Jakie były wnioski minister? - Wizyta bardzo udana - podsumowała. Zarówno żółte pasy ostrzegające osoby niedowidzące przed schodami i pociągami, jak i metalowe guzki, które zamontowano ostatnio na kilku stacjach oceniła bardzo dobrze.

Radziszewska podeszła z wyrozumiałością do problemu z częścią guzków, która odpadła w niecały tydzień po zamontowaniu. - Te guzki są jak kapselek ze śrubą. Pewnie dobrano złą metodę przyklejenia czy umiejscowienia śruby przy guzku. Po raz pierwszy są zakładane, więc może pojawią się jeszcze jakieś błędy - tłumaczyła. - Ale ważne, że one są i żeby potem te braki uzupełniać i dopracować metody skutecznego trzymania tych guzków - dodała.

Ważne, że są przepisy

Podkreśliła też, teraz łatwiej bedzie montować oznaczenia dla osób niewidomych i niedowidzących tak, żeby na wszystkich stacjach były jednolite. - Ważne jest, że  wyszło rozporządzenie, które standaryzuje na wszystkich stacjach metra kwestie tych żółtych linii i guzków - wyjaśniła.

Wizytacja nie ograniczyła się tylko do tych kwestii. Pełnomocnik sprawdziła także, czy stacje sa wystarczająco dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. - Minister obejrzała tez toalety dla niepełnosprawnych. Sprawdzała ich umiejscowienie, wyposażenie i oznakowanie - opowiadał Krzysztof Malawko.

"To będzie owocna wizyta"

Oględziny wypadły pozytywnie, jednak minister znalazła kilka rzeczy, które można poprawić .

- Okazało się, że żeby niepełnosprawny wszedł do toalety, to ktoś go musi skierować w drugą stronę, niż jest winda, ponieważ przy jednym wejściu jest winda, a przy drugim toaleta - zauważyła Radziszewska.

Jak zapowiedział Krzysztof Malawko, Metro Warszawskie zastosuje się w przyszłości do uwag pełnomocnik, zarówno przy budowie nowych stacji, jak i dostosowywaniu starych. - Myślę, że to będzie owocna wizyta - podsumował rzecznik. - Proces dostosowywania metra do potrzeb osób niepełnosprawnych będzie trwał, bo ciągle pojawiają się nowe pomysły i technologie - dodał.

js/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 15:50 ~Artur

  Kołki rządzą to i kołki wbijają i kołkownicę przysyłają aby zobaczyła jak to super zrobione . A Ona ma do powiedzenia tyle co małpa w zoo .

 • kałasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 13:05 ~kałasz

  Czytam te wasze komentarze i zastanawiam się czy to TROLE czy inne polityczne łapiduchy. Pani minister coś powiedziała Pan redaktor coś usłyszał i powstał artykuł. Czy naprawdę trudno zrozumieć jak nieprzyjemnie jest niewidomemu wpaść pod metro czy pociąg. Dobrze że są, ochronią częściowo ale chronią.

 • ojtam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 11:30 ~ojtam

  oj tam , oj tam- a który z tych ministrów jest niby lepszy? Wszyscy jednacy . Wielu niepełnosprawnych w ogóle nie może wyjść z domu , oni i ich rodziny żyją na krawędzi ubóstwa, muszą być poddawani upokarzającej weryfikacji przez orzeczników , dla ludzi o 3ciej grupie inwalidztwa nie ma pracy a niestety nie nadają się do pracy przy łopacie . Zresztą w kraju gdzie za ciężką pracę dostaje się 1000zł , co oznacza nędzę nie można mówić o równym traktowaniu . Pani jest bo jest . Czerpie pewnie ze swojego stanowiska profity jak i inni ministrowie i na tym jej rola się kończy.

 • X

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 11:11 ~X

  Ja zastanawiam się po co właściwie ta śruba tam jest, skoro ten guzek jest później do niej przyklejany. Moim zdaniem powinien być przykręcany do tej śruby, jeśli sense tej śruby jakiś ma być. Jeśli jest przyklejany to widać jak małą powierzchnią styka się ze śrubą. Może zamiast umieszczania śruby powinno być wyżłobienie w płycie, tak by krawędzie guzka zagłębiały się w nie, a między guzek a płytę dać kleju więcej, tak by klejona powierzchnia była większa. Moim zdaniem wtedy będzie się to lepiej trzymało. Metoda jak sądzę tańsza, bo odchodzą śruby, a guzek przyklejany jest większą powierzchnią do płyty bezpośrednio. Ewentualna wymiana czy uzupełnienie byłoby też łatwe, bo trzeba byłoby tylko oczyścić płytę, nałożyć świeży klej i przykleić guzek.

 • Arkadianto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 10:41 ~Arkadianto

  Pełnynocnik ds. nic nierobienia!

  Dla niej niczego nie trzeba zmieniac, bo to co jest, to musi byc, bo jest.

 • acomitam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 10:35 ~acomitam

  a i zapomniałem dodać, szkoda że pani minister nie spotkała się z ludźmi na codzień korzystającychc z metre czy nawet osobami niepełnosprawnymi a w szczególności niewidimymi. Szkoda, że nie spytała się co ONI O TYM MYŚLĄ! Pewnie się bała, że obywatele ją zbesztają za słowa które wypowiedziała, zresztą widać to po wypowiedziach internautów - 99% wypowiedzi negatywnych...cudownie:)

 • ateista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 09:59 ~ateista

  pierwszy raz w życiu zgadzam się z księdzem...

 • bat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 09:55 ~bat

  To tzw." Ryba psująca się od głowy" Znieczulica idzie od góry. Ministrów nie obchodzi jak działają ich resorty . Wizytują coś od czasu do czasu a tak w rzeczywistości to nic nie działa albo działa b. źle . Może się walić , palić-minister zadowolony-jeszcze kwiaty dostanie od kolegów , myślących podobnie jak on , że też bata nie ma na nich.

 • qwerty2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 09:39 ~qwerty2

  Guziki to tak ja słupki na ulicach co miały nie rdzewieć!!! Lecz je już dawno zjadło!!

 • teka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2011 09:25 ~teka

  Pani Minister,
  dlaczego przez dwa lata czekano na jakieś prawo, jakieś normy, tłumaczono, że nie można tak sobie instalować itp? Dlaczego wtedy nie podjęła Pani decyzji "ważne by były"?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »